Képünk illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
A hátrányos helyzetű közösségekben élő gyerekek több mint fele állítja, hogy tanáraik pénzt kérnek tőlük az „osztálypénzbe”, amiből különböző fogyóanyagokat vásárolnak meg – derül ki a World Vision romániai szervezetének felméréséből. Emlékeztetnek, hogy az alkotmány és a tanügyi törvény értelmében az oktatáshoz való hozzáférés ingyenes és kötelező.
2022. november 18., 15:312022. november 18., 15:31
A megkérdezett gyerekek egyharmada azt mondta, hogy a tanárok diszkriminálják a tanulókat intellektuális képességeik, külsejük, vallásuk, ruházatuk vagy fogyatékosságaik alapján; ugyanakkor 45 százalékuk állította, hogy egyes tanulók diszkriminálják bizonyos társaikat.
A World Vision romániai szervezete Hatóságok falun címmel kampányt hirdet, amely révén arra buzdítja a politikusokat és más döntéshozókat, hogy látogassák meg a kiszolgáltatott közösségeket, tájékozódjanak közvetlenül a gyerekek szükségleteiről, mielőtt gyerekjogvédelmi intézkedéseket javasolnának. A kampány november 20-án, a gyermekek jogainak világnapján kezdődik.
Az első látogató Ligia Deca tanügyminiszter lesz, aki az Országos Gyermekjogvédelmi Hatóság, az elnöki hivatal, a kormány, a tanfelügyelőség képviselőivel együtt látogat meg két Ialomiţa megyei iskolát, ahova hátrányos helyzetben lévő közösségek gyermekei járnak, és ahol a szervezet útjára indítja a Kenyér holnapra is, valamint Kilencedikes szeretnék lenni programokat.
A World Vision felmérése szerint a tanulók 52 százaléka azt mondta, hogy büntetésképpen kiküldik őket a tanárok az osztályteremből. A gyerekek 59 százaléka szerint viszont nem kapnak rossz jegyet rossz magaviselet miatt.
43 százalékuk véleményére egyszer sem voltak kíváncsiak a tavalyi év során a tanárok teljesítményét illetően, 28 százalékuk azt mondta, hogy tavaly egyetlenegyszer kérték ki a véleményüket ezzel kapcsolatban.
A World Vision romániai szervezete szerint Romániában, főleg a kiszolgáltatott közösségekben nap mint nap megsértik a gyermekek hazai és nemzetközi törvényekben és megállapodásokban leszögezett jogait.
A felmérés 659, zömében kistelepülésen élő, általános iskolás és gimnazista diák megkérdezésével készült – írja az Agerpres.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!