Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az anyanyelvhasználat román hatóságok általi korlátozását és a magyarellenes szurkolói rigmusokat emeli ki az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2019-es, Romániára vonatkozó emberi jogi jelentése, amelyet csütörtökre virradóra hoztak nyilvánosságra Washingtonban.
2020. március 13., 08:592020. március 13., 08:59
A dokumentum megemlíti: a magyar közösség továbbra is diszkriminációra panaszkodott a magyar nyelv használatának korlátozása miatt, több jelentés is érkezett arról, hogy a helyi hatóságok nem alkalmazták a törvényt, amely szerint azon településeken, amelyekben egy nemzeti kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, az útjelző tábláknak kétnyelvűeknek kell lenniük.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat jelentésére hivatkozva a dokumentum azt is rögzíti, hogy a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőmérkőzésein, amelyeket a román válogatott Norvégiában és Máltán játszott, a román szurkolók folyamatosan magyarellenes rigmusokat skandáltak, köztük a „Ki a magyarokkal az országból!” jelmondatot is.
Ezen túlmenően a magyar közösség jogsértéseiről külön nem, csak általánosságban esik szó, amikor a jelentés a kommunizmus idején elvett egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának halogatását taglalja.
A magyar közösségről konkrétan csak a választási rendszer kapcsán emlékezik meg, amikor ismerteti, hogy ez az egyetlen kisebbség, amely az 5 százalékos parlamenti küszöböt átlépő párttal képviselteti magát a parlamentben. A német kisebbséget ért diszkriminációk sorából azt emelik ki, hogy a közösséget gyakran próbálták meg összemosni a nácizmussal és a holokauszttal. Ennek egyik megnyilvánulása az volt, amikor augusztus 5-én Dana Varga miniszterelnöki tanácsadó olyan képet tett közzé közösségi oldalán, amely Klaus Johannis államfőt Hitlerként ábrázolta. Emellett kitérnek a romákat sújtó diszkriminációra is, amely gyakran hatósági személyek – például rendőrök – részéről nyilvánul meg.
Az amerikai külügyi dokumentum kitér a korrupció kérdésére is, amit a washingtoni illetékesek, illetve az amerikai nagykövetek évek óta Románia egyik legnagyobb rákfenéjének tekintenek. A jelentés szerint bár számos magas rangú közhivatalt betöltő személy ellen indultak eljárások, illetve születtek elmarasztaló ítéletek, a korrupció még mindig elterjedt jelenségnek számít, és az év során számos bejelentés érkezett a kormányzati korrupcióról.
A vonatkozó törvényeket nem mindig alkalmazzák hatékonyan, a hivatalos személyek pedig gyakran büntetés nélkül megússzák a korrupciót. A jelentés kitér arra, hogy a parlament nem engedélyezte a korrupcióellenes ügyészség által korrupcióval gyanúsított volt miniszterelnök, Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE elnöke, illetve a Florian Bodog volt egészségügy-miniszter elleni bűnvádi eljárást.
Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy elmarasztaló ítélet született Radu Mazăre volt konstancai polgármester és Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt korábbi elnöke ügyében. A dokumentum felrója, hogy a korrupciós ügyekben nem egységesek a bírói ítéletek, hasonló jellegű bűncselekményekért nagyon eltérő büntetéseket rónak ki. Arra is kitér, hogy a hatályos törvények alkalmazását késleltették a procedurális és adminisztratív problémák.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a névtelen petíciókat figyelembe veszik, ha azok nemi vagy erkölcsi zaklatással kapcsolatos esetekre vonatkoznak.
Bár az államfő- és a parlamenti választásokig még hátra van néhány hét, a jelek szerint egy győztest máris ki lehet hirdetni: Ilie Bolojant, a Bihar megyei közgyűlés liberális elnökét, Nagyvárad korábbi polgármesterét.
Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
1 hozzászólás