Levelében az alkotmány86. és 87. cikkelyére, valamint a 148. cikkely negyedikbekezdésére hivatkozott. A 86. cikkely kimondja: asürgős és rendkívüli fontosságúkérdésekben az elnöknek jogában álltanácskozni a kormánnyal. A 87. cikkely szerint azelnök részt is vehet azokon a kormányüléseken,amelyeken országos jelentőségű kérdéseketvitatnak meg a külpolitikával, a honvédelemmel, aközrend biztosításával kapcsolatban. Ezekena kormányüléseken az államfő elnököl.A 148. cikkely negyedik bekezdése előírja, aparlament, az államfő, a kormány és a bíróihatóság garantálja az EU-csatlakozásbólfakadó kötelezettségek megvalósítását.
Tegnap este keltezett válaszábanCãlin Popescu-Tãriceanu tételesen kifejtette, az államfőrészvételi kérése nem indokolt. „Egyikalkotmányos helyzet sem áll fenn, amelyik megengedi azállamfőnek, hogy részt vegyen a kormányülésen”– áll a levélben. A miniszterelnök szerint a 87.cikkely azért nem alkalmazható, mert az európaiparlamenti választások kérdése nemkülpolitikai, hanem belpolitikai kérdés. A 86.cikkely azért nem, mert a választások kiírásakérdésében az államfőnek semmilyenalkotmányos szerepe nincsen. Tãriceanu szerint a 148. cikkelymég kevésbé érvényes erre ahelyzetre, mert az EU-csatlakozási szerződésértelmében Romániának 2007. december31-éig kell megtartania a választásokat.
„Biztosíthatom elnök úr,szívesen látott vendég lesz valamennyikormányülésen, amikor jelenlétealkotmányosan alátámasztott” – zártalevelét Tariceanu.
Az EP-választásokelhalasztásának szándékát akormányfo a Nemzeti Liberális Párt (PNL)vezetotanácsának szombati ülése utánjelentette be. Mint mondta, a halasztásról nemkonzultált a párttagokkal, mivel a döntéstminiszterelnöki, nem pedig pártelnöki minoségébenhozta. „A kormányban a végso döntést aminiszterelnök hozza” – szögezte le Tariceanu,hozzátéve, szándékától nemtántorítja el sem a koalíciós partnerek,sem az ellenzék részérol érkezo nyomás.Döntését a kormányfo azzal indokolta, hogya romániai politikai szereplok semmibe vettékfelhívásait, miszerint az EP-választásokképezik az ország legfobb prioritását.Amint arról beszámoltunk, a kormányfo korábbantöbbször is felkérte Basescut, halassza el az egyéniválasztókerületes szavazási rendszerbevezetésérol szóló népszavazásikezdeményezését, a SzociáldemokrataPártot (PSD) pedig arra kérte: szüneteltesse azállamelnök menesztését célzóeljárását. A kormányfo szerint afelszólítások ellenére Basescu nemmondott le a referendum kiírásáról, sotnyilatkozatai arról árulkodnak, hogy éppen május13-án szeretné azt megrendezni. „Ahelyett, hogy azeurópai parlamenti választásokrólfolytatnánk komoly beszélgetéseket, a pártoktovábbra is értelmetlen politikai csatározástfolytatnak” – fejtette ki Tariceanu. A kormányfobejelentése ismét megosztotta a romániaibelpolitikai pártokat: míg a Demokrata Párt ésaz RMDSZ határozottan elutasítja a halasztást,az ellenzéki pártok támogatják azt. EmilBoc, a Demokrata Párt elnöke tegnapi sajtótájékoztatójánjelentette be: az EP-választások elhalasztásaolyan fontos kérdés, amirol a miniszterelnök nemdönthet egyedül. „A kormányfot a D. A. Szövetségjelölte tisztségébe, így a döntéstezen politikai struktúra keretében kell meghozni” –fejtette ki Boc. A demokrata pártelnök különbena D. A. Szövetség vezetotanácsának maiösszehívását szorgalmazta. Mint mondta, akérdésrol az RMDSZ-szel is konzultálni kívánnak.Az alakulat álláspontját tolmácsolva Bocelmondta: az EP-választások elhalasztásátpolitikai szempontból semmi nem indokolja, hiszen Basescu mégnem tuzte ki a referendum dátumát. Ráadásuljogi szempontból lehetetlen a halasztás, hiszen azEP-választások megrendezésére vonatkozókormányrendelet értelmében a szavazásidopontját nem szabad megváltoztatni – mutatott ráBoc. A kormányfo kezdeményezését azonbankedvezoen fogadta valamennyi ellenzéki párt. MirceaGeoana, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökeésszerunek nevezte a kormányfo javaslatát. Azellenzék a belpolitikai válságra hivatkozvahelyesli Tariceanu döntését.
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.