Fotó: Rostás Szabolcs
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2024. október 21., 15:582024. október 21., 15:58
2024. október 21., 16:412024. október 21., 16:41
A parlamentben nyilatkozó politikus a sajtónak azzal magyarázta az álláspontját, hogy nehéz évek várnak Romániára, ha a kormány le akarja szorítani a költségvetési hiányt a jelenleg 7-8 százalékról 3 százalékra. Ez a folyamat szerinte gazdasági és társadalmi költségekkel járhat, és nem mindegy, hogy milyen ellenzéki pártok megerősödéséhez vezet.
Az egyik variáns szerinte a jelenlegi koalíció, amelyhez társul egy harmadik párt. „Ezt én nem tartom a legjobb megoldásnak” – jegyezte meg. A második lehetőség, hogy a PSD, az RMDSZ és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a harmadik pedig, hogy a PNL, az RMDSZ és az USR alakít kormányt – vélekedett.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Az RMDSZ elnöke kifejtette azt is, hogy ellenzi az adónöveléseket, és jobb megoldásnak tartja a költségvetési hiány csökkentésére az adóbegyűjtés hatékonyságának növelését.
„Egy ilyen helyzetben, amikor befektetőket, beruházásokat kell vonzani, munkahelyeket kell teremteni, egyáltalán nem szabad növelni az adót. (...) A költségvetési kiadásokhoz viszont nyugodtan hozzá lehet nyúlni” – idézte Kelemen Hunor magyarázatát az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ képviselői szerdán benyújtották a parlamenti és az államelnök-választásokon való induláshoz szükséges támogató aláírásokat a Központi Választási Irodához. Az alakulat negyedik alkalommal jelöli elnökét, Kelemen Hunort az államfői tisztségre.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!