Fotó: Agerpres
Szervezett bűnözői csoport létrehozásával, európai uniós források illetéktelen lehívásával és hivatali visszaéléssel gyanúsítja a korrupcióellenes ügyészség Liviu Dragnea PSD-elnököt a Tel Drum-ügyben. Liviu Dragnea minden ellene hozott vádat „kategorikusan” visszautasít.
2017. november 13., 12:242017. november 13., 12:24
2017. november 13., 16:422017. november 13., 16:42
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) hétfő délben kibocsátott közleményében jelentette be, hogy bűnvádi eljárást indított a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke ellen. A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus a nyomozó hatóság szerint még Teleorman Megye Tanácsának egykori vezetőjeként követte el a feltételezett bűncselekményeket. Dragneán kívül további nyolc személy ellen folyik bűnvádi eljárás ugyanebben az ügyben.
(...) azzal a céllal, hogy törvénytelen módon, országos és európai alapokból, hivatali visszaélés, csalás, adócsalás, pénzmosás, és nem nyilvánosságnak szánt adatok felhasználása, vagy ezek jogosulatlan személyek rendelkezésére bocsátása bűntettének elkövetésével nagy összegű támogatásokat hívjanak le” – állítják az ügyészek az Agerpres szerint.
Liviu Dragnea minden ellene hozott vádat „kategorikusan” visszautasít. „Ma az Országos Korrupcióellenes Ügyészségnél voltam, hogy átvegyem a harmadik ügyiratcsomót. Nem mondhatok erről túl sok részletet. (...) Minden vádat kategorikusan visszautasítok. Évek óta hangoztatom és most is fenntartom, hogy a szóbal forgó kereskedelmi vállalattal nem állok pénzügyi viszonyban” – jelentette ki Dragnea.
Első számú gyanúsított az ügyben a DNA szerint Dragneához közel álló Marian Fișcuci üzletember, aki a DNA szerint névleg a Tel Drum kereskedelmi társaság többségi részvényese. Ugyancsak szervezett bűnözői csoport létrehozásával, továbbá adócsalással és hivatali hatalommal való visszaéléssel gyanúsítják Petre Pitiș egykori Teleorman megyei önkormányzati képviselőt, Neda Floreát (mindketten a Tel Drum munkatársai), Ion Florian és Daniel Neagoe vállalkozókat, két másik cég képvizelőjét, Mugur Bățăușt, Marin Predescut és Victor Pipereát, a Teleorman megyei közgyűlés munkatársait.
A DNA közleménye szerint
A hivatal jelezte, felmerül annak a gyanúja, hogy hamis dokumentumok alapján hívtak le európai alapokat megyei utak felújítására.
A DNA az MTI beszámolója szerint arra következtetésre jutott: 2001-ben Dragnea Teleorman megye önkormányzati elnökeként, az ügyben szintén gyanúsítottként szereplő nyolc bűntársával együtt
A DNA – szokatlanul részletes, egy vádirat terjedelmét közelítő – közleménye szerint a bűnszövetkezet azóta is működik, az állami megrendeléseket és támogatásokat futószalagon elnyerő TelDrumot pedig valójában Dragnea irányítja bizalmi emberein keresztül. A PSD elnöke korábban következetesen cáfolta, hogy a – különböző korrupciógyanús ügyletekben felmerült – TelDrumban tulajdonrésze lenne.
Ez idő alatt a PSD vezető politikusainak és híveinek mintegy félszáz fős csoportja – élükön Paul Stănescu miniszterelnök-helyettessel – tüntetett a DNA ellen a székház előtt, kifejezve szolidaritását Dragneával.
A DNA mostani lépése nyomán sűrűsödnek a bajok Liviu Dragnea feje fölött, tavaly ugyanis két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a 2012-es népszavazással kapcsolatos korrupciós perben, egy másik ügyben pedig azzal vádolják, hogy okirathamisításra bujtogatta munkatársait.
A tavalyi választások nyomán Bukarestben kormányra került szociálliberális koalíció vezetői szerint a DNA ma politikai rendőrségként működik Romániában, és hamis feljelentésekre alapozva sorra távolítja el a közéletből azokat a választói felhatalmazással rendelkező politikusokat, akik szembeszegülnek a Romániát a háttérből irányító „mélyállam” akaratával.
a DNA által megfogalmazott gyanú ugyanis nem a politikus törvényhozói mandátumával, hanem korábbi tisztségével kapcsolatos. A DNA nem közölte, hogy bármilyen kényszerintézkedést foganatosított vagy kért volna a bíróságtól a PSD elnöke ellen.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!