Ion Iliescu portréjával feszítenek bányászok Bukarestben
A bukaresti legfelsőbb bíróság helyt adott a legfőbb ügyészség kérésének csütörtökön, hogy újraindítsák a bűnvádi eljárást Ion Iliescu volt államfő ellen az 1990. június 13-15-i bányászjárás idején elhunyt négy személy halálának ügyében.
2021. december 02., 23:072021. december 02., 23:07
2021. december 02., 23:222021. december 02., 23:22
A bíróság hatályon kívül helyezte a büntetőeljárás lezárásáról szóló, 2008. október 10-ei ügyészségi határozatot, és elrendelte a bűnvádi eljárás újraindítását. A nyomozás a bányászjárás-ügy egyik mellékszálához kapcsolódik: Ion Iliescu ellen 2007 júniusában emelt vádat Dan Voinea volt katonai ügyész különösen súlyos emberölésben való bűnrészesség miatt, Mihai Chiţac volt belügyminiszterrel és helyettesével, Gheorghe Andriţa tábornokkal együtt.
2007 decemberében Laura Codruţa Kövesi akkori főügyész hatályon kívül helyezte a volt államfő elleni büntetőeljárás megindításáról szóló határozatot, 2008 októberében pedig a román főügyészség nyomozati és kriminalisztikai osztályának ügyészei lezárták a Ion Iliescu elleni büntetőeljárást.
A bányászjárás-ügy fő részében a katonai ügyészség 2017. június 13-án emelt vádat Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman egykori miniszterelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes, Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori vezetője ellen emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt. A legfelsőbb bíróság 2020 decemberében visszaküldte az ügyet a katonai ügyészségnek, miután a vádhatóság által összegyűjtött valamennyi bizonyítékot semmisnek nyilvánították, és elrendelték, hogy kezdjék elölről a nyomozást.
Brutálisan vérbe fojtották a bukaresti ellenzéki és diáktüntetést a vájárok 1990-ben
A katonai ügyészek szerint 1990. június 11-én és 12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem (Universităţii) téren békésén tüntető emberek ellen, akik elsősorban a Temesvári Kiáltvány 8. pontjának érvényesítését akarták elérni, és békés módon fejezték ki az akkori politikai hatalommal ellenszegülő véleményüket.
A támadásra 1990. június 13-án került sor. Ennek során 4 személyt halálos lövés ért, 3 személyt tűzfegyver sebesített meg, 1388 személynek testi vagy pszichikai épsége sérült, politikai okokból 1250 személyt fosztottak meg szabadságjogaiktól. Ion Iliescu volt elnököt a katonai ügyészek azzal vádolták, hogy ő adott parancsot a tüntetők erőszakos evakuálására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával. Az exállamfő a véres leszámolás után nyilvánosan megköszönte a beavatkozást a Zsil-völgyi vájároknak.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
szóljon hozzá!