Fotó: US Army
A román szárazföldi erők által használt Abrams harckocsikat 2026-tól kezdődően, az amerikai hadsereg által is használt típus legmodernebb változatában fogják szállítani – derült ki védelmi minisztériumi forrásokból.
2024. február 08., 21:042024. február 08., 21:04
Az ellátás biztonsága érdekében a tárca bevonja a romániai ipar képviselőit is, hogy integrált logisztikai támogatást biztosítson a harckocsik üzemeltetése és karbantartása számára. Mint arról beszámoltunk, az amerikai kongresszust tavaly november 9-én értesítették arról, hogy 54 darab Abrams M1A2 SEPv3 harckocsit és 12 más felszereltségű változatot, lőszert és kiképzési szimulátorokat adnak el Romániának.
Az amerikai törvények értelmében az amerikai kongresszust a magasabb, mintegy 2,5 milliárd dolláros kezdeti értékről értesítették. A kongresszus jóváhagyása után a román és az amerikai kormány aláírja a LoA (Letter of Acceptance) szerződést, a román fél a bukaresti parlament által jóváhagyott becsült értéken vásárol.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter ezzel kapcsolatban akkor hangsúlyozta, hogy az Abrams-program egyenesbe kerülése nemcsak a román szárazföldi erők számára jelent nagy lehetőséget, amelyeknek a regionális biztonsági környezet kihívásaihoz igazodó, korszerű harci eszközök állnak majd rendelkezésére, hanem
„A Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség a nemzetbiztonság egyik alappillére, és jelentősen hozzájárul a szövetségesek keleti szárnyának védelmének megerősítéséhez a fekete-tengeri térségben. Patriot föld-levegő és HIMARS földi célpontok elleni rakétarendszerek, Piranha V páncélozott személyszállító járművek, F-16 többfeladatú repülőgépek – ezek már folyamatban lévő programok, a közeljövőben leszállítandó NSM parti ütegek, valamint az 5. generációs F-35 repülőgépekkel való felszerelés kilátásba helyezése, amely mellett Románia már hivatalosan is döntött, a kétoldalú katonai együttműködés konkrét dimenziói közül a legfontosabbak, amelyek stratégiai szempontból megerősített pozíciót biztosítanak országunknak a régióban, ahol a NATO stabilitásának pilléreként működünk, és erős kapcsolódási pontokat biztosítanak számunkra a szövetségeseinkkel való interoperabilitáshoz” – mondta Tîlvăr.
Teodor Incicaș vezérőrnagy, a védelmi tárca fegyverzetbeszerzésért felelős főosztályának vezetője szerint azért esett az amerikai harckocsira a választás, mert a szárazföldi erők főparancsnoksága úgy értékeli, ez a legalkalmasabb, a bevetések teljesítése terén egyedi képességekkel rendelkező eszköz azon dandár céljainak megvalósítására, amelyet ezzel a harckocsitípussal kívánnak megerősíteni.
A védelmi ráfordítások növelésének köszönhetően Románia fejlettebb haderővel és egyre jobban képzett katonákkal rendelkezik, és folyamatosak a fejlesztések a katonai bázisokon – jelentette ki Klaus Iohannis államfő.
Az ügyletet előre vetítette, hogy
amelyekből egyet el is vitt a bemutatóra. Mint ahogy az is, hogy a General Dynamics egy ideje a román partnereivel együttműködésben Bukarestben gyártja a Piranha 5-ös páncélozott szállító harcjárműveket, amelyek lövegtornyát, géppuskáit, ágyúit és aknavetőit már régebb óta Romániában gyártják olyan cégek, mint például az Elbit.
Egyébként nem Románia az egyetlen volt kommunista NATO-tagállam, amely Abramseket vásárol: Lengyelország 250 felújított Abrams M1A2-est és 116 Abrams M1A1-est vásárol, összesen mintegy hatmilliárd dollár értékben. Románia jelenleg 54 TR-85M1-es, 103 és 226 közötti TR-85-800-as, 12 román gyártmányú TR-580-as és 108 romá-szovjet közös gyártású T-55AM harckocsival rendelkezik.
Tizenöt beszerzési programot indít a román hadsereg 2024-ben
A román hadsereg 2024-ben tizenöt jelentős katonai beszerzési program elindítását tervezi a HotNews összesítése szerint:
Jóváhagyta a bukaresti parlament egyesített védelmi bizottsága a román védelmi minisztérium (MAPN) öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen mintegy tízmilliárd dollárt (7,1 milliárd eurót és 2,5 milliárd dollárt) tesz ki.
Holnap új fejezet kezdődik Románia életében, és az országnak mindannyiótokra szükség lesz – jelentette ki Nicușor Dan, Románia frissen megválasztott államelnöke vasárnap éjjel a hívei előtt Bukarestben.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
szóljon hozzá!