Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az anyanyelvhasználat román hatóságok általi korlátozását és a magyarellenes szurkolói rigmusokat emeli ki az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2019-es, Romániára vonatkozó emberi jogi jelentése, amelyet csütörtökre virradóra hoztak nyilvánosságra Washingtonban.
2020. március 13., 08:592020. március 13., 08:59
A dokumentum megemlíti: a magyar közösség továbbra is diszkriminációra panaszkodott a magyar nyelv használatának korlátozása miatt, több jelentés is érkezett arról, hogy a helyi hatóságok nem alkalmazták a törvényt, amely szerint azon településeken, amelyekben egy nemzeti kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, az útjelző tábláknak kétnyelvűeknek kell lenniük.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat jelentésére hivatkozva a dokumentum azt is rögzíti, hogy a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőmérkőzésein, amelyeket a román válogatott Norvégiában és Máltán játszott, a román szurkolók folyamatosan magyarellenes rigmusokat skandáltak, köztük a „Ki a magyarokkal az országból!” jelmondatot is.
Ezen túlmenően a magyar közösség jogsértéseiről külön nem, csak általánosságban esik szó, amikor a jelentés a kommunizmus idején elvett egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának halogatását taglalja.
A magyar közösségről konkrétan csak a választási rendszer kapcsán emlékezik meg, amikor ismerteti, hogy ez az egyetlen kisebbség, amely az 5 százalékos parlamenti küszöböt átlépő párttal képviselteti magát a parlamentben. A német kisebbséget ért diszkriminációk sorából azt emelik ki, hogy a közösséget gyakran próbálták meg összemosni a nácizmussal és a holokauszttal. Ennek egyik megnyilvánulása az volt, amikor augusztus 5-én Dana Varga miniszterelnöki tanácsadó olyan képet tett közzé közösségi oldalán, amely Klaus Johannis államfőt Hitlerként ábrázolta. Emellett kitérnek a romákat sújtó diszkriminációra is, amely gyakran hatósági személyek – például rendőrök – részéről nyilvánul meg.
Az amerikai külügyi dokumentum kitér a korrupció kérdésére is, amit a washingtoni illetékesek, illetve az amerikai nagykövetek évek óta Románia egyik legnagyobb rákfenéjének tekintenek. A jelentés szerint bár számos magas rangú közhivatalt betöltő személy ellen indultak eljárások, illetve születtek elmarasztaló ítéletek, a korrupció még mindig elterjedt jelenségnek számít, és az év során számos bejelentés érkezett a kormányzati korrupcióról.
A vonatkozó törvényeket nem mindig alkalmazzák hatékonyan, a hivatalos személyek pedig gyakran büntetés nélkül megússzák a korrupciót. A jelentés kitér arra, hogy a parlament nem engedélyezte a korrupcióellenes ügyészség által korrupcióval gyanúsított volt miniszterelnök, Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE elnöke, illetve a Florian Bodog volt egészségügy-miniszter elleni bűnvádi eljárást.
Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy elmarasztaló ítélet született Radu Mazăre volt konstancai polgármester és Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt korábbi elnöke ügyében. A dokumentum felrója, hogy a korrupciós ügyekben nem egységesek a bírói ítéletek, hasonló jellegű bűncselekményekért nagyon eltérő büntetéseket rónak ki. Arra is kitér, hogy a hatályos törvények alkalmazását késleltették a procedurális és adminisztratív problémák.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
1 hozzászólás