Hiába nyugtatgatnak az illetékesek, az emberek tartanak a terrorvesztélytől az Izrael és a Hamász közötti háború miatt

Átvilágítják őket. Gázából Romániába érkező román állampolgárok és családtagjaik Marcel Ciolacu kormányfő társaságában •  Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu

Átvilágítják őket. Gázából Romániába érkező román állampolgárok és családtagjaik Marcel Ciolacu kormányfő társaságában

Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu

Jelenleg nincs miért a terrorveszély növekedésétől tartani Romániában – ez a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes szervek hivatalos álláspontja az Izrael és a Hamász közötti háború kapcsán. A SRI-t ellenőrző parlamenti bizottság a napokban hallgatta meg a hírszerzést az ügyben, ennek nyomán vonták le a következtetést. A bizottság RMDSZ-es tagja, Csoma Botond a Krónikának szintén arról beszélt: a jelenlegi helyzet ismeretében kevésbé valószínű, hogy valamilyen terrortámadástól kelljen tartani, mindazonáltal azt nem lehet százszázalékosan kizárni, hogy valaki egyénileg radikalizálódva kövessen el valamilyen terrorakciót. Egy felmérés közben azt jelzi: az emberek igenis félnek a terrorveszély növekedésétől.

Balogh Levente

2023. november 09., 18:522023. november 09., 18:52

2023. november 09., 19:002023. november 09., 19:00

Bár a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes hatóságok igyekeznek megnyugtatni az embereket, hogy az Izrael által a Hamász terrorszervezet ellen az október 7-i merényletek után indított háború nyomán nincs terrorveszély Romániában, egy felmérésből az derül ki, hogy a polgárok jelentős része komolyan aggódik a biztonsági helyzet romlása miatt. Ioan Chirteş, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét ellenőrző bukaresti parlamenti bizottság elnöke arról beszélt:

jelenleg nincs terrorveszély Romániában.

A testület kedden hallgatta meg a SRI vezetőit az Izrael által a Hamász terrorszervezet által elkövetett október 7-i merényletek nyomán előállt helyzet kapcsán. A szenátor elmondta,

a SRI már október 7-e reggeltől kezdve óvintézkedéseket tett, megerősítették a biztonsági intézkedéseket a repülőtereken, különösen Henri Coandă repülőterén, a zsinagógák körül, az izraeli nagykövetségnél.

„És természetesen megfigyelik azokat a helyeket is, ahol sok palesztin, diák vagy egyéb palesztin közösség tartózkodik” – mondta Ioan Chirteș a România Politică című műsorban. Szerinte a SRI és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) között jó az együttműködés a regionális válság kezelésében. „Ma nincs terrorfenyegetettség Románia területén” – tette hozzá.

A PNL szenátora rámutatott, hogy Romániában több ezer, mintegy nyolcezer palesztin van, akik főleg diákok.

Idézet
Szinte minden egyetemi központban vannak palesztinok. A legnagyobb aggodalom, és nem csak a román szolgálatok, hanem az összes titkosszolgálat számára az, hogy egy-egy diák, akit valamelyik külföldi országba küldenek tanulni, a gázai rokonoktól kaphat olyan hírt, hogy a családja meghalt egy bombatámadásban. Ez a személy, még ha nem is volt korábban terrorista, hirtelen radikalizálódhat, és vannak dolgok, amelyeket nem lehet előre látni”

– mondta Ioan Chirteș, hozzátéve, hogy „erre az egész társadalomnak reagálnia kell”.

A SRI ellenőrző bizottságának elnöke megjegyezte, hogy Angliában a tömegközlekedési eszközökön azt kérik, hogy ha egy gyanúsítottat észlelnek, hívjon fel egy bizonyos telefonszámot. Mint arról beszámoltunk, a SRI átvilágítja mindazokat a román állampolgárokat, illetve családtagjaikat, akiket a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben indított izraeli hadjárat elől Romániába menekítettek.

Csoma Botond: bár nem zárható ki teljesen egy terrorakció, kevésbé valószínű

Mindezek kapcsán a Krónika megkereste Csoma Botondot, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét, aki maga is tagja a SRI-t ellenőrző parlamenti bizottságnak.

A képviselő szintén úgy értékelt: nem lehet a terrorveszély növekedéséről beszélni.

