A Klaus Iohannis, illetve Dacian Cioloș mögött álló tábor révén két külpolitikai irányzat is „összecsap”
Fotó: gov.ro
Titkosszolgálati, üzleti és külpolitikai érdekek is ütköznek a jelenlegi bukaresti kormányválság kapcsán – véli Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője.
2021. szeptember 22., 14:492021. szeptember 22., 14:49
2021. szeptember 22., 15:222021. szeptember 22., 15:22
A Krónika arról kérdezte a szakértőt, valóban csupán politikai csetepatét látunk-e a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egyenlőség és Szolidaritás Pártja (USR–PLUS) szembenállása mögött. Barabás T. János arra hívta fel a figyelmet, hogy a román baloldali elemzők szerint a válság mögött két nagy politikai-gazdasági érdekcsoport küzdelme áll.
A Klaus Iohannis államfő és a PNL Florin Cîțu miniszterelnök nevével fémjelzett, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) által összefogott, inkább regáti, régebbi üzletember-politikus csoport áll szemben az USR-t támogató Külügyi Hírszerző Szolgálattal (SIE), és egy fiatalabb érdekcsoporttal, amely hátrányba került a kormányzati fejlesztési pénzek elnyerésében.
Klaus Iohannis román államfő arra biztatta Florin Cîțu liberális miniszterelnököt, hogy folytassa a munkáját, a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) pedig arra, hogy maradjon kormányon, egyúttal bírálta Ludovic Orban PNL-elnököt.
Hozzátette: a tét a nyolcvan milliárd eurós uniós újjáépítési finanszírozás feletti ellenőrzés elnyerése, ami leginkább a két fontos ügyészség vezetéséért zajló küzdelemben jelenik meg. Szerinte a háttérben számos üzleti viszály is meghúzódik, a legnézettebb televízió, a Pro Tv tulajdonosi pakettje, a fekete-tengeri gázkitermelés üzlete, autópálya-építés, illetve a katonai beszerzés elnyerése.
„A Legfelsőbb Védelmi Tanácsban képviselt legszűkebb román vezetői kör bizonyára azt szeretné, ha a Iohannis vezette régebbi érdekcsoport révén az Egyesült Államok érdekeinek regionális képviselője lenne Románia, az USR–PLUS-szal pedig a francia–német érdekek fő bástyájává válna térségünkben. Csakhogy a két külpolitikai irányzat egyre nehezebben tudja kompromisszumokkal rendezni ügyeit” – hívta fel a figyelmet Barabás T. János.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!