Fotó: Hanwha Aerospace
Távol-keleti versenytársat kaphatnak a romániai fegyverkezési programban részt venni szándékozó amerikai és európai fegyvergyártók: az értesülések szerint a dél-koreai Hanwha Aerospace vállalat, a Redback páncélozott járművek gyártója is be akar lépni a román piacra.
2023. május 16., 21:232023. május 16., 21:23
A koreai cég érdeklődését az csigázta fel, hogy a román hadsereg bejelentette: be kívánja indítani a lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzését célzó programot, amely során közel 3 milliárd eurót költene el. „A HDA és az Elbit közötti megállapodáson alapuló együttműködés mostantól egy egyetértési nyilatkozatot is tartalmaz a HDA, az Elbit Systems és a Hanwha Aerospace között a Redback járművel kapcsolatos képességek és ipari programok további kiaknázására,
– írja az asiapacificdefencereporter.com.
A Redback 42 tonnát nyom, és kompozit páncéllemez borítja, amely könnyedén ellenáll akár 30 milliméteres lövedékeknek is. Fegyverzetként a Redback egy 30 milliméteres Mk44 Bushmaster ágyúval, valamint Spike LG2 ATGM rakétákkal rendelkezik. Három fős kezelőszemélyzet irányítja, és nyolc teljesen felszerelt katonát képes szállítani.
Egyes katonai források szerint olyan cégek is érdeklődnek a program iránt, mint a General Dynamics European Land Systems (ASCOD páncélozott jármű) és a Rheinmetall Lynx.
A fegyverkezési program két szakaszban valósul meg, az első fázis 246 lánctalpas páncélozott harcjármű beszerzését foglalja magában, beleértve a kiképzési szimulátorokat és a kezdeti logisztikai támogatást. Ez a szakasz 2023-ban kezdődik és 2031-ig tart.
A második szakaszban 52 további páncélozott járművet szereznek be 450 millió euróért. A gyalogsági harcjárművek szállítására vonatkozó szerződés hasonló lesz, mint a Piranha 5 páncélozott járműveké. Így az első modelleket importálják, később pedig a technológiát átadják, és a páncélozott járműveket Romániában gyártják majd.
Dél-Korea egyébként már megfogott egy jelentős hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!