Fotó: Pixabay.com
A romániai egyetemek a 2022-2023-as tanévtől kezdve a digitális eszközöket kihasználva online végezhetik tevékenységük egy részét – döntött csütörtökön a kormány egy sürgősségi rendelettel.
2022. május 26., 15:192022. május 26., 15:19
2022. május 26., 15:382022. május 26., 15:38
Az oktatási törvény eddigi előírásai szerint az egyetemi oktatás kizárólag a tanárok és a diákok egyidejű fizikai jelenlétével zajlódhatott. A kormány által csütörtökön jóváhagyott paradigmaváltással az egyetemeknek lehetőségük lesz már idén ősztől online is megszervezni tevékenységeiket – mutatott rá Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján.
A miniszter azt is bejelentette, hogy a tárca csütörtökön pályázatot hirdetett az egyetemek digitalizációjának támogatására, amely keretében összesen 234 millió eurót lehet lehívni projektekre – közölte az Agerpres hírügynökség.
Az előadó-művészeti karokon az alapképzés négy évre történő növelését is jóváhagyta a kormány
A kormány csütörtökön sürgősségi rendelettel jóváhagyta az előadó-művészeti egyetemi karokon az alapképzés időtartamának háromról négy évre történő növelését – jelentette be Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter. „Ezzel tettünk egy lépést az európai felsőoktatásban zajló folyamatokhoz való igazodás felé” – mondta a miniszter a kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján. Véleménye szerint az érintett egyetemek már idén ősztől megpróbálhatják gyakorlatba ültetni ezt az intézkedést, és felvételit hirdethetnek a 4 éves alapképzésre. A sürgősségi kormányrendelettel ugyanakkor megteremtették a jogi keretet ahhoz, hogy az oktatási minisztérium egységes nyilvántartási rendszere összekapcsolható, interoperábilis legyen más intézmények adatbázisával. „Ez fontos lépés a digitalizáció szempontjából, de még fontosabb lépés ahhoz, hogy a romániai iskolai, egyetemi környezet sokkal jobban kapcsolódjon a társadalomhoz. Ily módon először kaphatunk majd információkat a romániai egyetemek végzőseinek jövőjéről”, a munkaerőpiacon való elhelyezkedésükről – vélte Cîmpeanu.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
A Richter-skálán mért 4,4-es erősségű földrengés volt vasárnap este Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Károkról nem érkezett jelentés a földrengés nyomán.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy államfőként szándékában áll elnöki tanácsosnak kinevezni a mezőgazdasági és agrár-élelmiszeripari ágazat egyik képviselőjét.
szóljon hozzá!