Klaus Iohannisnak nem volt ellenvetése a jogszabállyal szemben
Fotó: Presidency.ro
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
2023. október 26., 16:162023. október 26., 16:16
2023. október 26., 16:472023. október 26., 16:47
A deficitcsökkentő, számos megszorítást, valamint adó- és illetékemelést tartalmazó intézkedéscsomagért felelősséget vállalt a parlamentben szeptember 26-án a Marcel Ciolacu vezette balliberális kormány. Mivel az ellenzék három napon belül nem nyújtott be bizalmatlansági indítványt, a jogszabályt elfogadottnak nyilvánította a törvényhozás. Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Ludovic Orban exkormányfő vezette Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) ugyanakkor alkotmányossági kifogással élt a törvénycsomag ellen, beadványukat azonban a taláros testület október 18-án elutasította.
Megemelte az évi 500 ezer lejnél kisebb árbevételű cégek adóját, valamint a szeszesitalok és a dohánytermékek jövedéki adóját, megszüntette egyes ágazati munkavállalói adókedvezményeket és növeli bizonyos élelmiszerek és italok áfáját. Az intézkedések többsége 2024. január 1-től lép életbe.
Felelősségvállalással beterjesztette a bukaresti parlamentnek a deficitcsökkentő törvényt hétfőn este Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki leszögezte: egyetlen román állampolgárt sem fognak hátrányosan érinteni a kormányzati intézkedések.
A kormány azért kényszerült megszorító intézkedésekre, mert a költségvetési hiány jóval magasabb a tervezettnél. A csütörtökön közölt adatok szerint az év első kilenc hónapjában 56,46 milliárd lejre, GDP-arányosan 3,55 százalékra nőtt a költségvetési hiány. 2022 szeptemberének végén a költségvetési hiány GDP-arányosan 2,96 százalékos volt, és 41,7 milliárd lejt tett ki. A költségvetés végrehajtása 2023 első nyolc hónapjában 42,19 milliárd lejes, GDP-arányosan 2,65 százalékos deficittel zárult.
Románia tavalyi GDP-arányos költségvetési hiánya 5,75 százalék volt, az idei évre pedig 4,4 százalékos deficitet tervezett a kormány. Mérvadó szakértői vélemények szerint megszorító intézkedések hiányában az éves hiány 6,84 százalék lehet, azt pedig korábban a pénzügyminisztérium is elismerte, hogy mintegy 20 milliárd lej hiányzik a büdzséből.
Elutasította szerdán az alkotmánybíróság a Ciolacu-kormány deficitcsökkentő intézkedéseit tartalmazó törvénycsomag ellen emelt alkotmányossági kifogásokat.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!