Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis román államfő neve is fölmerült Brüsszelben az Európai Tanács elnöki tisztségének következő várományosaként – írta európai uniós forrásokra hivatkozva a HotNews hírportál.
2018. március 04., 18:052018. március 04., 18:05
2018. március 04., 18:272018. március 04., 18:27
A tisztséget jelenleg Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök tölti be. A portál forrásaira hivatkozva arról írt, hogy egyelőre nem tudni, érdekli-e egyáltalán Johannist a tisztség – az államfői hivatal az erre vonatkozó kérdésükre nem válaszolt –, annyi ugyanakkor bizonyos, hogy több uniós illetékes is támogatná, hogy ő vegye át Tusk helyét.
A portálnak nyilatkozó forrás szerint amennyiben 2019-ben Michel Barnier, az EU Brexit ügyében megbízott főtárgyalója veszi át Jean-Claude Juncker helyét az Európai Bizottság élén, Johannisnak van a legtöbb esélye arra, hogy az Európai Tanács élére kerüljön.
Ugyanakkor, bár ez nincs kőbe vésve, a szokásjog szerint amennyiben az Európai Bizottság élére nyugat-európai politikus kerül, az Európai Tanács elnöki tisztségébe közép-vagy kelet-európai politikust választanak. Persze sokat nyom a latban az európai parlamenti választások eredménye is, ám a várakozások szerint az Európai Néppárt (EPP) ezúttal is legyőzi majd a szocialistákat.
A térségből nem sok politikus jöhet szóba Johannison kívül, egyikük Dalia Grybauskaitė litván elnök lehet, akit szintén jól ismernek és tisztelnek az Európai Tanácsban. Azonban Litvánia kis ország,
Az esélyességére utalhat az a tény is, hogy legutóbbi brüsszeli látogatásakor az uniós biztosokkal is találkozott.
Mint ismeretes, Johannis államfői mandátuma 2019 végén jár le. Az Európai Tanács (közkeletű rövidítéssel ET) az Európai Unió (EU) állam-, illetve kormányfőit, valamint az Európai Bizottság elnökét tömörítő uniós intézmény. Az 1974-től létrejött rendszeres találkozók sorát intézményesítették, eredetileg évente kétszer ülésezett, de az utóbbi években több találkozó is volt az EU-t érintő kulcsfontosságú témákról.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
1 hozzászólás