Hiába nyugtatgatnak az illetékesek, az emberek tartanak a terrorvesztélytől az Izrael és a Hamász közötti háború miatt

Hiába nyugtatgatnak az illetékesek, az emberek tartanak a terrorvesztélytől az Izrael és a Hamász közötti háború miatt

Átvilágítják őket. Gázából Romániába érkező román állampolgárok és családtagjaik Marcel Ciolacu kormányfő társaságában

Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu

Jelenleg nincs miért a terrorveszély növekedésétől tartani Romániában – ez a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes szervek hivatalos álláspontja az Izrael és a Hamász közötti háború kapcsán. A SRI-t ellenőrző parlamenti bizottság a napokban hallgatta meg a hírszerzést az ügyben, ennek nyomán vonták le a következtetést. A bizottság RMDSZ-es tagja, Csoma Botond a Krónikának szintén arról beszélt: a jelenlegi helyzet ismeretében kevésbé valószínű, hogy valamilyen terrortámadástól kelljen tartani, mindazonáltal azt nem lehet százszázalékosan kizárni, hogy valaki egyénileg radikalizálódva kövessen el valamilyen terrorakciót. Egy felmérés közben azt jelzi: az emberek igenis félnek a terrorveszély növekedésétől.

Balogh Levente

2023. november 09., 18:522023. november 09., 18:52

2023. november 09., 19:002023. november 09., 19:00

Bár a nemzetbiztonsági ügyekben illetékes hatóságok igyekeznek megnyugtatni az embereket, hogy az Izrael által a Hamász terrorszervezet ellen az október 7-i merényletek után indított háború nyomán nincs terrorveszély Romániában, egy felmérésből az derül ki, hogy a polgárok jelentős része komolyan aggódik a biztonsági helyzet romlása miatt. Ioan Chirteş, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tevékenységét ellenőrző bukaresti parlamenti bizottság elnöke arról beszélt:

jelenleg nincs terrorveszély Romániában.

A testület kedden hallgatta meg a SRI vezetőit az Izrael által a Hamász terrorszervezet által elkövetett október 7-i merényletek nyomán előállt helyzet kapcsán. A szenátor elmondta,

a SRI már október 7-e reggeltől kezdve óvintézkedéseket tett, megerősítették a biztonsági intézkedéseket a repülőtereken, különösen Henri Coandă repülőterén, a zsinagógák körül, az izraeli nagykövetségnél.

„És természetesen megfigyelik azokat a helyeket is, ahol sok palesztin, diák vagy egyéb palesztin közösség tartózkodik” – mondta Ioan Chirteș a România Politică című műsorban. Szerinte a SRI és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) között jó az együttműködés a regionális válság kezelésében. „Ma nincs terrorfenyegetettség Románia területén” – tette hozzá.

A PNL szenátora rámutatott, hogy Romániában több ezer, mintegy nyolcezer palesztin van, akik főleg diákok.

Idézet
Szinte minden egyetemi központban vannak palesztinok. A legnagyobb aggodalom, és nem csak a román szolgálatok, hanem az összes titkosszolgálat számára az, hogy egy-egy diák, akit valamelyik külföldi országba küldenek tanulni, a gázai rokonoktól kaphat olyan hírt, hogy a családja meghalt egy bombatámadásban. Ez a személy, még ha nem is volt korábban terrorista, hirtelen radikalizálódhat, és vannak dolgok, amelyeket nem lehet előre látni”

– mondta Ioan Chirteș, hozzátéve, hogy „erre az egész társadalomnak reagálnia kell”.

A SRI ellenőrző bizottságának elnöke megjegyezte, hogy Angliában a tömegközlekedési eszközökön azt kérik, hogy ha egy gyanúsítottat észlelnek, hívjon fel egy bizonyos telefonszámot. Mint arról beszámoltunk, a SRI átvilágítja mindazokat a román állampolgárokat, illetve családtagjaikat, akiket a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben indított izraeli hadjárat elől Romániába menekítettek.

Csoma Botond: bár nem zárható ki teljesen egy terrorakció, kevésbé valószínű

Mindezek kapcsán a Krónika megkereste Csoma Botondot, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjét, aki maga is tagja a SRI-t ellenőrző parlamenti bizottságnak.

