Kereszttűzben a kolozsvári bírónő: ellenzi a szakma és az ellenzék Dana Gârbovan igazságügy-miniszteri kinevezését

Szakmai szervezetek sem nézik jó szemmel Dana Gârbovan miniszteri kinevezését •  Fotó: UNJR

Szakmai szervezetek sem nézik jó szemmel Dana Gârbovan miniszteri kinevezését

Fotó: UNJR

Politikai és szakmai körökben egyaránt megütközést keltett, hogy Viorica Dăncilă Dana Gârbovan kolozsvári bírót nevezte meg az igazságügy-miniszteri tisztség várományosaként. Az érintett cáfolja, hogy támogatta a balliberális kormány igazságüggyel kapcsolatos vitatott intézkedéseit.

Rostás Szabolcs

2019. augusztus 26., 12:542019. augusztus 26., 12:54

2019. augusztus 26., 14:182019. augusztus 26., 14:18

Némi meglepetésre Viorica Dăncilă miniszterelnök a hétvégén bejelentette, hogy meneszti Ana Birchallt az igazságügy-minisztérium éléről, és Dana Gârbovant javasolja leendő tárcavezetőnek. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) országos végrehajtó bizottságának (Cex) pénteki döntése értelmében Birchall stratégiai partnerségekért felelős miniszterelnök-helyettesként folytatja, a belügyminisztérium élére a tisztséget jelenleg ideiglenesen betöltő Mihai Fifort, Iulian Iancut pedig a gazdasági ügyekben illetékes miniszterelnök-helyettesi posztra javasolja az alakulat. Ezen túlmenően az oktatási minisztérium irányítását Şerban Valeca szociáldemokrata szenátorra bízza a miniszterelnök.

Dăncilă azzal indokolta a kolozsvári táblabíróság bírájaként tevékenykedő Dana Gârbovan kiválasztását, hogy olyan személyt akar az igazságügy-miniszteri tisztségben látni, aki politikailag is független, és már dolgozott ügyészekkel és bírákkal.

A miniszterelnök azzal érvelt, hogy a Romániai Bírák Országos Szövetségének (UNJR) elnöke „számottevő tapasztalattal rendelkezik”, és köztiszteletnek örvend az igazságügyi rendszeren belül.

Frissítés

Gârbovan kilép a bírói testületből
Benyújtotta hétfőn a bírói tisztségről való lemondását az igazságügyi tárca élére jelölt Dana Gârbovan. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói szakosztálya tudomásul vette döntését. „Bírói pályafutásom alatt mindig azt mondtam, amit gondolok, és hittem abban, amit mondtam, bár sokszor ez nem volt a többség ínyére. Mivel elviekben elfogadtam az igazságügyi miniszteri tisztségre való jelölést, úgy tartom természetesnek, hogy mondjak le bírói tisztségemről, hogy kezdődhessen el a kinevezési eljárás” – írta Facebook-bejegyzésében Gârbovan. A CSM bírói szakosztálya később közölte, tudomásul vette a kolozsvári ítélőtábla alkalmazásában álló bírónő lemondását, és elküldte Klaus Johannis államfőnek a Gârbovan tisztségből való felmentésére vonatkozó igénylést.

Dana Gârbovan a bejelentésre úgy reagált: elfogadta a jelölést, és amennyiben Klaus Johannis államfő jóváhagyja a kinevezését, készen áll együttműködni minden döntéshozóval a hatékony és független igazságszolgáltatás érdekében. A kolozsvári bírónő közölte: a kormányfő felkérte, hogy igazságügy-miniszterként hatáskörének megfelelően lépjen fel főleg a szervezett bűnözés és az emberkereskedelem ellen. „Elviekben elfogadtam a felkérést, azzal a feltétellel, hogy teljes függetlenséget élvezek majd hivatalom gyakorlásában, illetve hogy Klaus Johannis államfő is elvi beleegyezését adja a kinevezésemhez” – írta közösségi oldalán Gârbovan. Szerinte az emberkereskedelmen és a bűnözésen kívül az igazságügyi rendszer számos más „visszatérő” problémával küzd. Ezek között említette a humán erőforrás és infrastruktúra hiánya, valamint az ügyészségek és bíróságok túlzsúfoltsága jelentette gondokat, amelyek megoldását „túl hosszú ideje hanyagolják”.

