Az AUR vezetőségének „civilizálatlan magatartására” hivatkozva döntött úgy a PSD, hogy nem kívánnak együttműködni a szélsőséges nézeteket valló alakulattal a választások után
Fotó: Facebook/Alianța pentru Unirea Românilor - AUR
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén egyöntetűen elfogadta Marcel Ciolacu pártelnök javaslatát, amely szerint az államfő- és a parlamenti választások után az alakulat nem fog szövetségre lépni, sem politikai együttműködést folytatni a kormányban vagy a parlamentben a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
2024. november 01., 08:582024. november 01., 08:58
A PSD Facebook-oldalán közzétett tájékoztatás szerint arról is döntés született a párt vezetőtestületében, hogy ha a szociáldemokrata jelölt megnyeri az elnökválasztást, nem ad kormányalakítási megbízást az AUR miniszterelnök-jelöltjének.
– szögezték le.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
A bejegyzés szerint a döntéseket jelképesen már egy szerda esti választási műsorban jóváhagyta az alakulat vezetősége, csütörtökön pedig az alapszabályban rögzített eljárás szerint is elfogadták a javaslatokat.
A posztban a PSD képviselői hangsúlyozták azt is, hogy az alakulat elkötelezett az európai célok és értékek védelme és előmozdítása, valamint a demokratikus értékeket, a társadalmi felelősségvállalást és a vélemények sokszínűségének tiszteletben tartását hirdető politikai pártokkal való együttműködés mellett.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
„A PSD tiszteletben tartja az AUR támogatóinak és szavazóinak a politikai választását, de Romániának stabil politikai légkörre van szüksége, amelyben nem teng túl a radikális diskurzus. Romániának felelős politikai osztályra van szüksége, kiegyensúlyozott politikai diskurzussal, amely a fejlődést szolgáló konstruktív megoldásokra összpontosít” – fogalmaztak az Agerpres szerint.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke csütörtökön kijelentette, hogy soha nem fog kormányt alakítani a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!