Helyreállítási tervről, közigazgatási-területi átszervezésről, reformokról is beszélt Marcel Ciolacu a találkozón
Fotó: Gov.ro
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
2025. március 28., 13:452025. március 28., 13:45
Marcel Ciolacu a Romániai Megyei Tanácsok Országos Szövetségének a Prahova megyei Chițorani-ban tartott közgyűlésén beszélt erről, rámutatva, hogy nagyon fontosak a PNRR-be foglalt projektek, amelyek közül meglehetősen sokat, főként az oktatás és az egészségügy terén, a megyei önkormányzatokkal közösen kell végrehajtani.
Nem közigazgatási átszervezésre van szükségünk, hanem a finanszírozási rendszer reformjára, az állam csúcsvezetésébe felkapaszkodók hülyeségeket beszélnek – jelentette ki a Romániai Községek Szövetségének elnöke. Aki nem magyar, nem is erdélyi.
Miután Marcel Boloș beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter újratárgyalja a PNRR-t Brüsszelben, minden egyes projektet, amely a megyei tanácsoktól is függ, külön meg kell vizsgálni, át kell beszélni közösen a megvalósítás érdekében – idézte a miniszterelnök szavait az Agerpres hírügynökség.
Ciolacu szerint pedig a következő lépés a reform lesz: a közigazgatási-területi átszervezés „valamilyen formában” és a közszféra reformja. Hangsúlyozta:
A közigazgatási-területi átszervezés azonban nem valósulhat meg a központi közigazgatás reformja nélkül, amit a kormány felvállalt – szögezte le egyúttal a miniszterelnök.
Van egy olyan érzésünk, hogy a Románia közigazgatási átszervezésére vonatkozó törvény jelenleg nem is annyira az ország és a polgárok számára létfontosságú, mint inkább a kormánynak.
Ismét vita tárgya a területi-közigazgatási átszervezés, azonban a román politikum nem jutott tovább az ötletelés szintjén. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónikának kifejtette, az RMDSZ számára elfogadhatatlan a megyék összevonása.
Románia egy biztonságos, politikai és gazdasági szempontból is stabil, reform- és befektetésorientált ország – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedden a Világbank képviselőivel folytatott megbeszélésen.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!