Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) költségvetése csak az év első kilenc hónapjára elegendő – jelentette ki hétfőn az intézmény vezetője.
2024. április 01., 17:582024. április 01., 17:58
Valeria Herdea a Profit.ro által szervezett vitán rámutatott, a negyedik trimeszterre egyelőre nincs pénz, ezért fontos lenne csökkenteni a költségeket, illetve a rendszerben keletkező veszteségeket. Mint kiemelte,
A CNAS elnöke elmondta, elindítottak egy intézményközi projektet a pénzügyminisztérium, a Román Orvosi Kamara és az egészségügyi minisztérium közreműködésével, amelynek keretében vegyes szakembercsoportok ellenőrzik majd az egészségügyi szolgáltatók munkájának hatékonyságát.
„Így az egészségügyi végzettséggel rendelkezők 50 százaléka vagy dolgozni fog a nyugdíjkorhatár elérése után is, mindaddig, amíg kiképeznek másokat, vagy változtatunk a humánerőforrás-politikán, vagy teszünk valamit az egészségügyi hálózat fejlesztése érdekében” – fogalmazott.
A CNAS elnöke úgy véli, a rendszer reformjának hiányában „hiába” nőnek a fizetések az egészségügyben. „Reform pedig nem lesz, ha nincs bátorságunk beszélni a biztosító és a biztosított közötti szerződésről” – hangsúlyozta. Hozzátette, az embereknek tudatosítaniuk kell, hogy a CNAS-n keresztül hozzáférésük van olyan szolgáltatásokhoz, amelyek segítenek egészségük megőrzésében. „Vannak jogok és vannak kötelezettségek is. Utóbbiak egyike az kellene hogy legyen, hogy a páciens minden évben, születése hónapjában jelentkezzen a családorvosánál” – nyomatékosította.
A Román Vasúttársaság (CFR) kedden tájékoztatott, hogy a rendkívüli hőség miatt a közlekedés biztonsága érdekében bizonyos vasúti pályaszakaszokon elrendelték a szerelvények sebességének korlátozását.
Nyílt levelet intézett kedden a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a kormányfőhöz, amelyben előzetes konzultációt követel a bírák és ügyészek jogállását is érintő deficitcsökkentő intézkedésekről.
A négypárti kormánykoalíció jelöltjeit, Mircea Abrudeant és Sorin Grindeanut választották meg a szenátus, illetve a képviselőház házelnökeivé kedden. A két új házelnököt a PNL, illetve a PSD javasolta a kormányalakítással megüresedett tisztségekbe.
A Bolojan-kormány programja szerint változások várhatóak a tanügyben, Daniel David folytatja munkáját a szaktárca élén. A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.
Cirkuszt csinált a magyarellenességéről elhíresült Dan Tanasă a képviselőház jogi szakbizottságának keddi ülésén, amikor az RMDSZ alkotmánybíró-jelöltjét, Asztalos Csabát hallgatták meg.
Marian Enache és Varga Attila megbízatása jár le júliusban, a helyükre a PSD által támogatott Mihai Busuioc, az Állami Számvevőszék elnöke és az RMDSZ által javasolt Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke kerülhet.
Régi-új RMDSZ-es „arc” is helyet kap az új bukaresti kormányban: Cseke Attila fejlesztési miniszterként folytathatja munkáját.
Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
szóljon hozzá!