„Ennek van egy objektív oka: a muzulmán lakosság aránya sokkal kisebb Romániában és Kelet-Európában, mint mondjuk a kontinensünk nyugati felében. Összesen 60 ezer muzulmánról tudnak a statisztikák szerint, amiből mintegy 40 ezer a hagyományos közösségekhez tartozik, tehát török és tatár, a különbség pedig későbbi bevándorlás eredménye. Ezekben a közegekben nem észlelhető radikalizmus, jól integrált közösségekről beszélünk, tehát ilyen értelemben én is egyetértek ezzel az értékeléssel. Sőt a vallási vezetőkre sem jellemző a radikalizmus vagy a szélsőségesség” – hangsúlyozta Csoma Botond.

Felvetésünkre, hogy mi a helyzet az itt tanuló vagy üzleti okokból hosszabb ideig itt tartózkodó muzulmánokkal, a képviselő kifejtette, nagyon sokan vannak azok, akik már román állampolgárok.

Idézet
Természetesen sohasem zárható ki teljességgel, százszázalékosan egy egyéni akció, de nem valószínű. Ebben a tárgykörben csak valószínűségekről lehet beszélni. Lehet, hogy valaki esetében egyedi radikalizálódás történik, vagy a gázai események hatása kivált valakiből egy nagyon komplex érzelmi viszonyulást, ilyen körülmények között nyilván százszázalékban nem kizárható, hogy nem történik valamilyen támadás, de nem valószínű. Ezért jutott a hírszerzés is arra a következtetésre, hogy a terrorveszély szintjét nem kell módosítani”

– mutatott rá Csoma

Kérdésünkre, hogy a Gázából most hazatérő román állampolgárok vagy családtagjaik nem jelenthetnek-e kiemeltebb biztonsági kockázatot, a képviselő rámutatott: a SRI átvilágítja őket, de esetükben sem valószínű, hogy növelnék a terrorkockázatot.

Tartanak az emberek a terrorveszély növekedésétől

Mindeközben egy, az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés csütörtökön ismertetett adatai szerint a megkérdezettek 66,1 százaléka nagyon vagy meglehetősen aggódik az Izrael és a Hamász közötti háború esetleges romániai hatásai miatt, míg 31,9 százalékot csak kevéssé aggaszt a téma.

A leginkább a nők, a 60 év fölöttiek, az alacsony végzettségűek, az inaktívak és az alacsony jövedelmű városiak aggódnak, míg a fiatal férfiak, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a bukarestiek és a magas jövedelműek azok, akik nem tartanak a helyzet romlásától.

Azok közül, akiket aggaszt a helyzet, 42,3 százaléknyian mondták azt, hogy a terrorveszély növekedése miatt aggódnak a leginkább.

19,9 százalék az üzemanyagok árának növekedésétől, 14,8 százalék pedig a menekültek számának növekedésétől tart. Arra a kérdésre, hogy az Ukrajna és Oroszország vagy az Izrael és a Hamász közötti háború miatt aggódnak jobban, 49 százalék azt válaszolta: az ukrajnai háború következményeitől tart inkább, 29 százalék az izraeli konfliktus lehetséges következményei miatt aggódik, míg 15,9 százalékot miondkét konfliktus lehetséges romániai folyományai aggasztanak.

A felmérés október 23. és november 2. között készült 1100 fő reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.

korábban írtuk

Hírszerzési vizsgálatnak vetik alá a Gázából Romániába menekített román állampolgárokat
Hírszerzési vizsgálatnak vetik alá a Gázából Romániába menekített román állampolgárokat

Megérkezett szerdán este a Bukarest közeli Otopeni repülőterére a Gázai övezetből kimenekített román állampolgárok egy részét az országba szállító gép, amelynek fedélzetén tartózkodott Marcel Ciolacu miniszterelnök is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 26., szombat

Mázsaszám foglalták le a csempészdohányt a rendőrök

Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.

Mázsaszám foglalták le a csempészdohányt a rendőrök
2025. április 26., szombat

Viharriasztás lesz érvényben a hétvégén az ország felében

Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharriasztás lesz érvényben a hétvégén az ország felében
2025. április 26., szombat

Nőtt a költségvetési hiány, de a pénzügyminiszter szerint látszik a pozitív változás

A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.

Nőtt a költségvetési hiány, de a pénzügyminiszter szerint látszik a pozitív változás
2025. április 25., péntek

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat

A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat
2025. április 25., péntek

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország
2025. április 25., péntek

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás

Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás
2025. április 25., péntek

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen

Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen
2025. április 25., péntek

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be

Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be
2025. április 25., péntek

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért

A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért
2025. április 25., péntek

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen

A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen