Nem szűnnek meg. Igaz, hogy már nem ellenőriznek minden autót, de egyes országok ismét bevezették a kontrollt a schengeni határaikon
Fotó: Borbély Fanni
Igaz ugyan, hogy az uniós belügyminiszterek csütörtöki döntése nyomán, amely révén Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, megszűnnek az ellenőrzések az uniós tagállamokkal közös határokon, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
2024. december 13., 19:212024. december 13., 19:21
Az Adevărul Marian Tutilescu nyugalmazott rendőrtábornok, a belügyminisztérium schengeni osztályának korábbi vezetőjére hivatkozva emlékeztet: az EU tagállamai ideiglenesen ismét bevezethetik az ellenőrzéseket a belső határokon a biztonsági kockázatokra vagy a felerősödő migrációs nyomásra hivatkozva.
Ez a schengeni szabályok 2015-ös módosítása nyomán vált lehetővé.
A módosítás értelmében
Ezt kihasználva jelenleg Ausztria, Németország és Hollandia is folytat ellenőrzést a határain.
A Románia és Bulgária teljes jogú schengeni csatlakozásáról szóló döntés a magyar nemzeti érdekeket is szolgálja – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a csütörtöki döntést kommentálva.
Mindazonáltal nem arról van szó, hogy mindenkit ellenőriznének.
Az osztrák-magyar határon például a gépkocsiknak le kell lassítaniuk, és bizonyos autókat kiválasztanak okmányellenőrzés céljából.
Bár ezek az ellenőrzések a biztonság érdekében szükségesek, a belső határokon a forgalom sokkal nagyobb lesz, mint korábban.
A november 28-án a magyar uniós elnökség koordinálásával Budapesten a román, a bolgár és az osztrák belügyminiszter részvételével elfogadott megállapodás értelmében Romániának és Bulgáriának a teljes körű schengeni tagságért cserében még van tennivalója az illegális migráció visszaszorítása érdekében.
Az intézkedések között szerepel száz határőr kiküldése a bolgár-török határ biztonságának megerősítésére.
Hosszú évek várakozása után végre teljes körű bebocsátást nyer Románia a schengeni „elitklubba”: az EU belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön rábólintottak a teljes körű román és bolgár csatlakozás
A migrációs és menekültügyi paktum részeként Romániának egy sor intézkedést kell végrehajtania a migránsok kiszűrésére. Az átvilágítás során kiértékelik az EU területére érkező migránsokat, Románia már elfogadott jogalkotási intézkedéseket ennek a rendeletnek a végrehajtására, többek között egy átvilágítási pont létrehozását Temesváron, 2023 májusától kezdődően.
Az elkövetkező időszakban a határrendészet mellett a rendőrség is fontos szerepet fog játszani az EU belső határainak igazgatásában, a határrendőrséggel párhuzamosan, közös járőrözések során fogják ellenőrizni az utazók és a járművek áramlását a külső határokhoz vezető útvonalakon.
Mint arról beszámoltunk, a schengeni tagságról szóló csütörtöki döntést követően Cătălin Predoiu román belügyminiszter is megjegyezte, hogy szúrópróbaszerű ellenőrzések azért lesznek majd a határokon.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!