Ion Iliescu portréjával feszítenek bányászok Bukarestben
A bukaresti legfelsőbb bíróság helyt adott a legfőbb ügyészség kérésének csütörtökön, hogy újraindítsák a bűnvádi eljárást Ion Iliescu volt államfő ellen az 1990. június 13-15-i bányászjárás idején elhunyt négy személy halálának ügyében.
2021. december 02., 23:072021. december 02., 23:07
2021. december 02., 23:222021. december 02., 23:22
A bíróság hatályon kívül helyezte a büntetőeljárás lezárásáról szóló, 2008. október 10-ei ügyészségi határozatot, és elrendelte a bűnvádi eljárás újraindítását. A nyomozás a bányászjárás-ügy egyik mellékszálához kapcsolódik: Ion Iliescu ellen 2007 júniusában emelt vádat Dan Voinea volt katonai ügyész különösen súlyos emberölésben való bűnrészesség miatt, Mihai Chiţac volt belügyminiszterrel és helyettesével, Gheorghe Andriţa tábornokkal együtt.
2007 decemberében Laura Codruţa Kövesi akkori főügyész hatályon kívül helyezte a volt államfő elleni büntetőeljárás megindításáról szóló határozatot, 2008 októberében pedig a román főügyészség nyomozati és kriminalisztikai osztályának ügyészei lezárták a Ion Iliescu elleni büntetőeljárást.
A bányászjárás-ügy fő részében a katonai ügyészség 2017. június 13-án emelt vádat Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman egykori miniszterelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes, Virgil Măgureanu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) egykori vezetője ellen emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt. A legfelsőbb bíróság 2020 decemberében visszaküldte az ügyet a katonai ügyészségnek, miután a vádhatóság által összegyűjtött valamennyi bizonyítékot semmisnek nyilvánították, és elrendelték, hogy kezdjék elölről a nyomozást.
Brutálisan vérbe fojtották a bukaresti ellenzéki és diáktüntetést a vájárok 1990-ben
A katonai ügyészek szerint 1990. június 11-én és 12-én az állami hatóságok úgy döntöttek, hogy erőszakos támadást indítanak a bukaresti Egyetem (Universităţii) téren békésén tüntető emberek ellen, akik elsősorban a Temesvári Kiáltvány 8. pontjának érvényesítését akarták elérni, és békés módon fejezték ki az akkori politikai hatalommal ellenszegülő véleményüket.
A támadásra 1990. június 13-án került sor. Ennek során 4 személyt halálos lövés ért, 3 személyt tűzfegyver sebesített meg, 1388 személynek testi vagy pszichikai épsége sérült, politikai okokból 1250 személyt fosztottak meg szabadságjogaiktól. Ion Iliescu volt elnököt a katonai ügyészek azzal vádolták, hogy ő adott parancsot a tüntetők erőszakos evakuálására az Egyetem térről, többek között a bukaresti nagyvállalatok dolgozóinak bevonásával. Az exállamfő a véres leszámolás után nyilvánosan megköszönte a beavatkozást a Zsil-völgyi vájároknak.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!