Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor lesz a pénzügyminiszter
Fotó: Gov.ro
Sikerült megállapodnia a PSD-nek, a PNL-nek és az RMDSZ-nek a leendő kormányzati struktúráról, amelyben a magyar alakulat két minisztériumot irányíthat majd, a fejlesztésit és a pénzügyminisztériumot, amelynek több szempontból is jelentősége van. Kelemen Hunor szövetségi elnök közölte: nehéz politikai-pénzügyi-költségvetési helyzetben vállalja a kormányzás felelősségét az RMDSZ.
2024. december 22., 19:392024. december 22., 19:39
2024. december 22., 21:592024. december 22., 21:59
Az RMDSZ vasárnap este bejelentette: a szövetség fogja vezetni a pénzügyminisztériumot és a fejlesztési tárcát az új bukaresti kormányban. Mindez azután dőlt el, hogy vasárnap este sikerült megegyezni abban, hogy a kormányt a román Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemezeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotja a nemzeti kisebbségi frakció támogatásával.
Mint ismert, Cseke Attila már irányította a fejlesztési minisztériumot, legutóbb 2023 júniusáig, az RMDSZ-nek a PSD–PNL-kormányból való „kitessékeléséig”. Tánczos Barna pénzügyminiszteri megbízatása ugyanakkor több szempontból újdonság lesz. A Hargita megyei szenátor az RMDSZ korábbi kormányzati szerepvállalásai során a környezetvédelmi minisztériumot irányította. Magyar minisztere még nem volt a pénzügyi tárcának, amelynek megszerzése azért jelentős előrelépés az RMDSZ számára, mivel a pénzügyminiszter tagja a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT). Márpedig az RMDSZ 1996-os kormányzati részvétele óta sohasem kapta meg olyan tárca irányítását, amelynek vezetője ott ülhet az államelnök vezette, nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes testületben.
Kelemen Hunor szerint „erős minisztériumokat” fog vezetni az RMDSZ az új kormányban. A szövetségi elnök a közösségi oldalán közzétett videóüzenetben hangsúlyozta, az elmúlt kampányban az RMDSZ azt ígérte, hogy ha adottak a feltételek, vállalja a kormánytagságot, „a józan ész programjával” kérte a választók bizalmát. „Nehéz időkben, nehéz politikai-pénzügyi-költségvetési helyzetben vállaljuk a kormányzás felelősségét, és olyan kormányzati munkát kívánunk végezni, amely rendbe teszi az ország költségvetését, és ezt olyan módon fogja megtenni, hogy ne a polgárok fizessék meg az árát” – fogalmazott a politikus.
Az RMDSZ közölte, a kormány legsürgetőbb feladata a költségvetés rendbetétele. „Ez a legfontosabb, és mi nem hagyjuk, hogy plusz terheket, adókat rójanak ki a polgárokra. Folytatni fogjuk azokat a programokat, amelyek a családokat és a fiatalokat támogatják, olyan kiszámítható gazdasági környezetet akarunk teremteni, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek. Olyan közberuházásokat támogatunk, amelyek segítik a felzárkóztatást, az életminőség javítását a legkisebb településtől a nagyvárosokig” – tájékoztatta a Krónikát az RMDSZ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette a sajtóval a PSD országos politikai tanácsának vasárnapi döntését Marcel Ciolacu.
A 16 minisztérium közül a legtöbbet, nyolcat a PSD irányít majd, a legnagyobb kormánypárt miniszterelnök-helyettese pedig Marian Neacşu lesz. A PSD-s tárcák a következők: védelmi minisztérium (Angel Tîlvăr), gazdasági és digitalizációs (Bogdan Ivan), közlekedési (Sorin Grindeanu), egészségügyi (Alexandru Rafila), mezőgazdasági (Florin Barbu), művelődési (Natalia Intotero), munkaügyi (Simona Bucura Oprescu), továbbá az igazságügyi miniszter Radu Marinescu Dolj megyei szociáldemokrata képviselő lesz.
A PNL hat minisztériumra lesz jogosult: belügyminisztérium (Cătălin Predoiu, ő lesz a liberálisok miniszterelnök-helyettese is), oktatási (erre a posztra Daniel Davidot, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektorát szemelték ki a liberálisok), külügy (Emil Hurezeanu, Románia jelenlegi bécsi nagykövete), beruházási és európai alapok minisztériuma (Marcel Boloş), környezetvédelem (Mircea Fechet), energiaügyi (Sebastian Burduja). Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke vasárnap este közölte, bíznak benne, hogy a megalakuló új kormány körültekintően fogja kezelni az ország ügyeit, és meghozza a szükséges intézkedéseket a pénzügyi egyensúly biztosítása, a reformok végrehajtása és az ország fejlesztése érdekében.
Cseke Attila másfél év elteltével visszatér a fejlesztési minisztérium élére
Fotó: RMDSZ
A koalíciós megállapodás értelmében Ilie Bolojan venné át a bukaresti szenátus irányítását, míg a szociáldemokratákat (PSD) illeti meg a képviselőház elnöki tisztsége, amelynek várományosa Ciprian Șerban. Bár a szociáldemokraták vasárnap sem nevesítették meg miniszterelnök-jelöltjüket, nem hivatalos információk szerint a PSD elnöke, Marcel Ciolacu jelenlegi kormányfő folytatná az új kabinet élén. Ciolacu a PSD országos politikai tanácsának vasárnap esti ülését követően kijelentette, meggyőződése szerint a hamarosan megalakuló kormány ki fogja tölteni négyéves mandátumát.
Klaus Iohannis államfő hétfőn készül kormányalakítási megbízást adni a koalíció miniszterelnök-jelöltjének. A hárompárti koalíció tervei szerint hétfő este beiktatják az új kormányt.
Politikai források szerint Crin Antonescu elfogadta, hogy a koalíció jelöltje legyen az elnökválasztáson.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
szóljon hozzá!