Fotó: Ligia Deca/Facebook
Ligia Deca oktatási miniszter kijelentette, egyeztetni kíván a sztrájkolni készülő tanügyi szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kollektív munkaszerződésről, és már aláírta a minisztériumi tárgyalóküldöttség összetételéről szóló rendeletet.
2023. május 16., 17:412023. május 16., 17:41
2023. május 16., 18:142023. május 16., 18:14
A parlamentben nyilatkozó tárcavezető kedden elmondta, hogy a kollektív munkaszerződésről szóló tárgyalások elkezdését a szakszervezetek kérték. „Meggyőződésünk, hogy a szakszervezeti szövetségek képviselőivel folytatott párbeszéd révén megtaláljuk a legjobb megoldásokat” – jelentette ki. Deca közlése szerint a szakszervezetek más jellegű – például a túlórákhoz és a bérpótlékokhoz kapcsolódó – követeléseinek rendezésében nem a tanügyminisztérium, hanem a kormány az illetékes.
Hozzátette: mindent megtesz annak érdekében, hogy a tanév zökkenőmentesen záruljon le. Deca felidézte, hogy május 9-én tárgyalt a szakszervezetek valamennyi vezetőjével a minisztérium székhelyén, akik ismertették a követeléseiket. Akkor közösen kidolgozták az új közalkalmazotti bértörvény pedagógusokra vonatkozó fejezetét, amit továbbítottak a munkaügyi minisztériumnak. Emlékeztetett arra, hogy az új bértörvény elfogadása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és meggyőződését fejezte ki, hogy előrelépés fog történni ezen a téren.
A tanügyminiszter elmondta, hogy a munkaügyi minisztériumnak továbbított tervezet szerint a pedagógusbérek nem lehetnek kisebbek az országos átlagfizetésnél. Ennek megfelelően szerinte az oktatásban „összességében” átlagosan 60 százalékkal kellene emelkedniük a béreknek. „Véleményünk szerint ez a megoldás. Természetesen megértjük az esetleges költségvetési korlátokat, ezért is mondtuk, hogy készek vagyunk tárgyalóasztalhoz ülni más minisztériumokkal, amelyeknek van beleszólásuk” – nyilatkozta Ligia Deca.
Csütörtökön tárgyal a szakszervezetekkel a leendő kormányfő
Marcel Ciolacu kedden kijelentette: már tárgyalt az egyik tanügyi szakszervezet vezetőjével a közoktatásban dolgozó pedagógusok tervezett sztrájkjáról, és csütörtökön találkozni is készül az illetővel. A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke a parlamentben a sajtónak elmondta: lehetséges, hogy ezen a tárgyaláson Nicolae Ciucă miniszterelnök is jelen lesz. Ciolacu – aki hamarosan átveszi a miniszterelnöki tisztséget Ciucától – emlékeztetett arra, hogy a parlamentnek jövő év elejéig el kell fogadnia egy új bértörvényt, és „felelős hozzáállást” kért a pedagógusoktól. „Románia iránti felelősségérzettel kell tárgyalóasztalhoz ülnünk. Harminc év demokrácia után, úgy gondolom, már nincs helye a csupán a saját érdekeket szem előtt tartó magatartásnak” – nyilatkozta a PSD elnöke.
Mint arról beszámoltunk, keddi sajtóértekezletükön a romániai oktatási szakszervezetek vezetői kétórás figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára, ha pedig a kormány figyelmen kívül hagyja béremelési követeléseiket, jövő héttől általános sztrájkba lépnek. Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, hogy a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette: mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. Elmondta: várják, hogy jóváhagyják azokat a bértáblákat, amelyekben megállapodtak.
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!