Az ellenzéki pártok élesen bírálják a miniszterelnök döntését, és elsősorban azt kifogásolják, hogy Dana Gârbovan „teljes mellszélességgel” támogatta a Liviu Dragnea volt PSD-elnök és Florin Iordache egykori igazságügy-miniszter által szorgalmazott igazságügyi „reformot”.

Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát (USR) elnöke felkérte Klaus Johannist, ne nevezze ki a bírát a tárca élére, szerinte ugyanis Gârbovan a politikai büntetőügyesek „leghangosabb támogatója” volt.

Ellenzi Dăncilă jelölését a Gârbovan által alapított UNJR-hez hasonló két másik szakmai szervezet is, amelyek szerint egy aktív bíró miniszterré történő kinevezése alkotmányba ütközik és ellentétes a Velencei Bizottság ajánlásaival. A Romániai Bírák Fórumának Egyesülete és a Kezdeményezés az Igazságügyért elnevezésű szervezetek szerint Gârbovan és az általa vezetett UNJR az elmúlt három évben nyíltan támogatta a PSD-kormányok által kezdeményezett káros, a jogállamisággal ellentétes, számos nemzetközi szervezet által is bírált igazságügyi törvényjavaslatokat.

Ellenzi Gârbovan kinevezését az ügyészek érdekvédelmét ellátó szakmai szervezet is, emlékeztetve, hogy a kincses városi ítélőtábla bírája számtalanszor bírálta a korrupcióellenes ügyészség (DNA) tevékenységét, az igazságügyi kérdésekben az államfő által kiírt népszavazást, sőt a romániai igazságszolgáltatás függetlensége mellett síkra szálló külföldi nagykövetségeket is.

Hasonlóképpen gondolkodik Horațius Dumbravă, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) volt elnöke is, aki a Hotnews hírportálnak úgy nyilatkozott: Gârbovan nem csak önmagát hozta kényes helyzetbe törvényi és alkotmányos szempontból, hanem a teljes igazságügyi rendszert is, mivel már a kinevezését célzó javaslat nyilvánosságra hozatalát megelőzően le kellett volna mondania bírói tisztségéről, ami összeférhetetlen az igazságügy-miniszteri poszttal. Dana Gârbovan egyébként közösségi oldalán válaszolt a kritikák egy részére, álhírnek nevezve az állítást, miszerint az általa irányított szervezet támogatta a Sorin Grindeanu vezette kormány által 2017-ben igazságügyi témában elfogadott, országos tüntetéseket kiváltó sürgősségi rendeletét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben

Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.

A miniszter szerint nem lesznek leépítések az egészségügyben
2025. július 01., kedd

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében

Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.

Traian Băsescu javára döntött az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető kiváltságok ügyében
2025. július 01., kedd

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége

A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: nem bízik az új kormány sikerességében a romániai polgárok többsége
2025. július 01., kedd

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról

Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.

A bírák és ügyészek hallani sem akarnak kiváltságaik megnyirbálásáról
2025. július 01., kedd

Kiszabadulhat a börtönből Elena Udrea

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.

Kiszabadulhat a börtönből Elena Udrea
2025. július 01., kedd

Román személyazonossági iratokkal üzérkedő bűnszövetkezetre csaptak le

Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.

Román személyazonossági iratokkal üzérkedő bűnszövetkezetre csaptak le
2025. július 01., kedd

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül

A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.

Elnöki tanácsadó: Románia egzisztenciális válságon megy keresztül
2025. július 01., kedd

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság

Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul

Fejenként közel 200 ezer lejes „búcsúajándékot” adna három távozó tagjának az alkotmánybíróság
2025. július 01., kedd

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása

2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.

Cseke: 2025-ben biztosított a bölcsődeprogram finanszírozása
2025. július 01., kedd

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek

Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.

Tiltakoznak a pótlékok csökkentése miatt az adóhivatali dolgozók, az ország megbénításával fenyegetőznek