Laura Codruța Kövesi. Törvénytelenül váltották le tisztségéből
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Nem volt jogszerű Laura Codruța Kövesi leváltása az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) éléről – döntötte el kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága.
2020. május 05., 17:522020. május 05., 17:52
Laura Codruța Kövesinek, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) volt főügyészének adott igazat kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) abban a perben, amelyet még 2018 decemberében indított a korrupcióellenes ügyészség éléről történt leváltása miatt.
Azt is kimondták, hogy sérült a szólásszabadsághoz való joga, amikor menesztése egyik indokaként az igazságügy működését szabályozó törvények módosítását bírálta.
A volt főügyész keresetében egyrészt arra hivatkozott, hogy az alkotmánybírósági döntés ellen nem volt lehetősége fellebbezni, másrészt arra, hogy egy olyan konfliktus miatt menesztették, amelynek ő közvetlenül nem is volt részese, mivel az az igazságügyi tárca és az elnöki hivatal között zajlott.
A Romániai Bírák Fóruma és a Kezdeményezés az Igazságügyért Egyesület az ítéletre reagálva közleményt adott ki, amelyben leszögezte:
A közlemény szerint az EJEB ítélete az alkotmánybírák kinevezési gyakorlatának felülvizsgálatát is aktuálissá teszi.
Tudorel Toader akkori igazságügy-miniszter ugyanakkor kedden leszögezte: nem ő a felelős Kövesi menesztéséért, hiszen ő csak javasolta a korábbi főügyész leváltását, azt pedig az alkotmánybíróság ítélete tette kötelezővé az államfő számára.
Valer Dorneanu, az alkotmánybíróság elnöke viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az EJEB semmilyen bírálatot sem fogalmazott meg a taláros testülettel szemben, és nem az alkotmánybírák döntése miatt ítélt ily módon.
Klaus Iohannis államfő szerint az ítélet példa nélküli, nem maradhat következmények nélkül, és még inkább megtépázza az alkotmánybíróság hitelességét, amelynek nem csupán a Kövesivel kapcsolatos döntését kell átértékelnie, hanem az egyszerű, politikai nyilatkozatokkal kapcsolatosakat is.
Ludovic Orban miniszterelnök úgy vélekedett: a korábbi PSD-kormány „kompromittálta” az alkotmánybíróságot, amely döntése meghozatalakor nem csupán az alkotmányt vette figyelembe.
Mint arról beszámoltunk,
Klaus Iohannis államfő azonban megtagadta a leváltását, mondván, elégedett Kövesi és a DNA tevékenységével. Toader azonban alkotmánybírósághoz fordult, amely arra kötelezte az államfőt, hogy a szakminiszter javaslatának eleget téve menessze Kövesit.
A taláros testület 2018. május 30-án május állapította meg, hogy az államfő alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő az államhatalmi ágak között azáltal, hogy elutasította a Kövesi leváltására irányuló javaslatot, és kimondta: az államfőnek ki kell adnia a főügyész leváltásáról szóló rendeletet. Ezt a döntést az elnök július 9-én ültette gyakorlatba.
Keresetét azzal indokolta, hogy a jövőben megakadályozza a visszaéléseket a vezető beosztású ügyészek leváltása esetén, az, hogy ne lehessen „térdre kényszeríteni” az ügyészeket, és kedden is ennek a jelentőségét emelte ki az ítéletet kommentálva.
Kövesit tavaly megválasztották a létrehozandó uniós ügyészség első főügyészévé.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
1 hozzászólás