Mircea Geoană: Romániát nem fenyegeti az a veszély, hogy belekeveredjen az ukrajnai konfliktusba, vagy ez a konfliktus az országra is átterjedjen
Fotó: Mircea Geoană/Facebook
Nincsenek arra utaló jelek, hogy Oroszországnak szándékában állna NATO-tagállamot megtámadni, de érthető a dunai ukrán határ közelében élő román állampolgárok aggodalma – jelentette ki hétfőn a Dâmboviţa megyei Răcari településen Mircea Geoană.
2023. szeptember 11., 17:092023. szeptember 11., 17:09
2023. szeptember 11., 18:482023. szeptember 11., 18:48
A NATO főtitkárhelyettese a sajtónak elmondta, Oroszországot elrettenti az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének ereje és hatalma. „Amikor néhány száz méterre vagy néhány kilométerre az otthonunktól, a munkahelyünktől halljuk a háború zaját, az nyilvánvalóan szorongást okoz. Ezt megértem. De Romániát nem fenyegeti az a veszély, hogy belekeveredjen ebbe a konfliktusba, vagy ez a konfliktus az országunkra is átterjedjen” – jelentette ki. Geoană elmondta, hogy szándékában áll felkeresni az orosz drónok által folyamatosan támadott ukrán kikötők közelében fekvő Tulcea megyei területeket.
A Tulcea megye északi részén talált dróndarabokról kijelentette: nincsenek arra utaló jelek, hogy Románia területe volt az orosz fegyverek célpontja. Elmondta, hogy az ügy kivizsgálása még tart, és a NATO folyamatos kapcsolatban áll a román hatóságokkal. „Meggyőződésem, hogy a román hatóságok a továbbiakban is minden elemet tisztáznak és átlátható módon a nyilvánosság elé tárnak. De leszögezném, hogy nem szándékos támadás történt” – részletezte Geoană.
A főtitkárhelyettes beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok bővíteni fogja a Fekete-tenger térségében járőröző légi rendőrség létszámát. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a legutóbbi NATO-csúcson, Vilniusban a tagállamok vezetői új védelmi terveket fogadtak el, pontosan az ilyen típusú incidensek, balesetek vagy esetleges szándékos támadások esetére.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!