A belügyminisztérium szerint 2031. augusztus 3. után már csak elektronikus személyit állítanak ki
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Fokozatosan cserélik le a jelenleg használatos személyi igazolványokat az elektronikus személyi kártyákra, az idén kibocsátott okmányok például – a felnőttek esetében – már nem tíz, hanem csak hét évig érvényesek. 2031. augusztus 3-tól a 14. életévét betöltött romániai lakosoknak már csak elektronikus személyit állítanak ki.
2024. október 12., 17:542024. október 12., 17:54
2024. október 12., 18:242024. október 12., 18:24
Az elektronikus személyi igazolványok bevezetésének projektjét 2021. augusztus 2-án ültette gyakorlatba a belügyminisztérium azzal a céllal, hogy tíz éven belül az összes eddigi személyi okmányt kicserélik. Ez összhangban van az Európai Parlament és az Európai Tanács 2019-es, az Európai Unió állampolgárai tartózkodási és utazási okmányainak a biztonságosabbá tételére vonatkozó rendelkezésével – írta a belügyminisztérium közleménye alapján a Digi24.ro.
Jelenleg minden 14. életévét betöltött román állampolgár kaphat személyit: 14 és 18 év között négy év a dokumentum érvényessége, 18 és 25 év közötti személyek esetében hét év, a 25 év felettiek pedig tíz évre kapják meg az igazolványt, viszont azoknak, akik idén töltötték be a 25. életévüket, már csak hét évre érvényes dokumentumot állítottak ki.
Az elektronikus személyiket egyelőre Kolozsváron, illetve Kolozs megyében lehet igényelni egy úgynevezett bevezetőprojekt keretében, de a számítógépes szakemberek azon dolgoznak, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adtabázisával összekapcsolják a rendszert, és év végéig már minden megyében igényelhető legyen az újfajta igazolvány.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a lakosság nyilvántartását és az elektronikus személyazonosító igazolványt szabályozó törvényt módosító és kiegészítő 2023/12-es számú kormányrendeletet jóváhagyó jogszabályt – írja az Agerpres hírügynökség.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!