Archív felvétel
Fotó: A képviselőház Facebook-oldala
Megszavazta hétfőn a képviselőház az ügyészek és bírák jogállásáról szóló jogszabály módosítását. A döntő kamara a szenátus lesz.
2017. december 11., 18:032017. december 11., 18:03
2017. december 11., 18:042017. december 11., 18:04
Bár vasárnap este újabb, viszonylag nagy tömeget megmozgató tüntetéseken követelték az utcára vonuló demonstrálók, hogy a kormányoldal tegyen le az igazságügyi törvények módosításáról, a képviselőház kormánypárti többsége hétfőn első kamaraként 179-90 arányban megszavazta a három törvénycsomag közöl az elsőt, amely a bírák és ügyészek jogállását módosítja.
Emellett 167-90 arányban az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség működéséről szóló jogszabály is módosult, így a rokonaikat alkalmazó honatyák esetében 2007 és 2013 között megállapított összeférhetetlenség, illetve az ahhoz kapcsolódó szankciók semmisnek minősülnek.
Szintén hétfőn az igazságügy működéséről szóló jogszabályok módosításait kidolgozó különbizottság elfogadta az igazságügyi rendszer megszervezésére vonatkozó tervezetről szóló jelentést, így az a képviselőház elé kerül megvitatásra. A 14-5 arányban elfogadott tervezet mellett a kormányzó Szociáldemokrata Párt–Liberálisok és Demokraták Szövetsége (PSD-ALDE) tandem, illetve az RMDSZ voksolt, ellene pedig az ellenzéki PNL és az USR.
A módosítások külföldön sem maradtak visszhang nélkül: az Európa Tanács keretében működő GRECO – vagyis Korrupció Elleni Államok Csoportja – arra hivatkozva, hogy a módosítások veszélyeztethetik a korrupcióellenes harcot és az igazságügyi rendszer függetlenségét, január 15-éig adatokat kért a változások mibenlétéről, és márciusi ülésén elemzi majd ki őket.
Felülvizsgálja az Európa Tanács keretében működő korrupcióellenes államcsoport (GRECO) a romániai igazságügyi törvények módosításáról szóló tervezeteket – tájékoztat a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.
Vasárnap este egyébként immár nemcsak a civilek tüntettek a kormány ellen: a jobbközép ellenzéki pártok vezetői is csatlakoztak a hetek óta zajló kormányellenes tüntetéssorozathoz, amelyet az igazságszolgáltatás függetlenségének védelmében hirdettek meg korrupcióellenes jelszavakat hangoztató Facebook-csoportok. A bukaresti kormánypalota előtti téren vasárnap este több ezer – egyes becslések szerint tízezer – tüntető gyűlt össze.
A jobbközép ellenzéki pártok vezetői is csatlakoztak a Romániában vasárnap a hetek óta zajló kormányellenes tüntetéssorozathoz, amelyet az igazságszolgáltatatás függetlenségének védelmében hirdettek meg korrupcióellenes jelszavakat hangoztató Facebook-csoportok.
A felvonulók többek közt az „Elvesztettük a királynét, elvesztettük a királyt, maradtunk a bolondokkal" feliratot emelték a magasba. A bukaresti tüntetés körülbelül este 9 órakor ért véget.
Kolozsváron mintegy 1000 tüntető vonult fel PSD-ellenes jelszavakat skandálva. A résztvevők Mihály király Szabad Európa Rádióban elhangzott beszédéből is felolvastak részleteket. A tüntetésen jelen volt Mihai Goţiu és Emanuel Ungureanu USR-s parlamenti képviselő is.
Temesváron több mint ezer, Nagyszebenben több mint kétezer személy tüntetett, de Besztercén, Brassóban, Nagyszebenben, Szatmárnémetiben, Nagybányán, Marosvásárhelyen, Brăilán, Konstancán, Krajován, Galacon, Jászvásáron, is utcára vonultak azok, akik elégedetlenek a kormánykoalícióval és az igazságügyi törvények módosításaival.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!