Nem hagyják annyiban. Jövő héten újra összeül a Sanitas egyeztető tanácsa, kiértékelik az eredményeket, és döntenek a további lépésekről.
Fotó: Facebook/Federatia Sanitas din Romania
Hatnapos japánsztrájk után elkezdődött a párbeszéd a kormány és az egészségügyben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet között.
2020. október 13., 20:122020. október 13., 20:12
2020. október 13., 21:102020. október 13., 21:10
Hétfőn Ludovic Orban miniszterelnökkel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel és Florin Cîțu pénzügyminiszterrel egyeztettek a követeléseikről. Ígéreteket kaptak, hogy elemzik a helyzetet, esetenként a november végén esedékes költségvetés-kiegészítés során különítenek el újabb összegeket a juttatások, pótlékok finanszírozására. Kedden a szakszervezet egyeztető tanácsa elemezte a helyzetet. Vasile Neagovici Kovászna megyei elnök lapunknak elmondta,
„A tiltakozási akció ütemterve úgy szólt, hogy csütörtökön az egészségügyi és a munkaügyi minisztériumok elé vonulunk. Erről egyelőre lemondtunk. Közben munkacsoportok alakultak, és folyamatosan zajlik az egyeztetés, hogy miként ültetik gyakorlatba az ígéreteket” – részletezte a szakszervezeti bizalmi.
Jövő héten újra összeül a Sanitas egyeztető tanácsa, kiértékelik az eredményeket, és döntenek a további lépésekről.
Az első megbeszélésen felvetették, hogy a koronavírus-fertőzöttekkel kapcsolatba kerülő szakembereknek a kockázati pótlék kifizetésére még áprilisban kiutaltak egy összeget, ám ennek csak a kétharmadát fizették ki a jogosultaknak. A kormány elemezni fogja, hol vannak elakadások, hogy minden alkalmazott megkapja a pénzét.
A 2020/56-os törvény szerint kiadható legtöbb 30 százalékos pótlék, valamint a vakációs jegyek kifizetését az egészségbiztosítási pénztár elszámolja a koronavírus-betegek ellátására kijelölt kórházaknak, így nincs akadálya annak, hogy azt kiadják – állították a találkozón a kormány képviselői. A 2017/153-as törvény alapján járó 55–85 százalékos pótlék kifizetéséről hamarosan egyeztetnek a kórházak és a közegészségügyi igazgatóságok vezetőivel. A közeljövőben kidolgoznak egy új törvényt, amely szavatolja, hogy a bérezéseket egységesen alkalmazzák az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben.
Abban egyetértettek a felek, hogy fel kell oldani az alkalmazások tilalmát. A szakszervezet kérte, hogy jövő évtől minden alkalmazott kapja meg a bérezési törvényben 2022-re előírt fizetést. A kormány képviselői szerint elemezni kell, hogy ennek milyen hatása lesz a jövő évi költségvetésre. A Sanitas ugyanakkor kiszámolta, hogy a 2022-es bérszinthez való igazítás havi hatmillió eurós pluszkiadást jelent, ami szerintük vállalható, tehát továbbra is fenntartják ezt a követelésüket.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!