Visszaszóltak. A bukaresti külügy szerint Moszkvát semmi sem jogosítja fel Románia bírálatára
Fotó: mae.ro
Egy agresszor állam ne akarja demokráciából leckéztetné Romániát – üzente a román külügyminisztérium Moszkvának, miután Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden arról beszélt: a román elnökválasztás illegitim lesz, ha eltiltják Călin Georgescut az indulástól.
2025. március 12., 11:312025. március 12., 11:31
A bukaresti tárca kedden este reagált az orosz nyilatkozatra.
„Dmitrij Peszkov nyilatkozata elfogadhatatlan, de összhangban van az Oroszországi Föderáció szisztematikus törekvésével, hogy manipuláljon és beavatkozzon a romániai demokratikus folyamatokba. A Kreml tisztában van vele, hogy kudarcot vall, ezért frusztrált.
– fogalmazott a román külügyminisztérium.
Az alkotmánybíróság elutasította Călin Georgescu fellebbezését az elnökjelöltségének érvénytelenítéséről szóló határozat ellen, így a szélsőjobboldali politikus nem indulhat az államfőválasztáson – közölte források szerint több bukaresti médium.
A tárca szerint Románia már közvetlenül reagált „a külföldi beavatkozásra azzal, hogy
Mint arról beszámoltunk, a Kreml kedden megfogalmazott álláspontja szerint „nem lesz legitim” a romániai elnökválasztás Călin Georgescu részvétele nélkül .
A Kreml kedden megfogalmazott álláspontja szerint „nem lesz legitim” a romániai elnökválasztás Călin Georgescu részvétele nélkül – írja az EFE.
„Nyíltan fogalmazva a nélküle (Călin Georgescu – szerk. megj) szervezett választásoknak nem lesz legitimitásuk” – idézte a hírügynökség Dmitrij Peszkov nyilatkozatát. Az elnöki szóvivő hangsúlyozta, hogy Georgescu jelöltségének elutasításával „a demokrácia összes normája sérült Európa közepén”.
Peszkov ugyanakkor „butaságoknak” nevezte azokat a vádakat, hogy Oroszországnak kapcsolatai vannak Georgescuval.
„Ezek a vádak teljességgel alaptalanok” – jelentette ki.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság kedden jogerősen eltiltotta Georgescut a megismételt elnökválasztáson való részvételtől.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
Romániának kiszámíthatóságra, stabil kormányra, racionálisan gondolkodó államfőre van szüksége – jelentette ki szerdán Tánczos Barna kormányfőhelyettes és pénzügyminiszter, aki teljesen kizártnak nevezte az RMDSZ és az AUR közötti együttműködést.
Erdélyi megyékre is érvényes sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható felhőszakadások miatt.
Az elnökválasztás második fordulójában mindenki szavazzon a lelkiismerete szerint, de gondoljon a méltóságra és az európai értékekre – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő államfő szerdán.
Nicușor Dan független államfőjelölt nem tartja időszerűnek az előre hozott parlamenti választások kezdeményezését, függetlenül attól, hogy ki nyeri el az államfői tisztséget.
szóljon hozzá!