Fotó: Hanwha Aerospace
Távol-keleti versenytársat kaphatnak a romániai fegyverkezési programban részt venni szándékozó amerikai és európai fegyvergyártók: az értesülések szerint a dél-koreai Hanwha Aerospace vállalat, a Redback páncélozott járművek gyártója is be akar lépni a román piacra.
2023. május 16., 21:232023. május 16., 21:23
A koreai cég érdeklődését az csigázta fel, hogy a román hadsereg bejelentette: be kívánja indítani a lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzését célzó programot, amely során közel 3 milliárd eurót költene el. „A HDA és az Elbit közötti megállapodáson alapuló együttműködés mostantól egy egyetértési nyilatkozatot is tartalmaz a HDA, az Elbit Systems és a Hanwha Aerospace között a Redback járművel kapcsolatos képességek és ipari programok további kiaknázására,
– írja az asiapacificdefencereporter.com.
A Redback 42 tonnát nyom, és kompozit páncéllemez borítja, amely könnyedén ellenáll akár 30 milliméteres lövedékeknek is. Fegyverzetként a Redback egy 30 milliméteres Mk44 Bushmaster ágyúval, valamint Spike LG2 ATGM rakétákkal rendelkezik. Három fős kezelőszemélyzet irányítja, és nyolc teljesen felszerelt katonát képes szállítani.
Egyes katonai források szerint olyan cégek is érdeklődnek a program iránt, mint a General Dynamics European Land Systems (ASCOD páncélozott jármű) és a Rheinmetall Lynx.
A fegyverkezési program két szakaszban valósul meg, az első fázis 246 lánctalpas páncélozott harcjármű beszerzését foglalja magában, beleértve a kiképzési szimulátorokat és a kezdeti logisztikai támogatást. Ez a szakasz 2023-ban kezdődik és 2031-ig tart.
A második szakaszban 52 további páncélozott járművet szereznek be 450 millió euróért. A gyalogsági harcjárművek szállítására vonatkozó szerződés hasonló lesz, mint a Piranha 5 páncélozott járműveké. Így az első modelleket importálják, később pedig a technológiát átadják, és a páncélozott járműveket Romániában gyártják majd.
Dél-Korea egyébként már megfogott egy jelentős hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!