Nem szűnnek meg. Igaz, hogy már nem ellenőriznek minden autót, de egyes országok ismét bevezették a kontrollt a schengeni határaikon
Fotó: Borbély Fanni
Igaz ugyan, hogy az uniós belügyminiszterek csütörtöki döntése nyomán, amely révén Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, megszűnnek az ellenőrzések az uniós tagállamokkal közös határokon, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
2024. december 13., 19:212024. december 13., 19:21
Az Adevărul Marian Tutilescu nyugalmazott rendőrtábornok, a belügyminisztérium schengeni osztályának korábbi vezetőjére hivatkozva emlékeztet: az EU tagállamai ideiglenesen ismét bevezethetik az ellenőrzéseket a belső határokon a biztonsági kockázatokra vagy a felerősödő migrációs nyomásra hivatkozva.
Ez a schengeni szabályok 2015-ös módosítása nyomán vált lehetővé.
A módosítás értelmében
Ezt kihasználva jelenleg Ausztria, Németország és Hollandia is folytat ellenőrzést a határain.
A Románia és Bulgária teljes jogú schengeni csatlakozásáról szóló döntés a magyar nemzeti érdekeket is szolgálja – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a csütörtöki döntést kommentálva.
Mindazonáltal nem arról van szó, hogy mindenkit ellenőriznének.
Az osztrák-magyar határon például a gépkocsiknak le kell lassítaniuk, és bizonyos autókat kiválasztanak okmányellenőrzés céljából.
Bár ezek az ellenőrzések a biztonság érdekében szükségesek, a belső határokon a forgalom sokkal nagyobb lesz, mint korábban.
A november 28-án a magyar uniós elnökség koordinálásával Budapesten a román, a bolgár és az osztrák belügyminiszter részvételével elfogadott megállapodás értelmében Romániának és Bulgáriának a teljes körű schengeni tagságért cserében még van tennivalója az illegális migráció visszaszorítása érdekében.
Az intézkedések között szerepel száz határőr kiküldése a bolgár-török határ biztonságának megerősítésére.
Hosszú évek várakozása után végre teljes körű bebocsátást nyer Románia a schengeni „elitklubba”: az EU belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön rábólintottak a teljes körű román és bolgár csatlakozás
A migrációs és menekültügyi paktum részeként Romániának egy sor intézkedést kell végrehajtania a migránsok kiszűrésére. Az átvilágítás során kiértékelik az EU területére érkező migránsokat, Románia már elfogadott jogalkotási intézkedéseket ennek a rendeletnek a végrehajtására, többek között egy átvilágítási pont létrehozását Temesváron, 2023 májusától kezdődően.
Az elkövetkező időszakban a határrendészet mellett a rendőrség is fontos szerepet fog játszani az EU belső határainak igazgatásában, a határrendőrséggel párhuzamosan, közös járőrözések során fogják ellenőrizni az utazók és a járművek áramlását a külső határokhoz vezető útvonalakon.
Mint arról beszámoltunk, a schengeni tagságról szóló csütörtöki döntést követően Cătălin Predoiu román belügyminiszter is megjegyezte, hogy szúrópróbaszerű ellenőrzések azért lesznek majd a határokon.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!