Fotó: Agerpres
Ismeri az interneten keringő, a hosszú életével kapcsolatos viccek egy részét a 94. életévét a hétvégén betöltött egykori román államfő, Ion Iliescu.
2024. március 04., 18:222024. március 04., 18:22
A volt elnök – aki vasárnap ünnepelte a születésnapját – erről Ionuț Vulpescu volt művelődési miniszter podcastjában számolt be. „Tudom, hogy az internet tele van rólam szóló mémekkel, mint például hogy a remény hal meg utolsó előttiként, vagy hogy láttak a bankban 30 éves hitelért folyamodni. Ezek némelyikét értékelem, amennyiben humorosak, mármint okosak. A világ nem velünk kezdődik, és biztosan nem velünk ér véget. Ez minden halandóra vonatkozik” – mondta a volt elnök, aki három cikluson át vezette Romániát: 1990 és 1992, 1992 és 1996 illetve 2000 és 2004 között.
Hosszú életét azzal is magyarázta, hogy
„Nem hiszem, hogy az a megoldás, hogy az életet a megszokott normák szerint éljük: ma a szakosodás korábban kezdődik, a munkák megterhelőbbel, a családalapítás későbbre marad. De az életkor fontos: az érettség, az érzelmek, az elvárások mások. Ahogy Caragiale mondta: öreg vagyok, uram! De ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy retrográd, hiperkonzervatív vagy mozdíthatatlan vagyok”.
A volt államfő a politikáról is beszélt, de anélkül, hogy vezetőket vagy pártokat nevezett volna meg.
– mondta.
„Ahhoz a generációhoz tartozom, amelyik jobban szereti a kézírást, mint a számítógépes jegyzeteket, de amelyik megértette, hogy az emberek eléréséhez minden eszközt fel kell használni, még a 2.0-s univerzumot is. Az elsők között vagyok hazánkban, akiknek politikai blogjuk van. A metaverzum nem győzött meg. A túlzott széttagoltság és a virtuális hangsúlyozása távol tartott. És úgy gondolom, hogy aki arra törekszik, hogy csak a közösségi médiában politizáljon, vagy azt hiszi, hogy egy kis digitális showmaning szavazókat hoz, annak a karrierjének vége, még mielőtt elkezdődne” – tette hozzá Ion Iliescu.
A volt államfő bevallása szerint nem tekint vissza nosztalgiával a kommunizmusra, de megérti a rendszer dicsőítése mögött meghúzódó mentalitást.
Romániában kormánybizottság alakul a tisztségben lévő vagy volt államfőket megillető állami temetések megszervezésére, az állami szertartások törvényének erre vonatkozó előírásait egy csütörtökön elfogadott rendelettel módosította a bukaresti kormány.
Mint az Agerpres szerint elmondta, maga is ismeri az interneten keringő kisfilmeket, amelyek Nicolae Ceauşescu volt kommunista vezetőt dicsőítik.
– fogalmazott.
Iliescu felidézte, hogy egy 2021-es felmérés eredményei szerint a romániai lakosság 63 százaléka nosztalgiával tekint vissza a kommunizmusra, és az így érzők többsége „egyidős a román demokráciával”, azaz alig több mint 30 éves. Szerinte a fiatalok azért hajlamosak a politikai radikalizmusra, mert hiányoznak az őket védő és támogató politikák. Ugyanakkor csak azok érezhetnek nosztalgiát a kommunizmus évei iránt, akik nem élték meg a Ceauşescu-rendszer által importált koreai modellt – magyarázta.
– nyomatékosította.
A bukaresti táblabíróság szerdai döntése értelmében megkezdődhet az 1989-es romániai forradalom perének alapfokú tárgyalása; a döntés nem jogerős.
Hozzátette, a fiatal generációk nem tudják, milyen nehéz volt „a helyes pályára állítani az országot”. „A mostani fiatalok már beleszülettek az európai politikai családba. Ők európai polgárok. Nagyon könnyű bírálni, ha nem ismered a régi időket, nem éltél akkor, és egyre kevesebbet mesélnek róluk” – fogalmazott Ion Iliescu.
Beszélt arról is, hogy
Mint ismeretes, Iliescu igencsak ellentmondásos személyiségnek számít, 1989-es és az azt követő években folytatott tevékenysége miatt több büntetőper is indult ellene.
Az 1989 decemberi forradalom során elkövetett atrocitások miatt 2019 áprilisában emeltek vádat ellene, de az igazságszolgáltatás különböző fórumai azóta sem értek el érdemi előrelépést, csupán a felelősséget igyekeztek hárítani.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett terrorista pszichózisban december 22-30. között 857 személy meghalt és 2382-en megsebesültek.
A bukaresti legfelsőbb bíróság helyt adott a legfőbb ügyészség kérésének csütörtökön, hogy újraindítsák a bűnvádi eljárást Ion Iliescu volt államfő ellen az 1990. június 13-15-i bányászjárás idején elhunyt négy személy halálának ügyében.
Az 1990. júnis 13-15 bukaresti bányászjárás kapcsán indult büntetőeljárást is hosszas huzavona övezte, érdemi eredmény azóta sincs.
A vádak négy ember halálával kapcsolatosak, akik az 1990. június 13-14-én éjszaka történt eseményekben vesztették életüket.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
szóljon hozzá!