Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az anyanyelvhasználat román hatóságok általi korlátozását és a magyarellenes szurkolói rigmusokat emeli ki az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2019-es, Romániára vonatkozó emberi jogi jelentése, amelyet csütörtökre virradóra hoztak nyilvánosságra Washingtonban.
2020. március 13., 08:592020. március 13., 08:59
A dokumentum megemlíti: a magyar közösség továbbra is diszkriminációra panaszkodott a magyar nyelv használatának korlátozása miatt, több jelentés is érkezett arról, hogy a helyi hatóságok nem alkalmazták a törvényt, amely szerint azon településeken, amelyekben egy nemzeti kisebbség aránya eléri a 20 százalékot, az útjelző tábláknak kétnyelvűeknek kell lenniük.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat jelentésére hivatkozva a dokumentum azt is rögzíti, hogy a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőmérkőzésein, amelyeket a román válogatott Norvégiában és Máltán játszott, a román szurkolók folyamatosan magyarellenes rigmusokat skandáltak, köztük a „Ki a magyarokkal az országból!” jelmondatot is.
Ezen túlmenően a magyar közösség jogsértéseiről külön nem, csak általánosságban esik szó, amikor a jelentés a kommunizmus idején elvett egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának halogatását taglalja.
A magyar közösségről konkrétan csak a választási rendszer kapcsán emlékezik meg, amikor ismerteti, hogy ez az egyetlen kisebbség, amely az 5 százalékos parlamenti küszöböt átlépő párttal képviselteti magát a parlamentben. A német kisebbséget ért diszkriminációk sorából azt emelik ki, hogy a közösséget gyakran próbálták meg összemosni a nácizmussal és a holokauszttal. Ennek egyik megnyilvánulása az volt, amikor augusztus 5-én Dana Varga miniszterelnöki tanácsadó olyan képet tett közzé közösségi oldalán, amely Klaus Johannis államfőt Hitlerként ábrázolta. Emellett kitérnek a romákat sújtó diszkriminációra is, amely gyakran hatósági személyek – például rendőrök – részéről nyilvánul meg.
Az amerikai külügyi dokumentum kitér a korrupció kérdésére is, amit a washingtoni illetékesek, illetve az amerikai nagykövetek évek óta Románia egyik legnagyobb rákfenéjének tekintenek. A jelentés szerint bár számos magas rangú közhivatalt betöltő személy ellen indultak eljárások, illetve születtek elmarasztaló ítéletek, a korrupció még mindig elterjedt jelenségnek számít, és az év során számos bejelentés érkezett a kormányzati korrupcióról.
A vonatkozó törvényeket nem mindig alkalmazzák hatékonyan, a hivatalos személyek pedig gyakran büntetés nélkül megússzák a korrupciót. A jelentés kitér arra, hogy a parlament nem engedélyezte a korrupcióellenes ügyészség által korrupcióval gyanúsított volt miniszterelnök, Călin Popescu-Tăriceanu, az ALDE elnöke, illetve a Florian Bodog volt egészségügy-miniszter elleni bűnvádi eljárást.
Ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy elmarasztaló ítélet született Radu Mazăre volt konstancai polgármester és Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt korábbi elnöke ügyében. A dokumentum felrója, hogy a korrupciós ügyekben nem egységesek a bírói ítéletek, hasonló jellegű bűncselekményekért nagyon eltérő büntetéseket rónak ki. Arra is kitér, hogy a hatályos törvények alkalmazását késleltették a procedurális és adminisztratív problémák.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
1 hozzászólás