Fotó: Hanwha Aerospace
Távol-keleti versenytársat kaphatnak a romániai fegyverkezési programban részt venni szándékozó amerikai és európai fegyvergyártók: az értesülések szerint a dél-koreai Hanwha Aerospace vállalat, a Redback páncélozott járművek gyártója is be akar lépni a román piacra.
2023. május 16., 21:232023. május 16., 21:23
A koreai cég érdeklődését az csigázta fel, hogy a román hadsereg bejelentette: be kívánja indítani a lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzését célzó programot, amely során közel 3 milliárd eurót költene el. „A HDA és az Elbit közötti megállapodáson alapuló együttműködés mostantól egy egyetértési nyilatkozatot is tartalmaz a HDA, az Elbit Systems és a Hanwha Aerospace között a Redback járművel kapcsolatos képességek és ipari programok további kiaknázására,
– írja az asiapacificdefencereporter.com.
A Redback 42 tonnát nyom, és kompozit páncéllemez borítja, amely könnyedén ellenáll akár 30 milliméteres lövedékeknek is. Fegyverzetként a Redback egy 30 milliméteres Mk44 Bushmaster ágyúval, valamint Spike LG2 ATGM rakétákkal rendelkezik. Három fős kezelőszemélyzet irányítja, és nyolc teljesen felszerelt katonát képes szállítani.
Egyes katonai források szerint olyan cégek is érdeklődnek a program iránt, mint a General Dynamics European Land Systems (ASCOD páncélozott jármű) és a Rheinmetall Lynx.
A fegyverkezési program két szakaszban valósul meg, az első fázis 246 lánctalpas páncélozott harcjármű beszerzését foglalja magában, beleértve a kiképzési szimulátorokat és a kezdeti logisztikai támogatást. Ez a szakasz 2023-ban kezdődik és 2031-ig tart.
A második szakaszban 52 további páncélozott járművet szereznek be 450 millió euróért. A gyalogsági harcjárművek szállítására vonatkozó szerződés hasonló lesz, mint a Piranha 5 páncélozott járműveké. Így az első modelleket importálják, később pedig a technológiát átadják, és a páncélozott járműveket Romániában gyártják majd.
Dél-Korea egyébként már megfogott egy jelentős hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!