Elhidegülő viszony? Szijjártó Péter magyar és Teodor Meleșcanu román külügyminiszter
Fotó: Rostás Szabolcs
Magyarázatot kér a román külügyminisztérium Szijjártó Péter magyar külügyminiszternek nemrég a regionális energetikai együttműködésről tett kijelentései kapcsán, a magyar tárcavezető ugyanis számos bírálattal illette Bukarestet.
A bukaresti külügyi tárca szombati, a Krónika szerkesztőségéhez is eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: aggodalommal vette tudomásul a nyilvánosságban elhangzott kijelentéseket, beleértve Szijjártó Péter nyilatkozatát, és Magyarország bukaresti nagykövetségén keresztül magyarázatot kért ezeknek a véleményeknek az okára.
A román külügy Szijjártó Péternek az amerikai fővárosban elhangzott szavaira reagált, amelyben a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a közép-európai energiabiztonságról, az egyoldalú függőség feladásának szükségességéről beszélt. A tárcavezető az MTI-nek nyilatkozva úgy vélte, szükséges fokozni a nemzetközi nyomást azokon az országokon a térségben, amelyek a kétoldalú és európai kötelezettségeiket megszegve nem biztosítják a gázvezeték-interkonnektorok kétirányú alkalmazását.
Szijjártó fontosnak nevezte azt is, hogy a nemzetközi nyomás fennmaradjon annak érdekében, hogy Románia kezdje el kitermelni a fekete-tengeri gázt 2022-től. „Emellett abban a tekintetben is fenn kell tartani a nemzetközi nyomást, hogy végre épüljenek LNG-terminálok Közép-Európa környékén” – mutatott rá Szijjártó Péter.
Szombati állásfoglalásában a román külügyminisztérium azt állítja, hogy a bukaresti hatóságok jelentős erőfeszítéseket tesznek a regionális földgázellátást és -szállítást biztosításához szükséges infrastruktúra kiépítése érdekében. A tárca emlékeztet a román energiaügyi minisztérium pénteken kiadott közleményére, amely leszögezi: Románia tiszteletben fogja tartani a BRUA elnevezésű bolgár-román-magyar-osztrák gázfolyosó romániai szakaszának megépítésére vállalt valamennyi határidőt. Anton Anton román energiaügyi miniszter nyomatékosította, hogy Románia betartja a határidőket és idejében meg fog épülni a vezeték romániai szakasza, amely lehetővé teszi majd, hogy a Fekete-tengerben kitermelt földgáz eljusson a Romániával szomszédos országokba. (A román gázszállítási rendszerüzemeltető, a Transgaz június 4-én bejelentette, megkezdte a BRUA gázfolyosó romániai szakaszának építését). Mindazonáltal a román külügyminisztérium a magyar felet vádolja azzal, hogy nem hajtotta végre a szükséges beruházásokat a BRUA magyarországi szakaszának megvalósításához a regionális kötelezettségvállalás értelmében.
A román külügy szerint a parlament egyik törvényhozási prioritása a tengeri kitermelést szabályozó offshore-törvény elfogadása. A Teodor Meleșcanu vezette tárca ugyanakkor felrója a magyar félnek a román területen szervezett, „indokolatlan és az együttműködés szellemével ellentétes” megnyilvánulásokat is. Ezzel minden bizonnyal arra a sajtóértekezletre utal, amelyet a magyarországi nagynyomású földgázszállító vezetékrendszert üzemeltető FGSZ vezetői tartottak a héten Bukarestben. A román médiában negatív visszhangja volt annak, hogy Terhes Kristóf, a Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója állítólag azzal próbálta leszerelni a fekete-tengeri gáz magyarországi értékesítésével szembeni zsigeri román ellenkezést, hogy Romániának – az energiaforrást hasznosító ipar és jelentős háztartási fogyasztás híján – nem lesz mit kezdenie a Fekete-tengeren kitermelendő 200 milliárd köbméternyi gázzal, hacsak nem akar egy „nagy tüzet rakni”.
Egy hét leforgása alatt a mostani immár a második éles nyilatkozatváltás a bukaresti és a budapesti kormány között. Mint arról beszámoltunk, a bukaresti külügyminisztérium nemrég arroganciával, a román néppel és annak történelmével szembeni tiszteletlenséggel vádolta meg Semjén Zsoltot a miniszterelnök-helyettes Trianonnal, valamint Románia és Erdély egyesülésével kapcsolatos kijelentései miatt.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!