A képviselő szintén úgy értékelt: nem lehet a terrorveszély növekedéséről beszélni.

„Ennek van egy objektív oka: a muzulmán lakosság aránya sokkal kisebb Romániában és Kelet-Európában, mint mondjuk a kontinensünk nyugati felében. Összesen 60 ezer muzulmánról tudnak a statisztikák szerint, amiből mintegy 40 ezer a hagyományos közösségekhez tartozik, tehát török és tatár, a különbség pedig későbbi bevándorlás eredménye. Ezekben a közegekben nem észlelhető radikalizmus, jól integrált közösségekről beszélünk, tehát ilyen értelemben én is egyetértek ezzel az értékeléssel. Sőt a vallási vezetőkre sem jellemző a radikalizmus vagy a szélsőségesség” – hangsúlyozta Csoma Botond.

Felvetésünkre, hogy mi a helyzet az itt tanuló vagy üzleti okokból hosszabb ideig itt tartózkodó muzulmánokkal, a képviselő kifejtette, nagyon sokan vannak azok, akik már román állampolgárok.

Idézet
Természetesen sohasem zárható ki teljességgel, százszázalékosan egy egyéni akció, de nem valószínű. Ebben a tárgykörben csak valószínűségekről lehet beszélni. Lehet, hogy valaki esetében egyedi radikalizálódás történik, vagy a gázai események hatása kivált valakiből egy nagyon komplex érzelmi viszonyulást, ilyen körülmények között nyilván százszázalékban nem kizárható, hogy nem történik valamilyen támadás, de nem valószínű. Ezért jutott a hírszerzés is arra a következtetésre, hogy a terrorveszély szintjét nem kell módosítani”

– mutatott rá Csoma

Kérdésünkre, hogy a Gázából most hazatérő román állampolgárok vagy családtagjaik nem jelenthetnek-e kiemeltebb biztonsági kockázatot, a képviselő rámutatott: a SRI átvilágítja őket, de esetükben sem valószínű, hogy növelnék a terrorkockázatot.

Tartanak az emberek a terrorveszély növekedésétől

Mindeközben egy, az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített felmérés csütörtökön ismertetett adatai szerint a megkérdezettek 66,1 százaléka nagyon vagy meglehetősen aggódik az Izrael és a Hamász közötti háború esetleges romániai hatásai miatt, míg 31,9 százalékot csak kevéssé aggaszt a téma.

A leginkább a nők, a 60 év fölöttiek, az alacsony végzettségűek, az inaktívak és az alacsony jövedelmű városiak aggódnak, míg a fiatal férfiak, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a bukarestiek és a magas jövedelműek azok, akik nem tartanak a helyzet romlásától.

Azok közül, akiket aggaszt a helyzet, 42,3 százaléknyian mondták azt, hogy a terrorveszély növekedése miatt aggódnak a leginkább.

19,9 százalék az üzemanyagok árának növekedésétől, 14,8 százalék pedig a menekültek számának növekedésétől tart. Arra a kérdésre, hogy az Ukrajna és Oroszország vagy az Izrael és a Hamász közötti háború miatt aggódnak jobban, 49 százalék azt válaszolta: az ukrajnai háború következményeitől tart inkább, 29 százalék az izraeli konfliktus lehetséges következményei miatt aggódik, míg 15,9 százalékot miondkét konfliktus lehetséges romániai folyományai aggasztanak.

A felmérés október 23. és november 2. között készült 1100 fő reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.

korábban írtuk

Hírszerzési vizsgálatnak vetik alá a Gázából Romániába menekített román állampolgárokat
Hírszerzési vizsgálatnak vetik alá a Gázából Romániába menekített román állampolgárokat

Megérkezett szerdán este a Bukarest közeli Otopeni repülőterére a Gázai övezetből kimenekített román állampolgárok egy részét az országba szállító gép, amelynek fedélzetén tartózkodott Marcel Ciolacu miniszterelnök is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 12., péntek

Legionáriust avatott szentté a román ortodox egyház a holokausztkutató intézet szerint

Az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet figyelmeztetése ellenére a román ortodox egyház jóváhagyta a Mihály Arkangyal Légiója nevű egykori fasiszta mozgalom egyik képviselője, Ilie Lăcătușu ortodox pap szentté avatását.

