Fotó: Gov.ro
Ha nem jön közbe semmi, néhány nap alatt nyélbe üthetik a koalíciós megállapodásban rögzített miniszterelnök-cserét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között, és június első napjaiban már minden készen állhat az új kormány beiktatására – legalábbis ez derül ki a keddi koalíciós egyeztetésről kiszivárgott információkból.
2023. május 03., 19:172023. május 03., 19:17
Sajtóértesülések szerint a Nicolae Ciucă, a PNL, Marcel Ciolacu, a PSD és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke részvételével megtartott egyeztetésen elvi megállapodás született arról, hogy Ciucă május 25-e után, valószínűleg május 29-én vagy 30-án lemond a miniszterelnöki tisztségről. Az Adevărul értesülései szerint Klaus Iohannis államfő ezt követően záros határidőn belül konzultációra hívja a pártokat.
Arról is szó van, hogy az új kormánynak nem két, hanem három miniszterelnök-helyettese lehet. Ez azt jelentené, hogy az RMDSZ megtartaná a kormányfő-helyettesi tisztségét, egy miniszterelnök-helyettes a PNL-nek jutna (mivel a párt miniszterelnök nélkül marad), és a PSD is megtartja miniszterelnök-helyettesét, még akkor is, ha átveszi a kormányfői tisztséget.
és ő lehet az új kormányfőhelyettes.
A koalíciós vezetők ugyanakkor nem jutottak előbbre a költségvetési kiadások csökkentésének kérdésében, nevezetesen abban, hogy benyújtják-e a nyugdíj állami fizetéssel történő felhalmozásának tilalmáról szóló törvényjavaslatot, vagy pedig rendelet útján rendeznék a nagy jövedelmek túladóztatását, amely a koalíció szerint csak az állami szektorra vonatkozna.
Május 10-ig szintén körvonalazódnia kell a rendelet költségvetésre vonatkozó összes intézkedésének, hogy azt május 15-én előterjeszthessék és elküldhessék a tárcaközi testületnek jóváhagyásra.
Két héttel ezelőtti értesülések szerint a PSD és a PNL vezetői már megegyeztek, hogy az európai beruházásokért felelős tárca a PNL-nél, a közlekedési pedig a PSD-nél marad, bár eredetileg el kellett volna cserélni őket. Ezért
Az értesülések szerint a PSD azért nem akarja átvenni az igazságügyi tárcát, mert problémás a Büntető Törvénykönyv és a büntető perrendtartás reformja, amely az uniós helyreállítási terv része, része, de a legfelsőbb bíróság mindkét törvénytervezetet megtámadta az alkotmánybíróságon.
Egyes értesülések szerint
A PSD hajlandó lenne lemondani a külügyi tárcáról is, cserében a kormányfőtitkárságért.
Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ illetékesei korábban azt mondták: a minisztercserékről a PSD és a PNL állapodott meg még korábban, így azok az RMDSZ-t nem érinthetik. A Krónikának ugyanakkor néhány napja Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy nyilatkozott: egyelőre nem észlelték, hogy a koalíciós partnerek bármilyen tárcát el szeretnének venni. Felvetésünkre, hogy miként reagál az RMDSZ akkor, ha konkretizálódik egy ilyen igény a koalíciós partnerek részéről, a frakcióvezető kifejtette, „ezt majd meglátjuk akkor”.
Mint ismeretes, a PSD, a PNL és az RMDSZ alkotta koalíció 2021 novemberében aláírt alapdokumentumában az szerepel, hogy az Országos Koalíció Romániáért közös kormányzása 2024-ig tart, a PNL és a PSD pedig egyenlő ideig, rotációs alapon tölti be a miniszteri tisztséget. Így a PNL által delegált Nicolae Ciucă helyét 2023 május 25-étől a PSD jelöltje – a jelenlegi állás szerint Marcel Ciolacu pártelnök – veszi át. Ennek nyomán a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Az elmúlt hetekben az is felmerült, hogy a kormányfőcsere egyben néhány miniszter távozásával, illetve egyes tárcák összevonásával is jár majd.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!