Szabad a mise. Óriási eredmény, hogy a pusztinaiak mostantól a templomban is részt vehetnek magyar nyelvű misén
Fotó: Nyisztor Tinka archívumából
Jóváhagyta Iosif Păuleț jászvásári római katolikus püspök, hogy heti rendszerességgel magyar misét tartsanak a Bákó megyei Pusztina római katolikus templomában – közölte a Krónikával Nyisztor Tinka néprajzkutató, a moldvai magyar nyelvű misék bevezetéséért évtizedek óta küzdő pusztinai Szent István Egyesület elnöke. A szervezet tagjai július 23-án voltak püspöki kihallgatáson Jászvásárban, és kérésük meghallgatásra talált. Különös módon ezúttal helyben, Pusztinában akadtak hangos ellenzői a magyar miséknek. Nyisztor Tinka értékelése szerint a letűnt kommunista rendszer kiszolgálói és ezek családjai kezdtek agitálni a faluban, de nem jártak sikerrel. A gyülekezet vasárnap délután tartott tanácskozásán szavazásra is sor került, amelyet 24-15 arányban a magyar mise szorgalmazói nyertek. Kompromisszumként azonban el kellett fogadniuk, hogy egyelőre csak havonta tartsanak magyar misét a faluban. A magyarul is kiválóan beszélő Diacu Anton plébános azt javasolta: minden hónap első vasárnapján 15 órától misézzenek magyarul.
2024. augusztus 06., 14:042024. augusztus 06., 14:04
2024. augusztus 06., 15:102024. augusztus 06., 15:10
„Érezhető, hogy történik valami. Augusztus 15-én, a kacsikai búcsún a gyulafehérvári érsek, Kovács Gergely celebrálja a misét, augusztus 20-án pedig a Szent István napi misén Aurel Percă bukaresti érsek mondja a szentbeszédet a budapesti Bazilikában. Nem tudom, hogy mik ezek a diplomáciai csereberék, de mégiscsak történik valami” – jegyezte meg a telefonon elért Nyisztor Tinka. A pusztinai asszony – aki visszatért szülőfalujába, miután néprajzból doktorált – immár több mint három évtizede ostromolja beadványaival az egyházi vezetőket a magyar misék kérésével. Mint elmondta:
A július 23-i audiencián azonban Iosif Păuleț püspök nagyon kedvesen fogadta a pusztinai küldöttséget.
„Elmondta, hogy ő nem ellenzi a magyar nyelvű miséket. Kérhetünk bármilyen időpontot, csak ne a nagymise időpontja legyen. Azt is mondta, hogy minden vasárnap lehet magyar mise” – idézte fel a beszélgetést a közösségi vezető. Kérdésünkre elmondta: írásos dokumentumot nem kaptak a püspöki ígéretről.
„A papunk a templomban is elmondta: azt az utasítást kapta Jászvásárból, hogy azonnal hívja össze a tanácsot. Itt régóta nem volt tanácsválasztás. Úgy hívták össze a vasárnapi gyűlést is, hogy aki részt akar venni a tanácsban, az jelenjen meg. A tanácskozás szavazással végződött, amelynek a végén kiderült: 15-en nem akarják, 24-en akarjuk a magyar misét. Igaz, a pap azt is elmondta, hogy bármit szavazunk, úgyis az lesz, amit ők akarnak. A püspök viszont azt ígérte, amikor helyben megtörténnek a szükséges lépések, írásos választ fogunk kapni Jászvásárból” – idézte fel az eseményeket Nyisztor Tinka.
Pusztinai hívek Jászvásárban Iosif Păuleț püspöknél
Fotó: Nyisztor Tinka archívumából
„Borzalmas, hogy 35 évvel a rendszerváltás után is hangosak” – tette hozzá. Elmondta: az ellenzők elsősorban azzal érvelnek, hogy a csángó nyelv nem azonos a magyarral, ezért nem indokolt magyarul misézni.
„Hogy csillapodjon a hangulat, végül elfogadtuk, hogy indulásból havonta csak egy mise legyen. Hiába hangoztatta a pap, hogy ne legyen diszkrimináció, mert az így is van a mise időpontja miatt. A pap azt javasolta, hogy a hónap első vasárnapján délután három órától legyen a magyar mise” – közölte.
Nyisztor Tinka felidézte, a több mint három évtized alatt, amióta elkezdték a harcot a pusztinai magyar misékért, majdnem két generáció halt ki a faluban.
„Lehet, hogy fele sem él azoknak, akik az első kérvényt aláírták. Akik annyira vágytak a magyar misékre, mint például az én anyukám, már nincsenek közöttünk. A fiatalok viszonyulása másabb. Sokan közben magyar állampolgárságot is szereztek. Ma mintha politikai alapon oszlana az identitás. A PSD a magyar misék ellen agitál. Az RMDSZ színeiben viszont először jutott be önkormányzati képviselő a pârjoli tanácsba” – jelentette ki.
