Marcel Ciolacu beszédét különböző formában próbálták megzavarni az ellenzéki törvényhozók
Fotó: Videófelvétel
Felelősségvállalással beterjesztette a bukaresti parlamentnek a deficitcsökkentő törvényt hétfőn este Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki leszögezte: egyetlen román állampolgárt sem fognak hátrányosan érinteni a kormányzati intézkedések.
2023. szeptember 26., 19:192023. szeptember 26., 19:19
2023. szeptember 26., 20:122023. szeptember 26., 20:12
Ciolacu beszédében úgy fogalmazott, hogy a közpénzek pazarlásának csökkentése a célja az adóügyi és költségvetési intézkedéseknek, amelyekért a kormány felelősséget vállal a parlament előtt, a törvénytervezet ugyanakkor véget vetne „az erősek és gazdagok érinthetetlenségének”. Felszólalásában Ciolacu elmondta, a deficitcsökkentő törvénytervezettel a kormánynak az a szándéka, hogy felszámolja a „kettős mércét”, a közszférában alkalmazott privilégiumokat, a versenyszféra egyes szereplőivel való kivételezést és az adócsalással megvalósított haszonszerzést.
Elmondta, kormánya jelentősen megemeli a bírságokat, elkobozza az adócsalásból származó vagyont, és 70 százalékos adóterhet ró az illegálisan szerzett vagyonra. Tarthatatlannak nevezte, hogy Romániában a GDP 10 százalékát súrolja az adócsalás mértéke, ami 160 milliárd lej, 32 milliárd euró. Hangsúlyozta, hogy törvénytelen vagyonon nem értendő például az esküvőre, keresztelőre kapott összeg, annál inkább az, amit adócsalással, sikkasztással szereztek. Arról is beszélt, hogy Romániának jelenleg nem sikerül beszednie csak az áfa egyharmadát, a nyereségadó egynegyedét, a jövedelemadó 80 százalékát.
A szociáldemokrata (PSD) pártelnök-kormányfő beszéde közben az ellenzéki pártok képviselői és szenátorai – az RMDSZ honatyáinak kivételével – transzparensekkel, molinókkal tiltakoztak az adóügyi módosítások ellen. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvényhozói kivonultak a szónoki emelvény elé is, és táblákat tartottak Ciolacu elé a kormányfő beszéde közben.
Az ellenzéki alakulatok által felmutatott táblákon, molinókon a következő szöveg volt olvasható: „PNL, kibírod egy napig Ciolacu irányítása nélkül?”, „Adók és illetékek nekünk, kiváltságok nekik”, „PSD-PNL, magasabb adók egy sötétebb jövőért”.
Marcel Ciolacu ismertetése szerint a jelenlegi adókedvezmények évi 75 milliárd lejtől, az adókerülés pedig további 150 milliárd lejtől fosztja meg az államkasszát; ezek együttesen a GDP 15 százalékát teszik ki. Kormánya a nagyvállalatokra és a bankokra, a félmillió eurónál értékesebb ingatlanokra és a luxusautókra kivetett különadókkal, a kisvállalkozók adóterheinek növelésével, valamint egyes költségvetési kiadások lefaragásával – ágazati adókedvezmények szűkítésével, egyes vezetői posztok felszámolásával – akarja megfékezni a költségvetési hiányt, amely korrekció nélkül a tervezett 4,4 százalék helyett a GDP 6 százalékát is meghaladhatja.
Kelemen Hunor szövetségi elnök a parlament ülése előtt nem sokkal úgy nyilatkozott, hogy a balliberális koalíció az RMDSZ valamennyi, a törvénycsomag módosítása során előterjesztett javaslatát elfogadta. Ennek nyomán az alakulat nem támogatja az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát. Márpedig a Mentsétek meg Romániát (USR) párt és az AUR az RMDSZ támogatása nélkül nem tudja összegyűjteni a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez szükséges kellő számú aláírást sem, úgyhogy a Ciolacu-kabinet megbuktatásának esélye elhanyagolható.
Cătălin Drulă USR-elnök egyébként kedden bejelentette, hogy alakulata az alkotmánybíróságon fogja megtámadni a Jobboldal Ereje párttal közösen a deficitcsökkentő intézkedéseket tartalmazó törvénytervezetet, amelyért felelősséget vállalt a kormány a parlamentben.
A miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy véglegesítették a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedések jogszabálytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtök este közölte, hogy az ország összes választási irodája folytatja a tevékenységét az elnökválasztási törvény és más jogszabályok előírásainak megfelelően.
A ploiești-i ítélőtábla egyik bírája csütörtökön felfüggesztette az elnökválasztást érvénytelenítő tavaly decemberi 6-i alkotmánybírósági határozatot.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy elutasította a Romsilva idei költségvetés-tervezetét.
Sorin Ion oktatási államtitkár csütörtökön bejelentette, hogy július elején rendkívüli képességfelmérő vizsgát szerveznek a nemzetközi versenyeken részt vevő nyolcadikosok számára.
Nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) csütörtökön bejelentette, hogy kezdeményezte a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelenlegi tevékenysége és elnökválasztási kampánya finanszírozásának ellenőrzését.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatos tájékoztatást adott ki szerdán a Központi Választási Iroda (BEC).
szóljon hozzá!