A Nemzetpolitikai Kutatóintézet elemzője szerint helyén marad a román kormány, ugyanakkor a jövőben is konfliktusos helyzetre kell számítani, az RMDSZ pedig a parlamenti erőviszonyok alapján meglehetősen kellemetlen helyzetben van, egyik oldalnak sincs rá igazán szüksége.
2017. február 07., 19:042017. február 07., 19:04
2017. február 07., 22:392017. február 07., 22:39
Illyés Gergely a romániai belpolitikai helyzetet kedden az MTI-nek úgy értékelte: a bizalmatlansági indítvány megszavazására nincs esély, az meg fog bukni, és a kormánykoalíció maradni fog. Emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kormánypártok mintegy 54 százalékos többséget tudhatnak magukénak a román törvényhozásban.
Az elemző kitért arra is: bár a vitatott kormányrendeletet visszavonták, jelezték, hogy parlamenti eljárással szeretnék a büntető törvénykönyvet módosítani. Ennek tartalmáról még semmit nem tudni, annyit közöltek, hogy széles körű, akár több hónapos konzultáción vitatnák meg, s ebbe a szakmai szervezeteket, valamint akár a Velencei Bizottságot is bevonnák. A kutató szerint a módosításra valóban szükség van, hiszen az alkotmánybíróság számos ponton kifogásolta a jelenlegi törvényt, és több cikkelyt fel is függesztettek.
Megjegyezte: a parlament előtt van a közkegyelmi törvénytervezet is, ezt nem kormányrendelettel kívánták módosítani. Ez is rendkívül vitatott, bár az elmúlt napokban már kevesebb szó esik róla. Illyés Gergely szólt az államfő által várhatóan a közeljövőben, a korrupcióellenes küzdelemről kiírandó népszavazásról is. Kiemelte: a téma továbbra is nagyon erőteljesen szerepel majd a politika napirendjét, viták ezentúl is várhatóak.
Illyés szerint a jobboldali román ellenzék szempontjából probléma, hogy két hónappal ezelőtt voltak a választások, s demokratikus úton ezt a kormányt leváltani nem lehet. Elmondta, nagyon nehéz előrehozott választásokat „kierőszakolni\" az alkotmány miatt. Hozzátette: az államfőnek sincs olyan jogköre, hogy a miniszterelnököt visszahívja. Az elemző arra számít, hogy a tüntetések intenzitása csökkenni fog, már a rendelet visszavonása is csökkentette az indulatokat. Ugyanakkor ha népszavazás lesz, akkor ehhez kampány is kapcsolódni fog, és ha nem is több százezres nagyságrendben, de a bukaresti Győzelem téren gyakran lesznek tömegtüntetések.
Illyés Gergely az RMDSZ helyzetéről szólva rámutatott: a kormányoldalnak kényelmes többsége van, az ellenzék megosztott. Valójában egyik oldalnak sincs szüksége a szövetségre, a kormányoldalnak nem kell a többséghez, az ellenzék pedig velük sem tud kormányt buktatni. „A kormány és az RMDSZ közötti parlamenti együttműködési megállapodásnak pedig nem igazán van alternatívája\" – mondta. Szerinte rossz helyzetben van az RMDSZ, mert hiába volt jó a választási eredmény, a parlamenti aritmetika úgy alakult, hogy nincs rá szükség, és az alakulat súlya jelenleg csekély a bukaresti politikában. Illyés Gergely hozzátette: a szövetség rá van utalva a kormánypártok párbeszédkészségére és jóindulatára.
November 29-e és december 12-e között több mint 10 kilogramm kannabiszt, 2,6 kilogramm kokaint és 4,8 kilogramm más típusú drogot foglaltak le a rendőrök és a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közös akciója során.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Nyilatkozatpárbaj alakult ki a román védelmi minisztérium és a bukaresti orosz nagykövetség között, miután a nagykövetség sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a románok „alaptalan vádakat” fogalmaztak meg Oroszországgal szemben.
Nem kíván indulni a megismételt elnökválasztáson Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Ezt ő maga jelentette be.
Mihai Chirica polgármester szerint „egyszer s mindenkorra le kell szögezni, hogy a romániai forradalom Jászvásárról indult”.
Egységbe tömörítené a parlamentbe a december elsejei választás nyomán bejutott három szélsőjobboldali pártot a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik vezetője.
Hetvennégy éves korában elhunyt szombaton Mircea Diaconu. A színész, politikus, volt művelődési miniszter koporsóját a fővárosi Nottara színház előcsarnokában ravatalozzák fel hétfőn – közölte az intézmény.
Tüntetéseket szerveznének egyesek a december 21-22-i időszakra, amikor lejár Klaus Iohannis államfő mandátuma, de az alkotmánybíróság döntése nyomán mégis hivatalban maradhat.
A védelmi minisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy félrevezető információk terjednek a nyilvánosságban a Romániai légteréről, illetve az országban végrehajtott katonai műveletekről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatban.
Igaz ugyan, hogy Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
szóljon hozzá!