Fotó: Presidency.ro
Románia nem fog belekeveredni az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusba – szögezte le Klaus Iohannis szombaton a Suceava megyei Szeretvásárnál (Siret) felállított mobil menekülttábornál tett látogatása alkalmával.
2022. március 05., 18:402022. március 05., 18:40
2022. március 06., 16:292022. március 06., 16:29
Az államfő az újságíróknak nyilatkozva elmondta, a román hatóságok nem számolnak azzal a forgatókönyvvel, hogy Románia belekeveredik az orosz-ukrán konfliktusba, vagy hogy veszély fenyegeti. „Egy dolgot mondhatok: Romániában itthon vagyunk, ez a mi országunk és itt is maradunk” – nyomatékosította az Agerpres szerint.
Iohannis hozzátette, arra utaló jelek sincsenek, hogy a Moldovai Köztársaságot veszély fenyegetné.
– jelentette ki.
Maia Sandu államelnök csütörtökön aláírta a Moldovai Köztársaság Európai Unióhoz való csatlakozási kérelmét, és a dokumentumot az elkövetkező napokban elküldik az európai intézmények vezetőinek.
Románia egyetlen ukrán állampolgártól sem tagadja meg az országba való belépést – közölte Klaus Iohannis államfő. Sajtónyilatkozatában az elnök leszögezte, az Oroszország által Ukrajna ellen indított, „ki nem provokált és teljesen indokolatlan háború” egy humanitárius katasztrófát idézett elő, ukrajnai polgárok százezrei kényszerülnek elhagyni otthonukat. „Sokan közülük Romániába érkeznek, és itt nagyon jó fogadtatásban van részük” – mondta.
Az államfő köszönetet mondott azoknak a romániai polgároknak és civil szervezeteknek, akik/amelyek a határátkelőknél segítséget nyújtanak a háború elől menekülőknek, ugyanakkor méltatta a hatóságok munkáját, azt, hogy „rekordidő alatt” sikerült megszervezni a menekültek fogadását, kialakítani a táborokat. „Minden elismerést megérdemelnek” – tette hozzá.
Az elnök nyomatékosította, Románia egyetlen ukrán állampolgártól sem tagadja meg az országba való belépést. „Senki nem akarta, hogy ebbe a helyzetbe kerüljünk, sem az ukránok, sem a románok, de eltökéltek vagyunk, hogy megbirkózzunk vele” – szögezte le.
Ezért született az a döntés, hogy Suceaván, a repülőtér szomszédságában létrehoznak egy, az Ukrajnának szánt nemzetközi humanitárius segélyeket begyűjtő és továbbszállító logisztikai központot. Ez az uniós polgári védelmi mechanizmus, a rescEU égisze alatt működik majd, ide fog beérkezni minden európai segélyszállítmány, majd innen irányítják tovább Ukrajnába és ha szükség lesz rá, a Moldovai Köztársaságba is – magyarázta.
„A kormánnyal együtt azon dolgozunk, hogy minden felmerülő helyzetet megoldjunk, megteszünk mindent, hogy enyhítsük a menekültek és az Ukrajnában nehéz helyzetben lévő emberek szenvedéseit” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Nicolae Ciucă miniszterelnök megoldást vár arra, hogy az állam járuljon hozzá az otthonukba ukrajnai menekülteket befogadó polgárok kiadásaihoz.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!