Klaus Iohannis szerint a menesztését célzó parlamenti kezdeményezés, majd népszavazás példátlan válságba sodorná Romániát
Fotó: Klaus Iohannis/Facebook
Nem csillapítja a romániai politikai válságot elemzők szerint Klaus Iohannis bejelentése, miszerint lemond az államelnöki tisztségről.
2025. február 10., 16:342025. február 10., 16:34
2025. február 10., 16:492025. február 10., 16:49
Cristian Pîrvulescu politikai elemző az államfő hétfői bejelentése után kijelentette, hogy Klaus Iohannisnak már semmilyen alternatívája nem volt a lemondáson kívül, és a lépése mélyíti a válságot, aminek a fő nyertesei a szélsőjobboldal képviselői. „A rá nehezedő hatalmas nyomás miatt az államelnöknek nem volt más választása, mint lemondani, mert ez a nyomás minden irányból érkezett. Nehéz megmondani, hogy a jelenlegi kormánytöbbség figyelmeztette-e őt, hogy nem fogják támogatni a parlamenti szavazáson, de szerintem ő azért választotta ezt ezt a lehetőséget, mert valójában már semmiféle politikai támogatottsága nem maradt” – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek a politológus.
„Ez azért van, mert egy sor más probléma merül majd fel. Pillanatnyilag azonban az államfő lépése csillapítja a feszültséget, amelyet főként a szélsőjobboldal és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) gerjesztett kampánymegfontolásokból. Nehéz megmondani most, hogy ez hasznára lesz-e valakinek. Az én szemszögemből a fő nyertesek a szélsőjobboldal képviselői. Ők kérték (az elnök lemondását – szerk. megj.), és elérték” – vélekedett Cristian Pîrvulescu.
A szakértő úgy véli, hogy az államfő Cotroceni-palotából való távozásával Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje elé már semmiféle politikai akadály nem gördül az államelnöki tisztségért folyó küzdelemben. „Szükséges, de későn érkező gesztus, mint annyi más az egy évtizedet felölelő elnöki mandátumában. Mivel Ilie Bolojan, a szenátus elnöke kerül a Cotroceni-palotába ügyvivő államfőként, a PNL-nek nő a súlya a koalícióban. Az államelnök távozásával Crin Antonescu útjából elgördül mindenféle politikai akadály, és az ellenzék jelöltjei sem támadhatják többé közvetett módon a koalíciót Iohannis tisztségben maradása miatt” – nyilatkozta Magdin az Agerpresnek.
Az elemző szerint annak érdekében, hogy az új helyzetben a kormánykoalíció fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) továbbra is megőrizze erejét a koalícióban, Marcel Ciolacu kormányfőnek vissza kell találnia „régi formájához és lendületéhez”.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Iohannis államelnök hétfőn bejelentette lemondását, miután a parlament jóváhagyta, hogy elinduljon az államfő felfüggesztéséről szóló ellenzéki kezdeményezés. Iohannis rövid sajtónyilatkozatában úgy értékelte, hogy a felfüggesztési eljárás, illetve annak megszavazása esetén az elnök leváltásáról szervezendő népszavazás példátlan válságba sodorná az amúgy is elnökválasztásra készülő Romániát, az ország elveszítené szövetségesei bizalmát.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok.
Az alkotmánybíróság kedden megállapította az államelnöki tisztség megüresedését, és úgy határozott, hogy február 12-étől Ilie Bolojan szenátusi elnök lássa el ügyvivőként az államfői teendőket.
Különféle intézmények és hatóságok nevét használó és vizuális arculatát másoló álüzenetekre és e-mailekre figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Házkutatást tartottak kedden a hatóságok az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu kampányfőnöke, Radu Pally otthonában.
Klaus Iohannis lemondása „nem old meg semmit”, ráadásul maga után hagyott egy nagy problémát: azt, hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztás eredményét – jelentette ki Traian Băsescu volt államfő.
Paprikaspray-t fújt szét egy diák kedden az egyik konstancai középiskolában; több mint húsz személy lett rosszul.
Négy személy ellen indult büntetőeljárás a Bukarestben, a kormánypalota előtt a szükséges engedélyek nélkül megtartott, hétfői tüntetésen elkövetett bűncselekmények miatt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke hétfő este bejelentette, hogy alakulata bizalmatlansági indítványt nyújt be jövő héten a Ciolacu-kormány ellen.
Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)