Fotó: Lucian Bode/Facebook
Lemond tisztségéről Dacian Dragoș, a Tudományos Kutatás, Technológiai Fejlesztés és Innováció Etikai Tanácsának (CNECSDTI) elnöke a plágiummal megvádolt Lucian Bode belügyminiszter doktori disszertációjának ügyében hozott döntés után.
2023. május 25., 13:552023. május 25., 13:55
Mint megírtuk, a tanács megállapította, hogy Bode nem plagizált, mivel több mint 300 tanulmányra és egyéb hivatkozásra hivatkozik, de megállapította, hogy a dokumentum idézési hibákat és egyenetlen idézési stílust tartalmaz, és felszólította a minisztert, hogy készítsen egy in extenso erratumot, amely kijavítja ezeket az idézési hibákat.
Dragoș szerint ugyanakkor a Bode doktori disszertációjának ügyében hozott döntés, amelyet a Babeș -Bolyai Tudományegyetem (BBTE) képviselőinek részvétele nélkül fogadtak el,
Az elnök rámutat: még ha a Bode-ügy intenzíven átpolitizált is, a szakdolgozat/könyv elemzése egyszerű és objektív kell, hogy legyen.
Rámutatott: az első panaszok, amelyek szerint az angolból fordított részeket idézőjelbe kell tenni, egyértelműen túlzóak, hiszen az idézett szerző nem románul írta a művet, hogy idézőjeleket igényeljen. Ha a forrás idézésre kerül, nem minősíthető plágiumnak. Erre az UBB etikai bizottsága is felhívta a figyelmet.
– érvel Dacian Dragoș.
Szerinte a BBTE etikai bizottsága határozatában kiegyensúlyozottan emelte ki mind a plágiumot, mind az idézési hibákat, ezért nem fogadhatók el olyan szélsőséges megoldások, mint a „minden, amit kifogásoltak, plágium” vagy a „nincs plágium”, ahogyan azt az etikai tanács 40/2023-as határozata a Bode-ügyben kimondja.
„A 40/2023-as határozat árnyalatlan, és ez elfogadhatatlan, mivel ellentmond mind a BBTE 1/2022-es határozatának, mind az etikai tanács korábbi gyakorlatának. Mivel elválaszthatatlanul kötődöm az egyetememhez és annak szellemiségéhez, nem tudok egyetérteni ezzel a kettősséggel, és hasonló körülmények között másképp cselekedni. Ezért
– érvel Dacian Dragoș professzor.
Mint megírtuk, az etikai tanács szembement a BBTE etikai bizottságának korábbi határozatával, amely megállapította, hogy Lucian Bode plagizált a doktori disszertációjában. Januárban a felsőoktatási intézmény testülete a mű második elemzése nyomán közölte: a belügyminiszter doktori disszertációja mélységesen helytelen, a plágiumvádak nagy része beigazolódott. A bizottság kétféle hibát állapított meg: konkrét plágiumot, miután anélkül vett át angolból fordított vagy román nyelvű szövegeket, hogy bármilyen formában jelezte volna, hogy azok nem tőle származnak. Emellett számos, angolból fordított szövegben hibásan vagy hiányosan jelölte meg a forrást.
A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte a Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.
A környezetvédelmi minisztérium törvényjavaslatot fog előterjeszteni, amelyben a medvék etetéséért kiszabható bírságok drasztikus emelését irányozza elő – jelentette be szerdán Diana Buzoianu miniszter.
Megsokasodtak Romániában a legionárius, neonáci és antiszemita megnyilvánulások a 2024–2025-ös választási időszakban – állapította meg az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet éves jelentésében.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint hatalmas vészjelzés, hogy nem volt nyomkövető karkötője a Maros megyei gyilkosság elkövetőjének.
A romániai polgárok többsége büszke országára – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Delta katasztrófavédelmi felügyelőség 12 hívást regisztrált a keddről szerdára virradó éjszaka Tulcea megye lakóitól, akiket megrémítettek az ukrajnai Iszmail városát ért orosz dróntámadások, mivel nem kaptak Ro-Alert figyelmeztetést a hatóságoktól.
A munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közösen átvizsgálja a rokkantsági igazolvány kiadásához szükséges kritériumok listáját – jelentette be kedd este az Antena 1 műsorában Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kilenc déli megyére hőségriasztást, az ország több mint felére zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki szerdán.
A tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását célzó második megszorító csomagot nem felelősségvállalással kell elfogadtatni – jelentette ki a legnagyobb kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is.
Teodor Țigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója – aki azzal került be a híradásokba, hogy nyugdíjazásakor közel bruttó 100 000 eurós prémiumot kapott – beperelte az állami erdészetet.
szóljon hozzá!