Választási térkép. Kelemen Hunor nyert a jelentős magyar lakosságú megyékben
Fotó: Állandó Választási Hatóság
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
2024. november 25., 07:562024. november 25., 07:56
2024. november 25., 10:562024. november 25., 10:56
Eszerint
Emellett Szatmár megyében 33,74, Szilágyban 19,99, Biharban pedig 18,12 százalékkal lett ő az első.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
A további sorrend Kelemen Hunor után a hat megyében:
Călin Georgescu a Kárpátokon belüli régióban hat megyét „vitt el”:
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke három megyében, Kolozs (30,39), Temes megyében (28,4) és Brassó megyében (26,41) lett az első.
Egyetlen erdélyi megyében rúgott labdába a kormánykoalíció valamely pártja: Marcel Ciolacu Krassó-Szörényben végzett az élen 26,87 százalékkal.
Georgescu hét megyét vitt: Suceava, Neamț, Argeș, Prahova, Călărași, Tulcea és Konstanca megyében végzett az első helyen.
Lasconu Bukarestben és Iași megyében végzett az élen.
Nicolae Ciucă, a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke az ország csupán egyetlen megyéjében végzett az első helyen: Giurgiuban a voksok 26,54 százalékával.
Mintegy százezer szavazattal többre számít a most vasárnapi államfőválasztáson Kelemen Hunor az öt évvel ezelőtti 357 ezer vokshoz képest.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!