Lucian Bode
Fotó: Facebook/lucianbode.ro
Cristian Ghinea képviselő, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közpolitikai koordinátora hétfőn bejelentette, hogy az első vizsgálatok alapján Lucian Bode belügyminiszter doktori dolgozata egy „szégyenteljes és gyermeteg” plágium eredménye.
2022. október 17., 18:302022. október 17., 18:30
2022. október 17., 18:472022. október 17., 18:47
Az USR a nyilvános információkhoz való hozzáférés törvényére hivatkozva kérvényezte, hogy a Babeş-Bolyai Tudományegyetem tegye nyilvánossá Bode dolgozatát, ugyanakkor feljelentést tesz az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácsnál (CNATDCU).
Ghinea a parlamentben jelentette be, hogy a Román Nemzeti Könyvtár (BNR) szabályzatának tiszteletben tartásával kérték ki és másolták le Bode teljes doktori dolgozatát.
– mondta Ghinea.
Az ellenzéki politikus szerint
Ghinea hozzátette, a dolgozatot alapos elemzésnek kell alávetni, de az elérhető forrásokkal való összevetés alapján szembeszökő az említett online enciklopédiákból másolt szövegek jelenléte, anélkül, hogy Bode megjelölte volna a forrást – írja az Agerpres.
Kifejtette, ez nemcsak a kormányra hoz szégyent, hanem az egyetemi szférára is, és vélhetően a Babeş-Bolyai Tudományegyetemnek is érdeke tisztáznia magát, szétoszlatnia azt a benyomást, hogy Wikipédia-szócikkek szó szerinti lefordítására adja meg a doktori címet. „Ellenkező esetben bárki doktori címet kaphat Romániában, ha lefordít valamiket az internetről” – fogalmazott az USR képviselője.
– közölte hétfőn az intézmény. A BBTE közleménye szerint az egyetem mindeddig nem kapott a szóban forgó dolgozat eredetiségét kétségbe vonó megkeresést, a vizsgálatot belső kezdeményezésre végzik el, miután a médiában megjelent hírek plágiumgyanúra utalnak. Az egyetem leszögezi, amennyiben a belső vizsgálat megerősíti az akadémiai etika megsértésének gyanúját, az ügy a BBTE etikai bizottsága elé kerül.
Az intézmény ugyanakkor hozzáteszi, hogy a doktori disszertációkkal kapcsolatban felmerülő plágiumgyanú kivizsgálásában az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) az illetékes hatóság, ennek ítélete felülír minden egyetemi testület által hozott döntést.
Lucian Bode belügyminiszter kedden közölte a képviselőház házbizottságával, hogy nem tud jelen lenni a keddi ülésen, és kérte annak átütemezését.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!