Fotó: Gov.ro
Két nappal elhalasztják a szóbeli érettségi vizsgák kezdetét a pedagógusok sztrájkja miatt – jelentette be a csütörtöki kormányülést követően Ligia Deca oktatási miniszter.
2023. június 08., 13:162023. június 08., 13:16
2023. június 08., 16:552023. június 08., 16:55
Így a szóbelik hétfő helyett szerdán, június 14-én kezdődnek, és június 23-áig tartanak. Az írásbeli vizsgák időpontját egyelőre nem módosítják. A miniszter elmondta, ennek nyomán 13-áig meghosszabbították a nyolcadikosok számára a képességfelmérő vizsgára, illetve a tizenkettedikes diákok számára az érettségire való beiratkozás határidejét.
Ha viszont a sztrájk június 13-áig sem ér véget, akkor más megoldásokat keresnek,
Azt is közölte, hogy már el is küldték a Hivatalos Közlönynek azt a miniszteri rendeletet, amely értelmében már két jeggyel is lezárható egy diák egy tantárgyból. A rendelet a közoktatási intézmények megszervezésének és működésének a szabályzatát módosítja. Előírja azt is, hogy a 2022-2023-as tanévben a tanulók tanulmányi helyzetét le lehet zárni az iskola tantestületének jóváhagyása nélkül is.
Ligia Deca újságírói felvetésre reagálva azt mondta: nem merült fel, hogy a bíróságtól kérjék a sztrájk betiltását, a kormánynak az a célja, hogy a tanárok saját meggyőződésükből térjenek vissza az osztálytermekbe, mert látják, hogy meg fogják kapni azt a megbecsülést, amelyet megérdemelnek.
A memorandum leszögezi: az új közalkalmazotti bértörvényben a kezdő tanárok, illetve egyetemi asszisztensek bérét a 2023-as társadalombiztosítási költségvetésnél alkalmazott országos átlagbér szintjére emelik, továbbá a tanügyi alkalmazottak a pihenőszabadság idején megkapják a – bérpótlékokkal kiegészített – jövedelmük átlagát. A dokumentum szerint a munkaügyi minisztérium prioritással fogja kezelni az oktatási szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértábláról folytatandó társadalmi párbeszédet.
A csütörtökön elfogadott memorandum hosszan taglalja azt is, hogy a kormány több lépcsőben emelte az ágazatban alkalmazottak bérét az utóbbi két évben. Ezek között felidézi, hogy – a sztrájk idején – a kormány a kisegítő személyzet bértábláját is felhozta a hatályos bértörvény által előírt maximális szintre, és a pedagógusoknak havi 1000 lej, a kisegítő személyzetnek pedig 400 lej bruttó béremelést bevezető sürgősségi rendeletet fogadott el. A dokumentum szerint Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) több mint egymilliárd eurót fordít 5846 iskola bútorzatának és számítástechnikai eszközeinek felújítására, 117 millió eurót 1120 iskola laboratóriumainak korszerűsítésére, 225 millió eurót új iskolák építésére vagy a meglévő épületetek felújításra, továbbá 250 millió eurót különítettek el 3200 elektromos iskolabusz beszerzésére.
A bukaresti kormány csütörtökön a szintén lázongó egészségügyi és rendvédelmi szakszervezetek nyomására elfogadott egy sürgősségi rendeletet is, amely június elsejétől kezdődően bevezeti a 2017 óta hatályos bértörvényben előírt, de rendre elnapolt béremeléseket, így az egészségügyi, rendvédelmi és nemzetbiztonsági alkalmazottak bére, illetve a katonák és csendőrök zsoldja is eléri majd azt a maximális szintet, amelyet 2022-re irányzott elő számukra a hat éve megszavazott törvény.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!