Nyisztor Tinka több mint három évtizede ostromolja beadványaival az egyházi vezetőket a magyar misék kérésével
Fotó: Veres Nándor
A Szent István Egyesület elnöke felidézte:
A legtöbb ilyen misének éppen az ő udvaruk volt a helyszíne. Ezeket a szertartásokat nem engedték be az egyetlen Szent István királynak felszentelt moldvai templomba. 2002 és 2004 között zajlott azonban a jászvásári zsinat, amelyiknek a zárórendezvényén nyilvánosan is felolvasták a pusztinai magyar misék kérését. Ennek lett a következménye, hogy 2006-tól már alkalmanként a templomban is misézhettek magyarul. Ha magyar turistacsoportok érkeztek a faluba, és pap is volt velük, a vendégeknek tarthattak magyar misét. Ezeket az alkalmakat nyilván a helyi közösség is magáénak érezte.
2013-ban történt újabb előrelépés. Ekkortól rendszeressé vált, hogy a bukovinai Kacsikán Nagyboldogasszony ünnepén tartandó búcsú előtti napon zarándokmisét tartanak Pusztinában, amelyre más csángó falvak hívei is ellátogattak. Az augusztus 14-i zarándokmiséket rendszeresen magyarországi püspökök celebrálták magyar nyelven. Szintén 2013-ban engedték meg az egyházi elöljárók azt is, hogy a Nyisztor Tinka által vezetett Szent István Gyermekei imacsoport péntekenként 15 órától a templomban gyülekezzen, és ott magyar nyelven mondjon keresztutat. Ezeken az imákon azonban a pap nem vesz részt.
Pusztinai csángók Szombathelyen Székely János püspöknél
Fotó: Nyisztor Tinka archívumából
Pár hónappal Ferenc pápa látogatása előtt, 2019 januárjában engedélyezte a püspökség, hogy Bákóban tartsanak havonta egy magyar misét a moldvai csángóknak. Éppen öt évvel ezelőtt, 2019. augusztus 6-án szentelték püspökké Iosif Păulețet, aki nyitottabbnak bizonyult a csángók kérése iránt. Petru Gherghel korábbi püspök – aki 1978 óta vezette az egyházmegyét – azt az álláspontot képviselte, hogy csak akkor engedélyezi a magyar misét, ha megbizonyosodik róla, hogy a hívek legkevesebb két százaléka nem érti a román nyelvet. Később arra hivatkozva utasította el a kérést, hogy a csángó nyelv nem magyar nyelv.
Nyisztor Tinka az előzmények közé sorolta azt is, hogy március 10-én Székely János szombathelyi püspök misézett magyarul Pusztinában. Az alkalomra zsúfolásig megtelt hívekkel a templom, és utána agapét is tartottak a helyi magyar ház udvarán. Ott volt alkalom panaszkodni János püspöknek.
„Elmondtam:
Akkor János atya látta, hogy milyen szép misénk volt, látta, hogy tudunk imádkozni, tudunk énekelni, a misét is el tudjuk mondani magyarul. Arra gondolok, hogy ez a találkozás is hozzájárult ahhoz, hogy most az egyik érsek Budapestre megy, a másik meg jön Kacsikára” – értelmezte a helyzetet.
Csángó lobbi. Nyisztor Tinka (balról a második) falustársaival Jászvásárban, a modern püspöki székesegyház előtt
Fotó: Nyisztor Tinka archívumából
Azt is hozzátette azonban, hogy a végső lökést mégis a közösség által kedvelt, és magyar misézésre is képes papjuk, Diacu Anton áthelyezési kezdeményezése adta. Amikor hírét vették, hogy a püspök el kívánja mozdítani a közösségből a két évet Gyulafehérváron tanult, majd Szatmár megyében magyarul is szolgált plébánost, az ő helyben tartásáért indítottak akciót, ami végül sikeresnek bizonyult. Ennek volt a része a július 23-i jászvásári püspöki meghallgatás is, amelyen ismételten, és nyomatékosan felvetették a magyar misék ügyét. A korábbi keserű tapasztalat után maguk is meglepődtek a püspök nyitottságán.
A jászvásári püspökséghez tartozó nyolc moldvai megyében – a püspökség honlapján közölt adatok szerint – 206 ezer római katolikus hívet tartanak számon. Magyar kutatók 30-40 ezerre becsülik azoknak a moldvai katolikusoknak a számát, akik beszélik a magyar nyelv valamely nyelvjárását.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
1 hozzászólás