Ellenzékiek szerint Juncker szándékosan kerülte el Viorica Dăncilă miniszterelnököt
Fotó: Gov.ro
A román kormány a kormányőrséget (SPP) hibáztatja azért, hogy Viorica Dăncilă kormányfő nem találkozhatott hétfő este a repülőtéren a Három Tenger Kezdeményezés (3SI) bukaresti csúcstalálkozójára érkező Jean-Claude Junckerrel.
2018. szeptember 18., 12:542018. szeptember 18., 12:54
2018. szeptember 18., 17:222018. szeptember 18., 17:22
Az ellenzéki sajtó a miniszterelnök újabb kínos melléfogásaként kommentálta, hogy Dăncilă lekéste az Európai Bizottság (EB) elnökének érkezését, a kormány közleménye szerint azonban Juncker gépe a bejelentett időpontnál több mint félórával korábban érkezett, és – bár addig Dăncilă is megérkezett már a repülőtéri kormányváróba – az SPP már a repülőgép lépcsőjénél átvette Junckert, és elindult vele a szálláshelyére.
A bejelentett időpontnál korábban szállt le Jean-Claude Juncker repülőgépe, ezért nem került sor a tervezett repülőtéri találkozóra Viorica Dăncilă kormányfő és az Európai Bizottság elnöke között – közölte a kormány.
Traian Băsescu volt államfő, az ellenzéki Népi Mozgalom Párt alapítója szerint azonban már az is kínos volt, hogy Junckerrel a repülőtéren találkozzon a – rangban szerinte vele egy szinten lévő – román miniszterelnök, ahelyett, hogy beiktasson programjába egy félórás látogatást a kormány épületében.
mert maradék megbecsülését is elvesztette a román kormányfővel szemben annak „idióta levele” után, amelyben Dăncilă államcsínykísérletként próbálta beállítani a román diaszpóra erőszakkal feloszlatott bukaresti kormányellenes tüntetését.
Victor Ponta volt miniszterelnök is kizártnak nevezte, hogy az SPP döntsön arról, mikor és hova induljon a védett személy, tehát szerinte egyértelműen Junckeren múlott, hogy lemondta a találkozót.
A diplomáciai incidens belpolitikai hátteréhez tartozik, hogy a román kormányfő – Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök példáját követve – lemondott a kormányőrség szolgálatairól, őt a belügyminisztériumhoz tartozó csendőrség kíséri. Dragneának ugyanis meggyőződése, hogy az SPP törvénytelenül gyűjt adatokat a védett személyekről, Lucian Pahonțu tábornok, a kormányőrség igazgatója pedig a PSD politikai ellenfeleinél – elsősorban a jobboldali Klaus Johannis államfőnél – „kamatoztatja” azokat az információkat, hogy a védett személyek hol és kivel találkoznak.
Az EB elnökének végül keddi távozáskor sikerült időt szakítania arra, hogy találkozzék a román miniszterelnökkel: mintegy negyedórás – a bukaresti kormány közleménye szerint a jövő évi román uniós elnökségre összpontosító – megbeszélésükre az eredeti tervekhez hasonlóan a repülőtéren került sor. Junckernek ezután még további egy órát kellett vesztegelnie a bukaresti repülőtéren, a román média szerint azért, mert gépe valamilyen hibát jelzett az egyik hajtóműnél.
A közlekedési minisztérium közben vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy mikor értesült a bukaresti repülőtér Juncker korábbi érkezéséről, a kormány pedig a SPP-nél is vizsgálatot szorgalmaz az ország külföldi megítélését hátrányosan érintő hasonló incidensek megelőzése érdekében.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!