Cătălin Predoiu igazságügy-miniszter
Fotó: Gov.ro
Kilencezer lejes értékhatárt vezetne be a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározásánál a román igazságügyi minisztérium, amelynek javaslata eltér a szenátusban megszavazott 250 ezer lejes összeghatártól. Nicolae Ciucă miniszterelnök közölte, a liberálisok támogatják ezt a kezdeményezést.
2023. március 29., 20:562023. március 29., 20:56
2023. március 30., 00:472023. március 30., 00:47
A szaktárcának szerdán az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott tájékoztatása szerint a Büntető törvénykönyv (Btk.) hivatali visszaélésre vonatkozó, 297-es számú cikkelyéről meghozott 2017/392-es alkotmánybírósági határozat 55-ös paragrafusa szerint szükség van a tett elkövetésével okozott kár küszöbértékének és a kár körülményeinek megállapítására,
Ugyanazon alkotmánybírósági határozat 56-os paragrafusa szerint a jogalkotónak kötelessége, hogy a hivatali visszaélés bűncselekményére vonatkozó jogszabályokban megszabja a kár értékhatárát és a cselekmény elkövetéséből eredő sérelem intenzitását, mivel a hivatali visszaélés tettének passzív volta miatt következetlen és instabil helyzetek állhatnak elő, amelyek ellentétesek a törvény egyértelműségének és kiszámíthatóságának követelményével.
Az alkotmánybíróság korábbi ítéleteivel indokolta Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője Krónika megkeresésére azt, hogy a román parlament felsőháza szerdán megszavazta a Büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását.
Az igazságügyi minisztérium leszögezi, hogy sem Románia alkotmánybíróságának határozataiban, sem a Velencei Bizottság ajánlásaiban nem szerepel egy gazdaságilag vagy pénzügyileg kifejezhető konkrét értékhatár a hivatali visszaélés bűncselekményként való meghatározására. Az igazságügyi minisztérium a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározásánál 9000 lejes értékhatárt fog javasolni a vonatkozó törvény módosításakor – olvasható a tájékoztatásban.
A kormányfő-pártelnök hozzátette, felhatalmazta Gabriel Andronachét, a PNL képviselőházi frakcióvezetőjét, hogy a törvénytervezet alsóházi vitája során terjessze be a liberálisok módosító javaslataként a 9000 lejes összeghatárról szóló kezdeményezést. Marcel Ciolacu, a PSD elnöke szintén a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a koalíció támogatja az igazságügyi miniszter javaslatát. „Tárgyaltam Ciucă miniszterelnök úrral is, és el fogjuk fogadni a törvény módosításait” – írta a politikus.
Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője a Krónika megkeresésére szintén az alkotmánybíróság korábbi ítéleteivel indokolta, hogy a parlament felsőháza megszavazta a Büntető törvénykönyv (Btk.) azon módosítását, amely kimondja: a hivatali visszaélés csak akkor minősül börtönbüntetéssel sújtható bűncselekménynek, ha az elkövető által okozott kár eléri a 250 ezer lejt. A szenátusi döntés miatt az ellenzék tiltakozó akciókat helyezett kilátásba.
A szenátusban elfogadott törvénymódosítás szerint 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az a köztisztviselő, aki hivatali kötelességei teljesítése során tudatosan elmulasztja egy törvényi előírás végrehajtását, vagy pedig az előírást egy másik jogszabály megsértésével hajtja végre, és ezzel legalább 250 000 lejes kárt okoz vagy súlyosan károsítja egy természetes vagy jogi személy jogait vagy jogos érdekeit. A tervezetet a képviselőház vitatja meg döntéshozó kamaraként.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolta meg szerdán a két nagyobbik kormánypárt vezetőit, Nicolae Ciucát és Marcel Ciolacut, hogy „szabad kezet adtak a 250 ezer lej alatti lopásnak”.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
szóljon hozzá!