Fotó: Videófelvétel
Az utasok nem az ütközéstől sérültek meg, hanem a vészfékezéstől, jobb lett volna, ha az utasszállító vonat mozdonyvezetője aludt volna, mert akkor nem következik be a baleset – így kommentálta Traian Preoteasa, a Román Vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) vezérigazgatója a hétfő hajnali balesetet, amely során az Aradról Bukarestre tartó gyorsvonat Teleorman megyében hátulról nekiütközött egy gépkocsikat szállító tehervonatba.
2023. március 14., 11:202023. március 14., 11:20
„A mozdonyvezető különböző okok miatt, amelyeket a vizsgálóbizottság előtt meg fog magyarázni, áthaladt a piroson jelzésen. Hogy miért tette ezt, azt majd a vizsgálóbizottság előtt elmagyarázza, a mozdonyvezetővel beszéltem, tudom, hogy miről van szó, de a továbbiakban egyelőre nem mondhatom el. Amikor látta, hogy nincs szabad útja, és észrevette az előtte haladó tehervonatot, teljesen lefékezte a szerelvényt” - mondta az Euronews Romániának.
Kifejtette, a történtek maximálisan súlyosak, ugyanakkor a következmények, legalábbis az első fázisban, csekélyek voltak.
Az ütközés nyomán a tehervonat utolsó kocsija lökéshullámot keltett, és egy kicsit megemelkedett.
A hétfő hajnalban Teleorman megyében bekövetkezett vasúti balesetet az okozta, hogy az utasszállító vonat mozdonyvezetője Roşiori Nord pályaudvar közelében hátulról beleütközött az ugyanazon a vágányon ugyanabba az irányba közlekedő tehervonatba.
A tehervonat mozdonyvezetője észrevette az ütközést, látta, hogy a sebesség 8-ról 10 kilométerre nőtt, de nem állította meg a vonatot, és tovább haladt. Ugyanakkor a szerelvény éppen egy váltón haladt át, ráadásul éppen kanyarban is volt, ennek tudható be, hogy az utolsó három kocsija kisiklott, az egyik pedig felborult.
A vezérigazgató elmondta, a sérültek nem a két szerelvény közötti ütközés következtében sérültek meg, hanem a nagyon erős fékezés miatt.
„Amikor a mozdonyvezető észrevette, hogy olyan kicsi a távolság közte és a tehervonat között, teljesen lefékezett. A tehervonattal való ütközés következtében nem történt sérülés. A sérülések akkor keletkeztek, amikor hirtelen fékezett, az emberek aludtak, hajnali négy óra volt, nem tudták kivédeni a hatásait, és ketten közülük, ha jól tudom, nekiestek néhány rácsnak. Jelenleg úgy tudom, hogy senki más nincs kórházban" - magyarázta Preoteasa.
„Ha aludt volna, az jobb lett volna, mert a biztonsági rendszer fékezett volna. Tehát kizárom az alvást vagy a szocializálódást (hogy a sofőr figyelmét a közösségi média kötötte le - a szerk.), mert ellenőrzött módon haladt át a tilos jelzésen. Ha aludt volna, a rendszer fékezett volna, és nem jutottunk volna el ehhez az esethez” – tette hozzá a CFR igazgatója.
A CFR utasforgalmi igazgatója azt is hangsúlyozta, hogy egy ilyen jellegű balesetet „nem lehet eltussolni”.
Ezzel arra utalt, hogy a hatóságok csupán nyolc órával a baleset után ismerték el, hogy a két vonat ütközött, addig azt állították, hogy a gyorsvonat mozdonyvezetője még időben fékezett.
A baleset Roşiori Nord pályaudvar bejáratánál történt.
A Teleorman megyei katasztrófavédelem közleménye szerint a balesetben tizenkét személy sérült meg, négyet közülük kórházba szállítottak: kettőt az alexandriai megyei sürgősségi kórházba, kettőt Roşiorii de Vede városi kórházába.
A CFR egyébként közölte, hogy a kisiklott vasúti kocsikat hétfő estére sikerült visszahelyezni a sínekre.
Bár az első közlések szerint sikerült elkerülnie a tragédiát hétfőn hajnalban az Arad és Bukarest között közlekedő, 280 utast szállító szerelvény mozdonyvezetőjének, utólag olyan információk láttak napvilágot, hogy mégis ütközött két vonat.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!