Klaus Iohannisnak nem volt ellenvetése a jogszabállyal szemben
Fotó: Presidency.ro
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
2023. október 26., 16:162023. október 26., 16:16
2023. október 26., 16:472023. október 26., 16:47
A deficitcsökkentő, számos megszorítást, valamint adó- és illetékemelést tartalmazó intézkedéscsomagért felelősséget vállalt a parlamentben szeptember 26-án a Marcel Ciolacu vezette balliberális kormány. Mivel az ellenzék három napon belül nem nyújtott be bizalmatlansági indítványt, a jogszabályt elfogadottnak nyilvánította a törvényhozás. Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Ludovic Orban exkormányfő vezette Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) ugyanakkor alkotmányossági kifogással élt a törvénycsomag ellen, beadványukat azonban a taláros testület október 18-án elutasította.
Megemelte az évi 500 ezer lejnél kisebb árbevételű cégek adóját, valamint a szeszesitalok és a dohánytermékek jövedéki adóját, megszüntette egyes ágazati munkavállalói adókedvezményeket és növeli bizonyos élelmiszerek és italok áfáját. Az intézkedések többsége 2024. január 1-től lép életbe.
Felelősségvállalással beterjesztette a bukaresti parlamentnek a deficitcsökkentő törvényt hétfőn este Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki leszögezte: egyetlen román állampolgárt sem fognak hátrányosan érinteni a kormányzati intézkedések.
A kormány azért kényszerült megszorító intézkedésekre, mert a költségvetési hiány jóval magasabb a tervezettnél. A csütörtökön közölt adatok szerint az év első kilenc hónapjában 56,46 milliárd lejre, GDP-arányosan 3,55 százalékra nőtt a költségvetési hiány. 2022 szeptemberének végén a költségvetési hiány GDP-arányosan 2,96 százalékos volt, és 41,7 milliárd lejt tett ki. A költségvetés végrehajtása 2023 első nyolc hónapjában 42,19 milliárd lejes, GDP-arányosan 2,65 százalékos deficittel zárult.
Románia tavalyi GDP-arányos költségvetési hiánya 5,75 százalék volt, az idei évre pedig 4,4 százalékos deficitet tervezett a kormány. Mérvadó szakértői vélemények szerint megszorító intézkedések hiányában az éves hiány 6,84 százalék lehet, azt pedig korábban a pénzügyminisztérium is elismerte, hogy mintegy 20 milliárd lej hiányzik a büdzséből.
Elutasította szerdán az alkotmánybíróság a Ciolacu-kormány deficitcsökkentő intézkedéseit tartalmazó törvénycsomag ellen emelt alkotmányossági kifogásokat.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
szóljon hozzá!