Régi és új személyazonosító. Hamarosan e-személyire váltunk Romániában
Fotó: Gov.ro
Március 20-án „élesben” is beindulhat az elektronikus személyazonosító igazolványok kibocsátása Romániában, a chipes e-személyik a Kolozs megyei tesztidőszakot követően országszerte elérhetők lesznek a belügyminisztérium tervei szerint. A késésben lévő, európai uniós követelménynek is eleget tevő projekt részeként 2031-ig mindenkinek új okmányt adnak, és azoknak is cserélniük kell, akik elutasítják az e-személyit.
2025. március 06., 20:012025. március 06., 20:01
A belügyminisztérium közvitára bocsátotta az új elektronikus személyazonosító igazolványokba kerülő adatok frissítéséről szóló törvénytervezetet, a 2021-ben Kolozsváron útjára indított e-személyis kísérleti projekt tesztidőszaka alatt ugyanis javításra szoruló elemeket is azonosítottak. Ugyanakkor a Digi24 portál által idézett tervezet arról is rendelkezik, hogy – hosszas késlekedés után –
Először a próbákat lebonyolító Kolozs megyében (ahol a lakosok számára választhatóvá tették az e-személyit), az azt követő két hónapban pedig Bukarestben és az ország többi megyéjében is beindítják a szolgáltatást a belügyminisztérium által közvitára bocsátott menetrend szerint. Tehát az ezek után érvényességüket vesztő okmányok cseréjekor új formátumú személyit adnak a polgároknak.
A szaktárca szerint véglegesítették az új elektronikus személyazonosító igazolványok kiadásának technikai előkészületeit. Mivel a chipes személyiket kizárólag Bukarestben gyártják le, a műszaki és minőségi feltételek teljesítése után fokozatosan terjesztik ki az új formátumú kibocsátást az ország valamennyi megyéjére a rajtot követő két hónapban.
A belügyminisztérium emlékeztet: az elektronikus személyazonosító igazolványok országos szintű kibocsátása elengedhetetlen az uniós finanszírozású országos helyreállítási tervben (PNRR) vállaltak teljesítéséhez. Egyébként a PNRR-es pénzeknek köszönhetően az első ötmillió e-személyi kiállítása ingyenes lesz, a tulajdonosoknak nem kell fizetniük érte (több mint 60 lejt).
De persze csak akkor, ha Romániának sikerül tartania a határidőket – amit eddig nem tett meg. Az eredeti tervek szerint ugyanis már tavaly óta országszerte működnie kellene az e-személyi-kibocsátásnak. Azonban a bukaresti kormány a projekt 2021-es hivatalos rajtja óta számos közbeszerzési, anyagbeszerzési, gyártási és műszaki akadállyal szembesült, ezért nemrég olyan aggodalmak is megfogalmazódtak, miszerint elúszhat a PNRR-en keresztül kapott 150 millió eurós támogatás.
A hatóságok azonban mindeddig cáfoltak, és azt hangoztatták, teljesíthető cél, hogy 2026. június 30-ig legalább 5 millió igazolványt bocsássanak ki.
Mint ismeretes, az új személyazonosító igazolványok bankkártya méretűek, és a jelenlegi okmányokon található adatokon kívül egy olyan chipet is tartalmaznak majd, amelyen két ujjlenyomat és egy „arclenyomat” tárolódik.
Ugyanakkor uniós viszonylatban összehangolja a tagállamok polgárainak személyiadat-bázisait, miközben biztonságosabbá teszi az uniós polgárok személyazonosító igazolványait.
Az e-személyi egészségügyi kártyaként is szolgál
Fotó: Facebook/Lucian Bode
A jelenlegi személyi igazolványokkal ellentétben az új okmányokat igény szerint 14 éves kor előtt is kiadhatják:
Az elektronikus személyazonosító igazolvány előlapján nyomtatott formátumban a következő információkat kell feltüntetni:
Az elektronikus személyazonosító igazolvány hátoldalán a következőket kell feltüntetni:
Az Európai Parlament és az Európai Tanács rendelete két kivezetési időszakot ír elő a korábban kiadott, a jelenlegi követelményeknek nem megfelelő személyazonosító igazolványok tekintetében: először 2026-ban, majd 2031-ben. Európában Románia mellett még Bulgária és Portugália maradt adós a teljes körű bevezetéssel, de utóbbi két ország is ezen dolgozik.
Romániában az elektronikus személyazonosító igazolvány projektjének rajtjától (2021. 08. 02.) kezdve az országos bevezetés befejezéséig minden jelenlegi formátumú személyi igazolványt legfeljebb 2031. 08. 03-ig tartó érvényességgel állítanak ki. Ezek után mindenkinek új formátumú okmánnyal kell rendelkeznie.
A hatóságok korábban leszögezték: az állampolgárok nem vonhatják ki magukat teljes mértékben a korszerű személyazonosító rendszerek hatálya alól, az állami nyilvántartásokban mindenképpen szerepelniük kell, ahogyan eddig is – csak a nyilvántartás változik.
Mint ismeretes, évekkel ezelőtt még számos „népszerű” összeesküvés-elmélet terjengett a világhálón a chipes kártyák „ördögi”, „Big Brother”, adatlopó, embereket irányító-megnyomorító mivoltáról, de ezek manipuláló ereje az utóbbi időben meggyengült.
Az elektronikus személyi igazolványok projektje az eredeti tervek szerint 2024 novemberétől már az egész országra kiterjedt volna, ám a belügyminisztérium által kitűzött határidőre igen kevés előrelépés történt az ügyben.
Fokozatosan cserélik le a jelenleg használatos személyi igazolványokat az elektronikus személyi kártyákra, az idén kibocsátott okmányok például – a felnőttek esetében – már nem tíz, hanem csak hét évig érvényesek.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!