A tanügyi szakszervezetek a múlt héten Bukaresben rendezett utcai tüntetésen figyelmeztettek a munkabeszüntetésre
Fotó: FSLI
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
2023. május 16., 11:252023. május 16., 11:25
2023. május 16., 13:312023. május 16., 13:31
Mindezt a három legnagyobb szakszervezeti tömb vezetői jelentették be kedd délelőtti bukaresti sajtótájékoztatójukon. A beharangozott munkabeszüntetés alapjában érintheti a tanév még hátralévő részét, beleértve a vizsgákat, különösen az érettségit. A sztrájkra azokban az oktatási intézményekben kerül sor, ahol a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség tagokkal rendelkezik.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége egyébként körkérdést rendezett tagsága körében a követendő tiltakozási akciók formájáról, és a szakszervezeti tagok 71,29 százaléka támogatja az általános munkabeszüntetés foganatosítását május 22-ei hatállyal. Ugyanez az arány a Spiru Haret szakszervezet 70 ezer tagja körében 73,23 százalékos.
Simion Hăncescu, a FSLI elnöke a szülők megértésére apellált, ugyanakkor arra kérte őket, hogy a munkabeszüntetés idején ne küldjék iskolába a gyereküket, mivel számos oktatási intézményben valamennyi dolgozó csatlakozott a sztrájkkészültséghez. „A munkabeszüntetés azt jelenti, hogy nem lesz oktatás, nem lesz felmérő, és a hiányzásokat sem írják be. A szülőknek meg kell érteniük, hogy ha minőségi oktatást akarnak a gyermekeiknek, akkor nem lehetséges, hogy a pedagógusokat megalázzák, és megengedhetetlen, hogy 2023-ban egy pályakezdő pedagógus fizetése 2 500 lej legyen” – szögezte le a keddi sajtótájékoztatón Simion Hăncescu.
Anton Hadăr, Simion Hăncescu és Marius Nistor szakszervezeti vezetők a keddi sajtótájékoztatón
Fotó: Videófelvétel
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette, mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. „Várjuk, hogy ezeket a bértáblákat hagyják jóvá, mert ebben állapodtunk meg” – szögezte le Hadăr.
A három országos szakszervezeti szövetség mintegy 15 ezer tagja múlt szerdán az oktatási rendszer 350 ezer alkalmazottja számára követelt magasabb béreket és jobb munkakörülményeket Bukarestben rendezett tüntetésük során. A szakszervezeti vezetők keddi sajtótájékoztatójukon elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy az azóta eltelt közel egy hét során a román kormány részéről senki nem tárgyalt velük érdemben a követeléseikről, a hárompárti koalíció vezetői ugyanis a tisztségek elosztásával vannak elfoglalva.
A tanügyi szakszervezetek az elnapolt béremelések folyósítását, a bérpótlékok kifizetését, az ingázási költségek elszámolását, a letelepedési támogatás, illetve a munkaszerződésben megszabott pihenőszabadság biztosítását, a mégis ledolgozott napokért járó túlórapénz kifizetését követelték. Ugyanakkor azt is elvárják, hogy a kidolgozás alatt álló új közalkalmazotti bértörvény az oktatás társadalmi jelentőségét tükröző, az országos átlagbér szintjén kezdődő, valamint azt meghaladó bérkategóriákat állapítson meg a tanárok számára. A tanügyi szakszervezetek már áprilisban elkezdték a tiltakozó akcióikat, 25-én és 26-án sztrájkőrséget álltak a kormány épülete előtt.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!