Fotó: Haáz Vince
Újabb szabályok lépnek érvénybe december 10-étől a Románia területére érkezők számára. Az intézkedés 2022. január 8-áig hatályos.
2021. december 07., 11:172021. december 07., 11:17
2021. december 07., 12:302021. december 07., 12:30
Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) hétfő este elfogadott határozata értelmében december 10-étől a következő esetekben kell 14 napos karanténba vonulnia annak, aki az Európai Unió tagállamaiból, az Európai Gazdasági Térségből vagy a Svájcból utazik be Romániába: ha a zöld vagy sárga zónából érkezett, és nem tudja bizonyítani oltottságát, a betegségből való kigyógyultságát, illetve nincs 72 órásnál nem régebbi negatív PCR-tesztje; ha vörös zónából érkezett, és nem tudja bizonyítani oltottságát, vagy azt, hogy átesett a betegségen.
Kivételt képeznek a 12 évnél fiatalabb gyerekek, illetve azok a 12-16 év közötti kiskorúak, akiknek negatív PCR-tesztjük van, függetlenül attól, hogy milyen besorolású országból érkeztek, azok a vörös zónából érkező, oltatlan, betegségen nem átesett emberek, akik kevesebb mint 3 napra jönnek Romániába (72 óránál nem maradnak többet), és negatív PCR-tesztet tudnak felmutatni. Ha mégsem távoznak 3 nap után az országból, a negyedik naptól 14 napra karanténba kell vonulniuk.
Emellett az átutazóban levő személyek – ha 24 óránál többet nem tartózkodnak Románia területén – ; a Magyarországról vagy Bulgáriából Romániába érkező határmenti munkavállalók, valamint a két országban dolgozó román állampolgárok, akik az országba való belépéskor igazolják a munkaviszonyukat; tanulás, vizsgázás, tanulmányok elkezdése vagy lezárása céljából határon átkelő tanulók vagy egyetemi hallgatók, illetve kísérőik (ha kiskorúról van szó).
A sportversenyek résztvevői vagy kulturális rendezvények, előadások szereplői és a hozzájuk tartozó munkacsoport; a 2,4 tonnás vagy annál nagyobb megengedett össztömegű áruszállító gépjárművek vezetői, valamint a maximum 9 ülőhellyel rendelkező, utasokat szállító gépjárművek vezetői; a Romániának gyorsított eljárással kiadott vagy visszatoloncolt személyek, illetve a diplomaták, külképviseletek tagjai is kivételt képeznek.
Az Európai Unión, az Európai Gazdasági Térségen vagy a Svájci Államszövetségen kívül eső országokból érkező személyeknek, ha nincsenek beoltva és nem tudják igazolni, hogy átestek a betegségen, az ország besorolásától függetlenül 48 órásnál nem régebbi negatív tesztet kell felmutatniuk, majd 10 napra karanténba kell vonulniuk. A felsorolt kivételek ebben az esetben is érvényesek – közölte kedden az Agerpres.
Nicolae Ciucă hozzátette: az év végi ünnepeken érvényes járványügyi szabályokról a fertőzési ráta függvényében dönt a későbbiekben a kormány.
Tesztkötelezettséget vezetnek be a román hatóságok a nem uniós tagállamokból beutazók számára a koronavírus omikron variánsának felbukkanása nyomán. Az EU-tagországokból érkezők Covid-igazolványt kell felmutatniuk.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!