Biztos befutó? Bár Geoană még nem jelentette be, hogy elindul, a felmérések zöme alapján továbbra is ő a favorit
Fotó: Facebook/Mircea Geoană
Továbbra is Mircea Geoană, a NATO főtitkár-helyettese rendelkezik a legnagyobb támogatottsággal a lehetséges államfőjelöltek közül – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2024. július 04., 12:302024. július 04., 12:30
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés szerint
Őt jócskán lemaradva Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke követi 17,8 százalékkal, míg a harmadik a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje, aki a jelek szerint Elena Lasconi új pártelnök lesz: ő 14,3 százalékon áll.
A romániai polgárok többsége pártfüggetlen személyt szeretne államfőként az ország élén látni – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A negyedik a szélsőséges botránypolitikus, az SOS Románia elnöke, Diana Şoşoacă 13,4 százalékkal, míg a PSD-vel koalícióban kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă csupán az ötödik 11,9 százalékkal.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke 11,2 százalékon áll,
míg Dacian Cioloş volt miniszterelnököt, a balliberális REPER elnökét júniusban már nem is mérték.
Amennyiben elindul az elnökválasztáson, Mircea Geoană győzeéme szinte biztosra vehető – legalábbis ezt jelzik a második fordulós forgatókönyvek.
Egy Ciolacu-Ciucă párharc esetén 54,6 százalék a PSD, 45,4 a PNL elnökére szavazna.
Ha Geoană és Lasconi jutna be a második fordulóba, előbbi 66,2, utóbbi 33,8 százalékot kapna.
Egy Ciolacu-Lasconi párharc esetén a jelenlegi miniszterelnök a voksok 58, az USR elnöke pedig 42 százalékát kapná.
Ha Ciucă és Lasconi csapna össze a második körben, előbbi 51,6, utóbbi 48,4 százalékot kapna.
míg 6,2 százaléknyian vannak azok, akik azt mondták: biztosan nem szavaznak.
A felmérés június 19. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
PSD-közeli közvélemény-kutató: Ciolacu az élen, nagyot nyerne a PSD
A PSD-hez közeli CURS közvélemény-kutató cég szerdán este közzé tett eredményei meglehetősen eltérnek az INSCOP által közzé tett számoktól – utóbbi előre jelzett adatai egyébként közel álltak a június 9-i európai parlamenti és önkormányzati választások eredményéhez.
Miközben a közvélemény-kutatók nagy többsége szerint nem kérdés, hogy a választók relatív többsége a függetlenként induló Mircea Geoanát támogatná, a CURS felmérése szerint az első fordulót Marcel Ciolacu PSD-elnök nyerné meg 30 százalékkal, a NATO főtitkár-helyettese pedig még a második körbe sem jutna be, a második legnagyobb – 20 százalékos – támogatottsággal ugyanis Nicolae Ciucă rendelkezik.
Ennek nyomán Geoană csupán a voksok 17 százalékát kapná.
A további sorrend a CURS szerint: George Simion (13 százalék), Ekena Lasconi (9), Diana Şoşoacă (6) és az RMDSZ jelöltje (3).
Rákérdeztek a pártpreferenciákra is. Eszerint a PSD-t 35 százalékkal hozták ki győztesnek, a PNL 24 százalékot kapna, az AUR 15-öt, az Egyesült Jobboldal Szövetség (amely az USR-bők, a Jobboldal Erejéből és a Népi Mozgalom Pártból áll) 12-t, az SOS Románia hatot, az RMDSZ pedig ötöt.
Megjegyzendő, hogy a CURS a sokak által megkérdőjelezhető hitelességűnek tartott stiripesurse.ro portált is birtokló üzletember, Iosif Buble tulajdonában van, aki Diana Tușa PSD-s képviselő férje.
Továbbra is a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) végezne az élen, ha most vasárnap rendeznék a parlamenti választásokat – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!