Utoljára 2017-ben I. Mihály királynak rendeztek állami temetést.
Fotó: Observatorul Prahovean
Romániában kormánybizottság alakul a tisztségben lévő vagy volt államfőket megillető állami temetések megszervezésére, az állami szertartások törvényének erre vonatkozó előírásait egy csütörtökön elfogadott rendelettel módosította a bukaresti kormány.
2024. január 11., 21:252024. január 11., 21:25
Mihai Constantin kormányszóvivő a kabinet ülését követő sajtótájékoztatón elmondta: a testület összetételét és működési szabályzatát egy későbbi kormányhatározat fogja pontosítani. Hozzátette: az állami temetés a legmagasabb szintű elismerés, amit egy életét a hazája szolgálatába állító volt román állampolgár kaphat, és ezt a megtiszteltetést az egykori államfőknek tartják fenn. A volt házelnököket és miniszterelnököket katonai tiszteletadással temetik, a törvénynek ez a része nem módosul – magyarázta újságírói kérdésre válaszolva a kormányszóvivő.
Emil Constantinescu, aki 1996-től 2000-ig volt Románia elnöke, jelenleg 84 éves. A 72 éves Traian Băsescu volt államfőt (2004-2014) 2022-ben a legfelsőbb bíróság megfosztotta államfői előjogaitól, miután kiderült, hogy a kommunizmus idején besúgó volt.
A volt államfőknek járó állami temetés kérdése a napokban egy kormánypárti képviselő ezzel kapcsolatos törvénykezdeményezése kapcsán is sajtónyilvánosságot kapott. Florin Roman liberális frakcióvezető-helyettes egy olyan módosító indítványt terjesztett a parlament elé, amely megfosztaná az állami, illetve a katonai tiszteletadással rendezett temetéstől azokat a volt államfőket, házelnököket és miniszterelnököket, akik a rendszerváltás előtt vezető tisztséget töltöttek be a Román Kommunista Pártban, vagy a hírhedt Securitate – a politikai rendőrségként működő volt kommunista titkosszolgálat – alkalmazottai vagy besúgói voltak.
Romániában utoljára 2017-ben, a 96 évesen svájci rezidenciáján elhunyt volt uralkodónak, I. Mihály királynak rendeztek állami temetést.
Szabadlábon védekezhet Laura Crișan, Ioan Crișan aradi üzletember lánya, akit az ügyészség azzal gyanúsít, hogy három évvel ezelőtt ő rendelte meg az édesapja ellen elkövetett bombamerényletet.
Románia délkeleti része, Moldva egyes régiói és a Fekete-tenger teljes romániai partvidéke a legsúlyosabban érintett régiók közé tartozik Európában a GPS-zavarás szempontjából, ami napi szinten érinti a kereskedelmi repülőgépek navigációs rendszereit.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter csütörtökön, a Bukarestben zajló Európai Gazdák Kongresszusán népszavazást javasolt a mezőgazdasági termelők körében arról, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 után különváljon a többi európai alaptól.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) minden intézkedést meghozott a választások jó körülmények közötti lebonyolítása érdekében – jelentette ki Toni Greblă, a hatóság elnöke.
Újabb felmérés szerint jut be az elnökválasztás második fordulójába George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mögött nem sokkal lemaradva.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A koalíciós partner Szociáldemokrata Pártot (PSD) ostorozta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje elnöki programja ismertetésekor szerdán este.
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
szóljon hozzá!