Bogdan Aurescu külügyminiszter
Fotó: Mae.ro
Bogdan Aurescu külügyminiszter pénteken kijelentette, hogy az orosz nagykövetségen meghallgatáson fogadott négy román parlamenti képviselő legfeljebb személyes álláspontjának adhatott hangot a megbeszélésen, látogatásuknak „nincs hivatalos értéke”.
2022. április 01., 14:142022. április 01., 14:14
2022. április 01., 14:162022. április 01., 14:16
Diana Şoşoacă Iovanovici szenátor csütörtökön Facebook-oldalán jelentette be, hogy szerdán három másik kollégájával, Dumitru Coarnă szociáldemokrata képviselővel, illetve Mihai Lasca és Francisc Tobă volt AUR-os honatyákkal együtt találkozott Valerij Kuzmin bukaresti orosz nagykövettel. A meghallgatáson az ország „semlegességéről” biztosították a nagykövetet, abban az értelemben, hogy „Románia nem vesz részt a két hadviselő állam, az Orosz Föderáció és Ukrajna közötti háborúban”. Şoşoacă szerint azt is javasolták, hogy „a háborús felek Romániában mint semleges területen folytassanak béketárgyalásokat”.
Meghallgatást kért Oroszország bukaresti nagykövetétől, Valeri Kuzmintól az AUR három volt honatyája és egy PSD-s képviselő.
A külügyminiszter az esetről a RFI-nek nyilatkozva
„Nem igazán látom értelmét másnak, mint hogy elítéljük ezt a hozzáállást, amely nincs összhangban a román állam hivatalos álláspontjával” – szögezte le Aurescu arra a kérdésre, hogy a külügyi tárca tesz-e valamilyen hivatalos lépést ezzel kapcsolatban.
„Egyértelmű, hogy jelen helyzetben van egy agresszor, Oroszország, amely jogellenesen alkalmaz fegyveres erőt Ukrajna ellen, amely ezzel áldozattá vált. Minden államnak, amely harmadik fél a konfliktusban, tehát nem vesz részt abban közvetlenül, az a kötelessége, hogy az áldozatot segítse, és nem az, hogy fenntartsa a tökéletes semlegesség állapotát” – magyarázta a külügyminiszter.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata elnök csütörtökön kijelentette, hogy a PSD vezetőségének legközelebbi ülésén javasolni fogja Dumitru Coarnă képviselő pártból való kizárását – közölte az Agerpres pénteken.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
szóljon hozzá!