Legionáriust avatott szentté a román ortodox egyház a holokausztkutató intézet szerint
2024. július 12., péntek

Problémát jelent a medvék nagy száma a kormányfő szerint, de nem lehet őket „halomra lőni”

Marcel Ciolacu kormányfő szerint Romániában a medvék nagy száma problémát jelent, és amint a képviselőház elfogadja a medvepopuláció szabályozásáról szóló törvénytervezetet, a környezetvédelmi miniszter ismertetni fogja a következő lépéseket.

Problémát jelent a medvék nagy száma a kormányfő szerint, de nem lehet őket „halomra lőni”
2024. július 12., péntek

Megannyi helyen pusztítanak a lángok az országban, a Vaskapunál egy hete ég az erdő

Egyre gyakoribbak a tűzesetek az országban a fokozódó kánikula miatt, a Vaskapu-szoros természetvédelmi területén pedig már egy hete ég az erdő – derült ki a katasztrófavédelem pénteken kiadott összegzéséből.

Megannyi helyen pusztítanak a lángok az országban, a Vaskapunál egy hete ég az erdő
2024. július 12., péntek

Egyelőre nem tudni, mikor kap Románia új Patriotot ahelyett, amit Ukrajnának ad

Nem tudni, mikor kap Románia új Patriot légvédelmi rakétaüteget ahelyett, amelyet átad Ukrajnának – ismerte el Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.

Egyelőre nem tudni, mikor kap Románia új Patriotot ahelyett, amit Ukrajnának ad
2024. július 12., péntek

Közzétették az érettségi végleges eredményét: az óvások 95 százaléka nyomán új osztályzat született

Közzétették pénteken az érettségi vizsga végleges eredményeit a bacalaureat.edu.ro oldalon – közölte az oktatási minisztérium. A dolgozatok óvások utáni újrajavítását követően 1,8 százalékkal, 78,2 százalékra nőtt a sikeresen érettségizők aránya.

Közzétették az érettségi végleges eredményét: az óvások 95 százaléka nyomán új osztályzat született
2024. július 12., péntek

Cazanciuc: többtucatnyi életet mentett meg az Anastasia-törvény

Az úgynevezett Anastasia-törvény hatályba lépése óta eltelt egy évben 20 százalékkal csökkent az ittasan vagy kábítószer hatása alatt vezető sofőrök okozta balesetekben elhunytak száma – jelentette ki pénteken a jogszabály kezdeményezője.

Cazanciuc: többtucatnyi életet mentett meg az Anastasia-törvény
2024. július 12., péntek

Hét évre intézetbe küldik a 17 éves fiút, aki késsel megsebesítette tanárnőjét Bukarestben

Emberölési kísérlet, a közbiztonságra veszélyes eszköz használata, valamint a közrend és a köznyugalom megzavarása miatt hét évre intézetbe küldik azt a 17 éves fiút, aki tavaly késsel megsebesítette a japántanárnőjét.

Hét évre intézetbe küldik a 17 éves fiút, aki késsel megsebesítette tanárnőjét Bukarestben
2024. július 12., péntek

Országszerte lelassítják a vonatok haladási sebességét a rekordhőség miatt

A nagy kánikula a vonatközlekedést is befolyásolja, a normál sebességhez képest átlagosan 20-30 kilométer/órával csökken a szerelvények haladási sebessége a teljes romániai vasúti hálózaton– közölte a Román Vasúttársaság (CFR).

Országszerte lelassítják a vonatok haladási sebességét a rekordhőség miatt
2024. július 12., péntek

Energiaügyi miniszter: a kánikula és a viharok miatt lehetnek áramkimaradások, mindenki őrizze meg a nyugalmát

Lehetséges, hogy áramkimaradások fordulnak elő a napokban tomboló kánikula miatt – ismerte el Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Energiaügyi miniszter: a kánikula és a viharok miatt lehetnek áramkimaradások, mindenki őrizze meg a nyugalmát
2024. július 12., péntek

A legfőbb ügyészségen kell számot adnia Petre Romannak a bányászjárásban játszott szerepéről

Kihallgatják pénteken a legfőbb ügyészségen Petre Roman volt miniszterelnököt az 1990-es bányászjárás ügyében, amelyben emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsítják.

A legfőbb ügyészségen kell számot adnia Petre Romannak a bányászjárásban játszott szerepéről