A belügyminisztérium szerint 2031. augusztus 3. után már csak elektronikus személyit állítanak ki
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Fokozatosan cserélik le a jelenleg használatos személyi igazolványokat az elektronikus személyi kártyákra, az idén kibocsátott okmányok például – a felnőttek esetében – már nem tíz, hanem csak hét évig érvényesek. 2031. augusztus 3-tól a 14. életévét betöltött romániai lakosoknak már csak elektronikus személyit állítanak ki.
2024. október 12., 17:542024. október 12., 17:54
2024. október 12., 18:242024. október 12., 18:24
Az elektronikus személyi igazolványok bevezetésének projektjét 2021. augusztus 2-án ültette gyakorlatba a belügyminisztérium azzal a céllal, hogy tíz éven belül az összes eddigi személyi okmányt kicserélik. Ez összhangban van az Európai Parlament és az Európai Tanács 2019-es, az Európai Unió állampolgárai tartózkodási és utazási okmányainak a biztonságosabbá tételére vonatkozó rendelkezésével – írta a belügyminisztérium közleménye alapján a Digi24.ro.
Jelenleg minden 14. életévét betöltött román állampolgár kaphat személyit: 14 és 18 év között négy év a dokumentum érvényessége, 18 és 25 év közötti személyek esetében hét év, a 25 év felettiek pedig tíz évre kapják meg az igazolványt, viszont azoknak, akik idén töltötték be a 25. életévüket, már csak hét évre érvényes dokumentumot állítottak ki.
Az elektronikus személyiket egyelőre Kolozsváron, illetve Kolozs megyében lehet igényelni egy úgynevezett bevezetőprojekt keretében, de a számítógépes szakemberek azon dolgoznak, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adtabázisával összekapcsolják a rendszert, és év végéig már minden megyében igényelhető legyen az újfajta igazolvány.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a lakosság nyilvántartását és az elektronikus személyazonosító igazolványt szabályozó törvényt módosító és kiegészítő 2023/12-es számú kormányrendeletet jóváhagyó jogszabályt – írja az Agerpres hírügynökség.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
szóljon hozzá!