Fotó: Ec.europa.eu
Věra Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke kijelentette, hogy nem tud ígéreteket tenni, de nagyon szeretné, hogy az EU végrehajtó szerve megszüntesse a Romániára és Bulgáriára vonatkozó együttműködési és ellenőrzési mechanizmust) (CVM), amely lefoglalja a Bizottság kapacitását, és az ország kiértékelését átvinné az összes uniós államra vonatkozó éves jogállamisági jelentésbe.
2022. június 29., 10:362022. június 29., 10:36
Az Agerpres által idézett interjúban a romániai hivatalos látogatásán levő Jourová kifejtette, úgy vette észre az államelnökkel, a kormányfővel, az igazságügyi miniszterrel és más fontos illetékes személyekkel folytatott megbeszéléseiből, hogy a román politikában jelenleg lendületben van azon jogszabályok elfogadása, amelyek foglalkoznak az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus jelentésében bemutatott kérdésekkel, és ez lehetővé teszi majd számukra, hogy a mechanizmust lezárják.
többek között azért, mert lefoglalja a Bizottság kapacitásait, és mert van ez az új eszközünk, a jogállamiságot kiértékelő jelentés, amely minden EU-s tagállamot lefed, és a Romániáról szóló jelentéseket is át lehetne vinni oda. Ez Románián múlik majd” – fogalmazott az EB alelnöke.
Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy
mert biztos akar lenni afelől, hogy az „megfelelően végzi a munkáját, független és pártatlan, és teljesíti célját”.
Jourová arra is kitért, hogy „kellemetlen meglepetésként” érték az európai hatóságokat egyes romániai intézményeknek az uniós jog elsőbbségének megkérdőjelezésére tett kísérletei. Leszögezte,
„Volt alkalmam egy nagyon jó megbeszélést folytatni az alkotmánybíróság elnökével az alapelvekről, az uniós jog elsőbbségéről. Megpróbáltam elmagyarázni – amit az elnök magától értetődően már tudott –, hogy az uniós jog elsőbbségének elismerése az európai jogállamiság egyik alappillére. Szeretnénk tehát, hogy Romániában teljes mértékben elismerjék az uniós jog elsőbbségét” – fogalmazott az EB alelnöke.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
szóljon hozzá!